GÜNCEL HABER

Diyanet-Sen’den Şeb-İ Aruz Tepkisi

Diyanet-Sen'den Şeb-İ Aruz Tepkisi

Diyanet-Sen Amasya Şube Başkanı Mehmet Topal” İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) geçen hafta düzenlediği Şeb-i Aruz törenlerinde ezanın ve Kur’an-ı Kerim Tilavetinin Türkçe okutulmasını ve semazenlerin kadın erkek birlikte sahne almalarını kınıyoruz” dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Şeb-i Aruz etkinliğine Amasyadan tepki geldi.
Diyanet -sen Amasya şube başkanı Mehmet Topal yapılan etkinliğe tepki gösterdi. Konu ile alakalı bir açıklama yapan Topal “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) geçen hafta düzenlediği Şeb-i Aruz törenlerinde ezanın ve Kur’an-ı Kerim Tilave-tinin Türkçe okutulmasını ve semazenlerin kadın erkek birlikte sahne almalarını kınıyoruz. Sözde dini tören icra ediyorlar, ancak bunu yaparken inancın özüne, gereklerine uymuyorlar. Maksat Mevlana’yı anmak değil, Bu malum zihniyetin eski özlemlerine dönmek olunca ortaya böyle garabet görüntüler çıkıyor.
İBB geçen hafta Mevlâna’nın ölüm yıldönümü münasebeti ile Şeb-i Aruz töreni düzenledi. Ezanın ve Kur’an’ın Türkçe okutulduğu törende semazenlerin kadın erkek birlikte sahne aldığı töreni kınıyoruz. İBB’nin sözde Mevlana’yı anma etkinliğinde yaşanan skandal görüntüleri gösteriyor ki, maksat Şeb-i Aruz töreni düzenlemek değil, uzun yıllar bu millete dayattıkları Türkçe ezan, Türkçe Kur’an uygulamasını tekrar uygulamaktır. Bu millet inancını gereği gibi yaşayabilmek için çok bedeller ödedi, çok badireler atlattı.
Bu Milletimiz tarafından bilinen bu malum zihniyet köhnemiş zihniyetinin yeniden hortlamasına, o karanlık günlere dönülmesine bu millet asla müsaade etmeyecektir.Mevlana yalnızca bizim değil, tüm dünyanın saygı duyduğu büyük bir alimdir. Mevlâna denilince akla ilk gelen hoşgörüdür.
Ne yazık ki Mevlana’nın vuslat gecesinde sözde tören düzenleyenlerin yüce Kitabımızı nüzulüne aykırı bir şekilde özünden kopararak kadın erkek semazenlerin gösterisi eşliğinde Türkçe olarak okutulması ve ezanın Türkçe okutulması Hz. Mevlana’ya, Yüce Kitabımıza ve bu millete yapılan büyük bir saygısızlıktır, haddini bilmezliktir.
Programda Mevleviliğin 700 küsur senedir devam eden bütün kurallarının yerle bir edildiğine dikkatinizi çekmek istiyoruz. Bu millet MALUM baskıcı despotik, inançları yaşanmaz hale getiren politikalarını çok iyi bilir. Kimse o günlere öykünmesin.
Özlemini çektiğiniz o günlere geri dönülmesine bu millet asla izin vermeyecektir.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı