Gündem

DOKAP’TAN AMASYA’YA 13 MİLYON 439 Bin TL TL DESTEK

Vali Mustafa Masatlı, İlimizin de dâhil olduğu Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’ndan 2022 yılında destek alan projelerin iş birliği protokollerini valilik toplantı salonunda imzalandı.
Amasya Valisi Mustafa Masatlı, 2022 yılında Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP)’a sunulan ve uygun görülen proje-lerle Amasy’ya 13 Milyon Türk Lirasının üzerinde destek sağ-landığını dile getirdi.
Vali Mustafa Masatlı, Amasya’nın da dâhil olduğu Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlı-ğı’ndan 2022 yılında destek alan projelerin iş birliği protokollerini imzaladı. Programda ayrıca DOKAP Başkanı Hakan Gültekin ve proje sahibi kurum-ların yöneticileri de katıldı.
DOKAP tarafından onaylanan projelerin Amasya’ya hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Masatlı, konuşma-sında; “Geçtiğimiz yıl DOKAP’tan ilk proje destek-lerini almıştık. Bu yıl da büyük bir memnuniyetle ifade ediyo-rum ki, DOKAP’tan en fazla proje desteği alan ikinci iliz. DOKAP’ın görev alanına giren konularda geniş çaplı projeler hazırlayarak Amasya’mıza kay-nak sağlamak için başta Proje Ofisimiz olmak üzere ilgili tüm kurumlarımız gayretle çalış-maktadırBu kapsamda 2022 yılı için DOKAP’a sunduğumuz projeler top-lamda 13 Milyon 439 Bin TL destek almaya hak kazan-mış, paydaş kurumların sağlayacağı 3 Milyon 534 Bin TL’lik eş finansman ile toplam 16 Milyon 974 Bin TL’lik bir yatırım kaynağı Amasya’mıza kazandırıl-mıştır.
Bu rakamların projelere göre dağılımı ise şu şekildedir: 2022 yılında İlimizde, Sürdürülebilir Kalkınma İçin Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi Projesine, DOKAP katkısı 1 Milyon 730 Bin TL,
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün Sebze Meyve Kurutma ve Paket-leme Tesisi Kurulum Projesine 1 Milyon 160 Bin TL, Küçükbaş Hayvancılığı Geliştirme Projesine 2 Milyon 599 Bin TL, Buza-ğılar Ölmesin Projesine 516 Bin 600 TL,
İl Özel İdaresi’nin Amasya Taşova Elmakırı ve Tekke Köyleri Yüs Sulama Tesisi Yenileme Projesine 1 Milyon 14 Bin TL, Merkez Ilgazi Köyü Basınçlı Sulama Tesisi Yapım İşi Projesine 765 Bin TL, Amasya Gümüş-hacıköy Çitlibağlıca- Köseler ve Ovabası Köyleri Sulama Projesine 850 Bin TL, Merkez Bağlıca Köyü Gölet-ten Basınçlı Sulama Tesisi Yapım İşi Projesine 1 Milyon 523 Bin TL,
Göynücek Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Gediksa-ray’da Dokumacılık Yeniden Hayat Buluyor Projesine 43 Bin TL,
Taşova Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlü-ğü’nün Tasarlayıp Üreti-yorum Yeteneklerimi Keşfe-diyorum Projesine 110 Bin TL, Amasya Belediye Başkanlığı’nın Hatuniye Mahallesinin Turizm Potansiyelinin Arttırılması Projesine 3 Milyon 128 Bin TL tutarında DOKAP kat-kısı sağlanmıştır.
Görüldüğü üzere farklı sektörler ve hizmet alanlarında gerçekleştirilen bu desteklemeler Amasya ekonomisi ve istihdamının güçlenmesi ve ilimizin sosyo-kültürel yapısının gelişme-sine önemli katkılar sağlayacaktır.
Bu vesileyle bu ve bunun gibi sayısız projeyle Ülke-mize ve Amasya’mıza değer katan, bizlere çalışmaları-mızda vizyon çizen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi olmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Baka-nımız Mustafa Varank’a, Milletvekillerimize, DOKAP Başkanımıza ve bu projelerin hazırlanmasında emeği geçen İl ve İlçe Müdürlüklerimiz ile Valilik AB Proje Ofisine teşekkür ediyor, hayata geçirilecek projelerin Amasya’mıza ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifade-lerine yer verdi.
Amasya Valisi Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından DOKAP Başkanı Hakan Gültekin tarafından projelere ilişkin bilgiler aktarıldı. Törende daha sonra söz konusu projelere ilişkin işbirliği protokolleri Vali Masatlı, DOKAP Başkanı Hakan Gültekin ve ilgili kurum temsilcileri tarafından imzalandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.