Gündem

DOĞALGAZ ZAMMINDAN KAÇAN ARTIK SOBA BİLE ALAMIYOR!

Kış aylarının yaklaşmasıyla beraber vatandaşı soba kurma telaşı sardı. Geçtiğimiz yıl 650 TL ve 3 bin 500 TL fiyat aralığından satışa sunulan sobalarda bu sene fiyatlar ikiye katlandı. Bu yıl 750 liradan başlayıp 6 bin liraya kadar fiyat biçilen sobalar hem vatandaşın hem de esnafın işini zorlaştırdı. 40 yıldır soba satışı yapan Amasya Merkez’de esnaf Murat Büyük, doğalgaz kulla-nımının yaygınlaşması nede-niyle günümüzde sobaya en çok köylülerden talep geldiğini söyleyerek vatandaşın yemek pişirme imkânı da olduğu için en fazla fırınlı olan kuzine sobayı tercih ettiğini ifade etti.
‘VATANDAŞ ŞU AN FİYAT ARAŞTIRMASI YAPIYOR’
Odun ve kömür sobası çeşitlerinin hepsinin satışını yapan 30 yıllık esnaf Murat Büyük vatandaşın şu an fiyat araştırması yaptığını söyle-yerek, “20 yaşımdan beri babadan gelme dükkânımızda esnaflık yapıyorum, çekirdekten gelme tam 30 yıldır yapıyorum bu işi. İnsanlar şu anda fiyat araştırması yapıyor. Bir soba malzemesi ise oba, soba altı, boru ve dirsek, soba arkalığı, ızgara, karıştırma çubuğu ve tepsiden oluşur. Bütün soba çeşitlerini satı-yorum. Bunun dışında malzemesi eksik olan vatandaşa dirsek, tepsi, kova gibi lazım olan tüm soba malzemelerini de satıyorum. Dört çeşit soba var. Kovalı, tuğlalı, döküm ve saçlı sobalar var ayrıca bunların kuzine tipleri yani fırını olan ve dik soba modelleri de var. En çok kuzine soba satılıyor. Kuzine sobaya daha çok talep var çünkü vatandaş hem ısınıyor, hem yemek pişiriyor, ıhlamur çay kaynatıyor, bir yandan kestanesini pişiriyor, su ısıtıyor, eskiden ısıttığı suyla duş alan çamaşırını yıkayanlar da vardı. Beş parmak şişler var o da boru kısmına takılır, çamaşırını yıkayan onları da bu şişlere takarak kurutabilir. Sobanın böyle faydaları da var işte” ifadelerini kullandı.
‘KÖYLÜLER DE OLMASA KİMSE GELİP SOBA ALMAYACAK’
Büyük,“Eskiden soba işi çoktu satanı da çoktu. Şimdi doğalgaz çıkınca satan yer sayısı azaldı. Burada şehirde doğalgaz kullanımı yaygın olduğu köyden gelen vatan-daşa soba satıyoruz. Köylüler de olmasa kimse gelip soba almayacak.” şeklinde konuştu.
‘ESKİDEN HER SENE AYNI FİYATTAN SATIŞ YAPARDIK’
Soba fiyatlarının eskiden üst üste iki dönem sabit kaldı-ğını ancak günümüzde her dönem değiştiğini ifade eden Büyük, “Bundan 5-10 yıl evvel soba fiyatları hep aynıydı, bir soba komple 500 liraysa iki sene üst üste aynı rakamlara soba satışı yapıyorduk. Tabi enflasyon böyle değildi, bu ka-dar peş peşe gelen zamlar yoktu. Biz de memnunduk eskiden vatandaşta. Şu anda bütün sektörlerde herkes memnuniyetsiz. Eskiden bir kişi tek başına çalışıp bir aileyi geçindiriyordu, şu anda bir aile-de üç kişi de çalışsa insanlar geçinemiyor çünkü her şeye fiyat artışı geldi geliyor da. Bir de eskiden yetinmek vardı bu dönemde yetinmek neredeyse unutuldu, lüks yaşamak ön planda. Evinin acil ihtiyacını almayıp pahalı telefon, araba alma telaşına kapılan çok fazla insan var ve bunun da getirdiği sıkıntılar var” dedi.
‘DOĞALGAZ MASRAFINA GÜCÜMÜZ YETMİYOR’
Soba fiyatları sormaya gelen vatandaş Halil Aktaş ise doğalgaz kurulum fiyatlarına sitem ederek, “Ben emekliyim Saz Köyü’nde oturuyorum. Soba kurmak zorundayım, ev-deki sobam kömür yakmıyor odun yakıyor. Ben de bu defa mecbur hem odunu hem kömürü yakan soba alacağım. Her şey masraf her şey. Eskiden beri soba kullanı-yorum, bu pahalılıkla zaten doğalgaza istesem de geçe-mem” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.