Gündem

DOĞA ALANLARI YOK OLMA TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYA

TEMA Amasya İl Temsilcisi Fazlı Özveren, 57 ili kapsayan 285 maden ruhsatı ihalesinin 10 Ekim’den itibaren yapılmaya başlandığını duyurdu.
Amasya İl Temsil-cisiTürkiye’nin önemli doğa alanları yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu da belirten TEMA’cı Özveren konuyla ilgili olarak;”57 ili kapsayan 285 maden ruhsatı ihalesinin 10 Ekim’den itibaren yapılmaya başlanacağı duyuruldu! İhale edilecek ruhsatların 168’ini ağırlıklı metalik (Altın, Gümüş, Bakır, Kurşun, Çinko vb.) ve kömür madenciliği faaliyetlerinin oluşturduğu IV. grup madencilik arama ve işletme ruhsatları oluşturuyor.
Bu 168 ruhsat, 1.5 milyon hektarın üzerinde bir alanı kapsıyor.
TEMA Vakfı olarak gerçek-leştirdiğimiz maden ruhsat haritalama çalışmalarımıza göre ruhsatlılık oranı en yüksek ilk 3 il olan Gümüşhane (%93), Kütahya (%92) ve Giresun (%85)’un da ruhsat ihale listesinde olduğunu görüyoruz.
İhalelerle birlikte Doğu Karadeniz ve Amanos Dağları ile Feke, Kelkit ve Köprüçay Vadi-leri başta olmak üzere Türkiye’nin önemli doğa alanları yok olma tehdidiyle karşı karşıya.
Hiçbir maden projesi doğal varlıklarımızdan ve yaşam alanlarımızdan kıymetli değildir! Doğal varlıklarımızı, gıda güvenliğimizi ve kültürel değerlerimizi korumak için yaşamsal öneme sahip alanların kanunlarla madencilik faali-yetlerine kapatılmasını talep ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.