Son Dakika

Dsİ son 18 yılda Amasya’da 3 baraj ve 2 gölet yaptı

Dsİ son 18 yılda Amasya’da 3 baraj ve 2 gölet yaptı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Amasya’ya yaptığı yatı-rımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaş-tırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sür-dürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.
DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.
Amasya’mıza 3 Baraj ve 2 Gölet Kazandırdık
Karadeniz ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Amasya’mızda, ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 665.261.967 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, 3 baraj ve 2 gölet inşa ettiklerini açıkladı.
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “55 metre yüksekliğinde ve 1,75 milyon m3 su biriktirme hacimli Amasya Ziyaret Barajı’nı hizmete aldık. Ayrıca; Değirmendere Barajı ile 2.420 dekar, Yassıçal Barajı ile de 960 dekar zirai araziyi suya kavuşturduk. 5 Adet Barajın İnşaatı Devam Ediyor Diğer taraftan Amasyalı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kal-kınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla.
Dolayısıyla Amasya’nın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz.
Şu anda 5 barajın (Amasya Merkez Duruca Barajı, Aydınca Barajı, Gümüşhacıköy Beden Barajı, Gümüşhacıköy Saraycık Barajı ve Ziyaret Saraycık Barajı)yapım çalışmaları devam etmekte olduğunu belirtti.
2 Adet Yeraltı Barajı Planlama Çalışmaları Devam Etmektedir
Baraj ve Gölet Çalışmalarımızın yanında düşük maliyet ve daha az su kaybı sağ-layacak olan Yeraltı Barajı İnşa çalışmalarımız kapsamında Amasya ilimizde 2 adet depolama tesisi çalışmalarımız devam etmektedir. ‘dedi.
Amasya’nın Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz
Son 18 yılda inşa edilen sulama projeleri hakkında da açıklama yapan Yıldız,’ Tamamlanan 10 sulama tesisleri ile 122.600 dekar zirai araziyi sulamaya açtık.
Böylece Amasya İlimizdeki toprakları daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 75 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık. 61 760 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor
Amasya’mız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 61.760 dekar araziyi sulayacak 3 adet sulama tesisi (Aydınca Barajı Sulaması, Duruca Barajı Sulaması ve Geldingen Ovası Sulaması 3. Kısım) inşaat safhasındadır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Amasya, zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.
Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk
Amasya’da taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 68 adet taşkın koruma tesisi ile Amasya Şehir Merkezi ile 85 yerleşim yeri ve 1.725 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 2 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam ettiğini söyledi.
Toplulaştırma Çalışmalarıyla Tarım Arazilerinden En Yüksek Faydayı Sağlıyoruz
2003 yılından bugüne kadar, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kap-samında 6 adet iş tamamlanarak 734.071 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Amasya ilinde 69 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır.
Dsİ Genel Müdürü Kaya Yıldız;“Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destek-çimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.