Son Dakika

“Diş eti çekilmesi tedavi edilmediği takdirde diş kayıplarına neden olabilir”

“Diş eti çekilmesi tedavi edilmediği takdirde diş kayıplarına neden olabilir”

Merzifon Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Kurucu Başhekimi Gökhan Günay birçok kişinin yaşadığı diş eti çekilmesi konusunda bilgiler verdi.
Diş eti çekilmesinin, dişleri saran diş eti dokusunun dişi veya diş kökünü açığa çıkartarak geri çekilmesi olduğunu belirten Dt. Gökhan Günay; “Diş eti çekilmesi sonucunda dişler ve diş eti çizgisi arasında cepler veya boşluklar oluşur. Bu boşluklara, hastalığa neden olabilecek bakteriler kolayca birikebilir. Diş eti çekilmesi tedavi edilmediği takdirde, dişleri destekleyen doku ve kemik yapıları ciddi şekilde hasar görebilir ve diş kaybı gerçekleşebilir. Diş eti çekilmesi yaygın bir diş problemidir. Her yaşta insanda gözlenebilir. Çoğu insan diş etlerinde çekilme olduğunu fark etmeyebilir, çünkü diş eti çekilmesi yavaş yavaş gerçekleşir. Diş eti çekilmesi farklı nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Bu problemin tedavisi altta yatan etmene bağlı olduğundan diş eti çekilmesinden şüpheleniyorsanız, vakit geçirmeden bir diş hekimine başvurmanız gerekmektedir” dedi.
Diş eti çekilmesinin belirtilerine de değinen Dt. Günay; “Diş eti çekilmesinin ilk belirtisi genellikle dişlerde hissedilen hassasiyettir. Bunun haricinde diş eti çekilmesinin belirtileri, diş etlerinde, diş fırçalarken ya da normal zamanlarda görülen kanama. Sert yiyecekler yerken (elma, armut gibi) gözlenen kanama. Dişin normalden daha uzun gözükmesi ve diş etlerinde gözlenen kızarıklık veya şişkinlik olarak sıralanabilir” ifadelerini kullandı.
Alınacak bir takım önlemlerle diş eti çekilmesinin önüne geçilebileceğini belirten Kurucu Başhekim Gökhan Günay; “Diş eti çekilmesini önlemenin en temel yolu, diş bakımını tam ve düzenli yapmaktan geçer. Her gün dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi ile temizleyin ve yılda en az iki kez veya önerildiği şekilde diş hekiminizi ziyaret edin. Diş eti çekilmeniz varsa, diş hekiminiz sizi daha sık görmek isteyebilir. Her zaman yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın ve diş hekiminizden, dişlerinizi fırçalamanın doğru yolunu göstermesini isteyin. Sigara ya da başka bir tütün ürünü kullanıyorsanız, vakit geçirmeden bırakın. Dengeli ve sağlıklı bir diyet yapın. Ağzınızda oluşan değişiklikleri yakından takip edin ve ihmal etmeyin. Dişlerinize iyi bakarak, sonsuza dek sağlıklı bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz” diyerek sözlerini noktaladı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, iç mekan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı