Yazarlar

DÜNYANIN MERKEZİ ÇORUM YENİ KITA AMASYA

Komşu ilimiz Çorum dünyanın merkezi biziz espirisi ile belkide Çorum’un beklemedikleri kadar büyük bir tanıtımını yaptı.Bu taanıtım bir espiriden çıktı. Biz ne yapıyotuz. Espiri değil ABD:Yale Üniversitesi bilim adamlarını resmi açıklamalasını bile ilimizin reklamlarında tanıtımında kullanamadık.Belki haritada bir anda Amasya’nın yerini dahi gösteremeyecek o bilim adamlarını oluşacak yeni kıtaya Amasya adını vermelerini nedenini araştırdıkmı? YOK. O bilim adamlarını Amasya’ ya davet edebildik mi? O da yok. Düşünün o bilim adamlarını Amasya’ ya geldiğini ve bu araştırmalarını bir de buradan tekrarladıklarını. Turimzde yabancı turist nasıl gelecek diyoruz. Bundan iyi tanıtım olurmu?Biz halen turizmde ilimize gelen bayrakçı turlarla ziyaretçi sayımızın arttığını ifade diyoruz. Kısaca turizm adına için bir şeyler üretmiyoruz ama birşeyler yapmak isteyenlerin de adeta şevkini kırmak için dedikodu üretmekten geri kalmıyoruz.Unutmayalım;
Turizm ilgi isteyen bir sektör ve turistler ilginin yanında her an yenilik bekleyen milyonlarla ifade edilen dev bir gurup. Amasya’da turizm için kültür,tarih ve doğa var eksik olan tek şey ise heyecan hisseden yöneticilerin az sayıda olmaları.
“ABD Yale Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada Amerika ve Asya kıtalarının birleşerek tek bir kıta haline geleceği ifade edildi. Araştırmayı yapanlar tarafından oluşacak bu yeni kıtaya da ‘Amasya’ adı verildi.
ASYA, Avrupa, Afrika, Amerika, Avustralya ve Antarktika kıtalarının, yaklaşık 300 milyon yıl önce Pangaea adlı tek bir toprak kütlesinden ayrıldıkları tahmin ediliyor. Dünya’da, 1.8 milyar yıl önce Nuna adlı bir süper kıta, 1 milyar yıl önce Rodinia adlı bir süper kıta ve 300 milyon yıl önce de Pangaea adlı bir süper kıtanın bulunduğu düşünülüyor. Buradan yola çıkan bilim insanları gelecekteki süper kıtanın ‘Amasya’ olduğunu ifade etti. ”
DOST ACI SÖYLER
Turizm, Sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan mevcut olan onlarca sorunu etkisiz yöntemlerle gündeme alan ya da planlayan yöneticiler ve siyasetçiler halen kentten kopuk yaşamaya devam ediyor. Bunlara mevcut sivil toplum kuruluşlarının her şartta rıza gösteren tavır tavırları ve günlük yaşama alışkanlıkları Amasya’yı ilgilendiren sorunların çözüme kavuşturulmamasında etkin rol alıyor.
Kendimizi fazla kandırmaya gerek yok.Ekonomik açıdan zor günler yaşayan Amasya’nın kalkınmasının en önemli anahtarı öncelikle turizm olduğu gerçeğini kabullenmemiz gerekir. Gerçek anlamda 1990’lı yılların başında turizmle tanışan Amasya’da aradan geçen 30 yılı aşkın sürede istediğimiz noktaya geldiğimizi kimse iddia edemez Çünkü turizmin olmazsa olmazı olan başta bir marka otel olmak üzere alt yapısını dahi tam oluşturamadık. Yıllardır devlet büyüklerinin Amasya ziyaretlerinde boy boy fotoğraf veren yöneticiler esas sorumluluklarını maalesef yerine getirmiyor. Bazen de Turizm için katkı sağlamaya çaılışan yerel yöneticiler de çeşitli nedenler ve bilinçsizce yapılan dedikodularla adeta yalnız bırakılıyor. Gerçi zamanında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılmasına karar verilen 5 yıldızlı otele yer sağlayamadıkları için üzülmeyenlerden turizm için ciddi adımlar atılmasını beklemek ne derece akılcı olur, cevabını sizler verin. Ne hikmetse Amasya’da göreve başlan yöneticiler de siyasetçilere ayak uydurmayı kısa sürede gerçekleştiriyor. Sonuçta yıllar önce retore edilecek daha güzeli yapılacak diye kentin en merkezi yerinde yer alan Kültür merkezimiz yıllardır alınamayan verilemeyen kararlar yüzünden artık kültür merkezi değil adeta fare üretim merkezi oldu.Kısaca Kültür Merkezinde ortaya çıkan fotoğraf sahipsiz kent Amasya’nın fotoğrafını bir kez daha tekrarlanmış oldu.Yıllardır atıl durmasına neden olan tüm yönetişci ve bu duruma ses çıkartmayan siyasilere ve kentin akil insanlarıyız diye ortada gezen tüm STK yöneticilerine teşekkür etmeyi borç sayıyor ve ilgilerinden dolayıda biz bari borcumuzu ödeyelim diyerek tüm Amasyalı hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyoruz.
Dost acı söyler, misali bu eleştirilerimin hoş görülmesi dileğimle…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.