Son Dakika

“DEVLET OLARAK ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ.”

Programda ilk olarak Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Musa Demiryarar bir konuşma yaparak, derneklerinin faaliyetleri ve Beyaz Baston Güven Günü kapsamında yapacakları etkinlikler hakkında bilgi verdi. Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Mehmet Sarı ise görme engelli vatandaşlarımızın Dünya Beyaz Baston Gününü kutlayarak, kendilerine sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam diledi.
Son olarak konuşan Vali Mustafa Masatlı ise şunları kaydetti: “Öncelikle 15 Ekim Beyaz Baston Güven Gününüzü kutluyorum. Bazen insanlar bakar, ama göremez. İnsanların sadece gören gözü değil de, gönül gözünün görmesi de önemlidir. Bu bakımdan Ülkemizde yaşayan tüm engelli kardeşlerimizin gönlünün gördüğünü, bizleri hissettiğini ve her şeyden haberdar olduğunu da ifade etmek isterim.
Toplumda yaşayan 84 milyon insanımızın aynı şekilde olması, insanın tabiatına da aykırıdır. Yüce Mevla hepimize farklı bir fizik, akıl ve beden vermiştir. Gerek doğuştan, gerekse daha sonradan farklı fiziksel engellerle karşılaşılmıştır. Başta görme engelli kardeşlerimiz olmak üzere yurdumuzda yaşayan engelli vatandaşlarımızın kendilerine göre bir sınavı vardır. Ama ben inanıyorum ki, bu sınavdan da şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada başarıyla çıkacaklardır.
Engelli vatandaşlarımızın tamamını kapsayan, fiziksel mekânlar ve sosyal haklar başta olmak üzere, toplumda yaşamlarını kolaylaştırıcı ne varsa başta Devletimiz ve kurumlarımız olmak üzere her türlü çaba gösterilmeye devam edilmektedir. Hiçbir engelli vatandaşımızı Devletimiz ve bizler kendi kaderine terk etmeyeceğiz.
Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki hükümetimiz döneminde bütün ihtiyaçları kapsayan ve çözüm üreten bir sistemi görmekteyiz. Engelli bireylerimizin ihtiyaçları, maaş ve bakım hizmetleri yürütülmekte ve diğer ihtiyaç alanlarıyla ilgili her şey karşılanmaktadır.
Bizler Devlet olarak engelli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Herkes bir engelli adayıdır. Bunu hiçbir zaman unutmamalıyız. GereGereken ilgi, alaka, sevgi ve saygıyı her zaman her yerde engelli vatandaşlarımıza göstermeliyiz. Çünkü bir insanı anlamanın en kolay yolu empati kurmaktır. Bu güzel programın hazırlanmasında emeği geçen ve katkı sunan herkese teşekkür ediyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.”
Konuşmaların ardından şiirler okunarak, görme engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatta yaşadığı sıkıntıları anlatan tiyatral gösteri sahnelendi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı