Son Dakika

“Dikeceğimiz Fidanla İyiliğe, İnsanlığa Katkımız Olsun”

Amasya genelinde ‘11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ nedeniyle 155 bin fidan toprakla buluştu-ruldu.
Karasenir köyü mevkinde Ağaçlandırma Sahasında fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.
Türkiye genelinde aynı zamanda 252 milyon fidan, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Karasenir mahallesinde gerçekleştirilen ‘11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ nedeniyle de il genelinde 155 bin fidan toprakla bu-luşturuldu.
Törene, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Fatih Ören, Bele-diye Başkanı Mehmet Sarı, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Yunus Emre Zengin, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Orman Bölge Müdürü Halil OFLU,Siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı. Program ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başladı.
Bugünün Yeşili, tabiatı, ağacı, ormanı, çevreyi anlamaya ve anlatmaya vesile olan bir gün olduğunu belirten Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;
“Biz de bugün yeşile, doğaya, ağaca, ormana duy-duğumuz saygının, sevginin gereği olarak fidan dikimi gerçekleştireceğiz. Biraz sonra dikeceğimiz fidan-larla ağaca, ormana dost olduğumuzu gösterecek ve çevremizi güzelleştirme konusunda örnek bir faaliyet gerçek-leştireceğiz. Ailemizin bir ferdi gibi dünyayı güzelleş-tiren, hayatımıza değer katan fidanı, ağacı, ormanı, suyu, toprağı korumak ve yaşatmak konusunda hepi-miz sorumluyuz. Amasya-lılar olarak sorumluluğu-muzun şuurunda olduğumu-za inanıyorum. Eğer ağacı-mız, suyumuz olmasa kuru toprakta biz ne yaparız? Bizim kültürümüz, inancımız Allah’ın yarattığı her cana hürmet etmeyi gerektiriyor. Ağacı da bir can kabul ediyor ve ona zarar vermekten imtina ediyoruz. İçimizden bazen hem ağaca, hem ormana kötülük yapan zararlı kişiler çıkıyor. Onları tasvip etmiyoruz. Edepli olmalarını ve ağacın bize değil, bizim ağaca ihtiya-cımız olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. İnandırmak, ikna etmek için gayret ediyoruz. Anlamalarını ümit ediyoruz. Ülkemizin dörtte birden fazlası ağaçlık ve ormanlık alan olarak geçiyor. Topraklarımızın ağaçlık ve ormanlık alanlarının büyüklüğü 34 tane Amasya ediyor.
Şu anda Amasya’nın beşte biri ormanlık alan. Beşte biri de bozuk orman. Türkiye ortalamasına göre iyi durumdayız. Bağımızı, bahçemizi ağaçlandırarak daha iyi duruma gelebiliriz. Dikeceğimiz her fidanla iyiliğe, insanlığa katkımız olsun. Safımız memleketi-mizi güzelleştirmek için gayret eden insanların yanında olsun. Böylece bizim de dünyanın düzenine bir katkımız olsun.
Her ağaç bir candır. On-ların evi topraktır, gıdası sudur. Bir insan için evi ne ise, fidan için toprak odur. Fidan toprakla buluşunca hayat bulur. Uzayan dalları, yeşeren yaprakları hayata karşı tebessümüdür.
O yüzden bize “yarın kıyamet kopacağını bilseniz de, bugün ağaç dikin” denilmiştir. Biz de bugün Amasyamız için, ülkemiz için, insanlık için fidanları-mızı dikeceğiz. Dallarının uzadığı, yapraklarının yeşerdiği günleri görmeyi de diliyorum” dedi.
Başkan Sarı’nın konuş-masının ardından Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Fatih Ören ve Amasya Valisi Mustafa Masatlı da günün önemine binaen birer konuşma ger-çekleştirdiler. Konuşmaların ardından belirlenen bölge-lere protokol, ormancılar ve öğrenciler tarafından fidan dikimi gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı