GündemYazarlar

DENETİM NEDEN YAPILMAZ

Etiket bulundurma zorunluluğu
MADDE 5 – (1) Perakende satışa arz edilen malların veya ambalajlarının yahut kaplarının
üzerine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde tüketicinin ödeyeceği tüm vergiler dâhil satış fiyatı ve birim fiyatını gösteren, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren etiket konulması; etiket konulması mümkün olmayan hâllerde aynı bilgileri kapsayan listelerin kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde uygun yerlere asılması zorunludur. Hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren isteler de bu madde hükmüne göre düzenlenerek asılır.
(2) Etiket ve listelerde aşağıda yer alan hususların bulunması zorunludur:
a) Malın üretim yeri,
b) Malın ayırıcı özelliği,
c) Malın tüm vergiler dâhil satış fiyatı,
ç) Malın birim fiyatı.
MADDE 9 – (1) Etiketlerin (Ek ibare:RG-18/9/2018-30539)(1), tarife ve fiyat listelerinin
üzerindeki rakam ve harflerin; okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve
başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde olması, yanıltıcı ve
aldatıcı bilgiler içermemesi zorunludur.Ve 13.Maddede kimlerin görevli, olduğunu devlet yasa ile belirtmiş.Yani,Denetim ;
MADDE 13 – (1) Bakanlık, belediyeler ve ilgili odalar bu Yönetmelik hükümlerinin
uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle görevlidir. Bu Yönetmeliğe aykırı uygulamaların
tespit edilmesi halinde, tespit edilen aykırılık, gereği yapılmak üzere aykırı uygulamayı yapanın
merkezinin bulunduğu valiliğe gönderilir.
Demiş yasa koyucu.
Peki şimdi Amasya’da denetimlerin tam yapıldığını kim iddia edebilir.Özellikle bazı büyük olduğunu ve halka hizmetin ö plana alındığını ülke genelinde verdikleri reklamlarla duyuran sözde büyük marketler.Denetim yok. bir de denetim dışında bunlara ceza yetkimiz de yok deniliyor.Denetim yetkinizde var.Ceza yetkiisi de var. Tabi yukarııdan bunlarla göz yumun talimatı gelmiyorsa.
Bir ürünün biirim fiyatı bellidir.Ürün ya adet olarak satılır, ya litre yada kilo.Aynı ürün aynı rafta 3 ayrı fiyatla satılırsa ve bunada göz yumuluyorsa burada ezilen kaybeden Amasya’dır.x ürünü 250.gr.7.99 krş.aynı ürünü 500 gr.almak isterseniz 19.99 krş. Bir kilo almak isterseniz 42 TL.Ürün aynı üreten firma aynı paket aynı fiyat ayrı.Kimse serbest fiyat ekonomisinden bahsetmesin. Serbest fiyat ekonomisinde böyle bir sistem yok. Birim fiyatını iastediği belirler ama alınan ürünü miktarı ne olursa olsun o birim fiyatından hesaplanır.Bu sadece bir üründe değil bir çok üründe aynı. Burada denetim sadece zabıtanın işi değil. Bakanlık denetimle ilgili olarak başta Ticaret i,l müdürlüğü olmak üzere bazı kurumlarada görev vermiş. Ama sahada sadece sigara kontrollerinde bu ekipleri görüyoruz. Halkın sağlığını bu kadar düşünen ekipler nedense iki üç firma para kazanacak diye kapısından dahi içeri girmiyorlar.Girseler (bakanlığın resmi gazetede yayınladığı etiketin şekli dahi belli) elle çala kalem yazılmış etiketleri görürler.Ben görnmedim diyenlere inanmıyorum. Görüp te görmemezlikten geldilerse bir ayıp, etiket kanununda şekli belirlenen etiketi bilmiyorlarsa bu daha büyük ayıp.
Kısaca ekonomini zor günler geçirdiği halkın artık beş kuruşu dahi aradığı bu zamanda bu halkın bazı rantçı marketler ve fırsattı esnaflar tarafından soyulmasına göz yummayın.
MERAK EDİYORUM BUNUN DEDİKODUSU NASIL OLACAK?
Oldu olacak,yapıldı, yapılacak, yapamazlar denilen teleferik artık hayalden gerçeğe dönüşüyor. 27 Ekimde yapılacak ihale sonrasında sanırım en geç Kasım 15 gibi de ilk kazması vurulur. Amasya’ ya teleferik hayırlı olsun. Şimdi merakla beklediğim hani ilimizde bazı dedikodu üretim merkezleri var ya.Teleferikle ilgili ne dedikodu çıkartacaklar merak etmiyor da değilim. Bekleyelim görelim..
BAYAĞIZADELERİN TORUNLARI REZİLZADELERDEN HALEN TIK YOK.
Bir kez yazdım bir daha yazacağım. Hatta aklıma her estiğinde yazacağım.Turizm kentiyiz.Tur,zmde görsellik eserlerimiz kadar önemli.En büyük görselimiz yalı boyu ve evleri. BUrada halen virane bir şekilde duran yapılmayan ve yaptırılmayan sözde eski asilzadelerin evleri var. Yanılmamışım.Bizim asilzade olarak bildiklerimiz gerçekte birer bayağızadelermiş.Bunuda nereden anlıyorum bu evleri miras bıraktıkları rezilzade torunlarından.Bu evlerden ataları gitmiş, kendileri de gitmiş ama atalarıyla birlikte oturan diğer ataları halen burada bu evlerde yaşıyorlar. Onlarda ataları sayılır. Bayramlarda filan gelip bir ziyaret etseler.Tatlıyı bilmem de şimdi bu evlerde oturanların tercihi bence peynir olur. Onu getirirlerse atalarının ruhlarını yad ederken buralarda oturan yakınlarınıda mutlu ederler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.