Son Dakika

“Doğal ve bitkisel ürünler bağışıklık sistemini güçlendirdiği için talep arttı”

Vatandaşlar aktarların kapısını çalmaya başladı Aktarlar vatandaşlara hastalandıktan sonra değil, hastalanmadan önce gelme-lerini istedi.
Gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılması gereken bitkisel ürünler hakkında bilgiler veren Bacanak,Havaların soğu-ması nedeniyle bitkisel ürünlerde zencefil, zerdeçal ve kekik ile zahter, andız pekmezi, ürünlerinde üzüm ve diğer pekmez çeşitleri, helva, tahin, pestil ve kuru üzüm başta olmak üzere diğer organik ve doğal ürün-lere olan ilgi arttı.
Necmettin BACANAK, gazetemize açıklamada bulunarak ürünler hakkında da bilgi verdi.Amasya’da aktar işiyle uğraşıyorum. Yaklaşık 6 yıldır bu meslekteyim.. Bu bitkilerin her birinin ayrı ayrı gribal enfeksiyonları önleyici özellikleri bulunuyor. Özel-likle keten tohumu her türlü hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Andız pekmezi ise soğuk algınlığı, öksürük, bronşit gibi gribal enfeksi-yonların tedavisinde özel-likle kullanılır” dedi.
Bacanak, “Her bitkinin kendine göre soğuk algınlığına karşı vücudun direncini artırılmasına yönelik faydaları vardır.
Vatandaşlarımız hastalıklardan korunmayı ilaçlı tedavilerden çok bitkisel ürünler kullanmayı tercih ediyor. Son günlerde artan soğuk hava nedeniyle vatandaşlarımızın aktarlara olan talebi arttı. Gribal enfeksiyonlar için hazırladı-ğımız bitki karışımlarını vatandaşlarımıza tavsiye ediyoruz.
Bize gelen vatandaşları-mız yaklaşık 10-15 lira ödeyerek bitkisel ürünlerden yapılan karışımlardan alarak soğuk algınlıklarına karşı kendilerini korumaya çalışıyor”
“Doğal ve bitkisel ürünlerin antibiyotik özelliği var”
Vatandaşların salgın sü-recinde doğal ve bitkisel ürünleri tercih ettiğini belir-ten Bacanak, “Koronavürüs salgını olduğu için daha çok doğal ve bitkisel ürünler satıyoruz. Sarımsak tur-şusu, katı ve sıvı pekmez antibiyotiktir, kan yapıcı özelliği bulunuyor.
O yüzden bu mevsimde bu ürünleri daha çok satı-yoruz.
“Doğal ve bitkisel ürünler bağışıklık sistemini güçlen-dirdiği için talep arttı”
Salgın sürecinde vatan-daşların bağışıklık sistem-lerini güçlü tutmak için doğal ve bitkisel ürünler ile şire çeşitlerine yöneldiğini ifade eden Necmettin Bacanak“koronavirüs salgını çıktığı süreçten itibaren doğal ve bitkisel ürünlere talep arttı. Kendi hazırladığımız macunlarımız vardır, bu macunların içinde çam koza-lağı ve andız pekmezi, zen-cefil, zerdeçal, karabiber gibi çok faydalı ürünlerimiz bulunmaktadır. Müşterilerimize de bu ürün-leri tavsiye ediyoruz. Çünkü bu ürünler bağışıklık sistemini güçlü tutuyor ve aynı zamanda da c vitami-nidir.” ifadelerini kullandı.
Bu bitkiler arasında da keten tohumu faydaları ise,
Keten tohumu, diğer bitki bazlı gıdalar gibi antioksidan bakımından zengindir. Antioksidanlar, serbest radikaller adı verilen zararlı molekülleri vücuttan çıkararak hastalığın önlen-mesine yardımcı olabilir.
Serbest radikaller doğal süreçlerin ve çevresel baskıların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Vücutta çok fazla serbest radikal varsa, oksidatif stres gelişebilir ve bu da hücre hasarına ve hastalığa yol açabilir. Antioksidanlar serbest radi-kallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
Andız Pekmezi;Doğal bir antioksidan görevi görür, çünkü içerisinde çok sayıda yağ asidi bulunur.
Üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir.
Bağışıklık sistemini güç-lendirir ve nezle ve grip hastalıklara karşı koruma sağlar.
Eğer romatizma ya da ek-lem ağrılarınız varsa, bu ağrıların giderilmesi konu-sunda andız pekmezi size yardımcı olabilir.
“Zencefilin üst solunum yolu enfeksiyonunda faydalı olduğu biliniyor. Mide bu-lantısı ve boğaz ağrısı gibi birçok durumda etkili so-nuçlar verdiği için ilaç kul-lanmak istemeyenler zen-cefil tüketiyor. Bunun yanı sıra metabolizmayı hızlan-dırdığı için kilo verme ve yağ yakımında da etkili. Toz zen-cefil zerdeçal ile karıştırıl-dıktan sonra bal, karanfil ve tarçın eklenerek yenildi-ğinde öksürük, bronşit, nefes darlığı, farenjit, koah gibi hastalıklara da iyi gelir. Ağızdan giren mikrobu kı-rar. Grip, nezle olmayı engeller. Vücut direncini arttırdığı için kışın vücudu ısıtır. Sıcaklık verir” ifade-lerini kullandı.
Zencefil; Ağızdan giren mikrobu kırar. Grip, nezle olmayı engeller. Vücut diren-cini arttırdığı için kışın vü-cudu ısıtır. Sıcaklık verir. Özellikle okula giden çocuklara propolis ve polen gibi zencefilin de kullandırıl-ması gerekir.
Üzüm Pekmezi;
Üzüm pekmezi günümüz-de yorgunluk gidermesi ve kansızlığa iyi gelmesi sebe-biyle sofraların vazgeçilmez besin maddeleri arasında yer almaktadır. Günümüzde pek çok hastalığa sebep olan stresi de üzüm pekmezinin yok ettiği bilinmektedir. Özellikle kış mevsiminde sabahlar bir kaşım üzüm pekmezi tüketmek gün boyu enerji sağlamaktadır. Üzüm pekmezinin bilinen faydaları şunlardır:
Enerji ve karbonhidrat kaynağıdır.
Kasların ve kemiklerin daha düzgün bir şekilde çalışmasına fayda sağlar.
İnsan vücudu günlük olarak potasyum, kalsiyum, demiz ve magnezyuma ihtiyaç duyar. Üzüm pek-mezi vücuda tüm bu vitamin ve mineralleri sağlamak-tadır.Üzüm pekmezi, düzenli olarak tüketildiğinde son derece faydalı bir üründür. Düzenli olarak tüketmek isteyenler için her sabah 2 çorba kaşığı içilmesi tavsiye ediliyor. Bu şekilde tüketimi halinde insan vücudu için gerekli mineralleri karşıla-dığı açıklanmaktadır.
Bağışıklık sistemini güç-lendirmek için bu tür do-ğal ürünleri almamız gereki-yor.” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı