Son Dakika

Durmuş Ayvaz,“Irkçılık allah tarafından gönderilen hiçbir dinde yer almamaktadır”

Durmuş Ayvaz,“Irkçılık allah tarafından gönderilen hiçbir dinde yer almamaktadır”

Amasya İl Müftüsü Durmuş Ayvaz ve eşi Şükriye Ayvaz, 29 Mayıs 1993’te Almanya’nın Solingen şehrinde, evlerinin ırkçılar tarafından kundaklanması sonucu aile fertlerinden 5 kişiyi kaybeden Durmuş Genç ve Mevlüde Genç’i evlerinde ziyaret ederek acılarına ortak oldu.
29 Mayıs 1993’te Almanya’nın Solingen şehrindeki katliamda 2 kızını, 2 torununu ve bir yeğenini kaybeden Mevlüde Genç, “Allah’ım böyle olayları kimselere gös-termesin. Acı çekmesi zor. Kendimizi, insanlığımızı, sevgiyi bilelim, hoşgörülü olalım.” diye konuştu.
Genç çifti ile bir süre sohbet eden ve ailenin acılarını paylaşarak taziyelerini ileten Amasya İl Müftüsü Durmuş Ayvaz, ırkçılığın Allah tarafından gönderilen hiçbir dinde yer almadığını belirterek, “Dini, milleti, mezheb, ırkı her ne olursa olsun ayrım yapmamamız gerektiğini, hoşgörü diliyle davranmamız gerektiğini dinimiz bize emrediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’mız da İslam düşmanlığını ve ırkçılığı körükleyen, toplumsal barışı hedef alan ırkçı zihniyete karşı her daim mücadele etmiştir ve uluslararası toplumu bilinçli bir mücadeleye davet etmektedir.” dedi.
Ziyarette Kur’an-ı Kerim okunarak vefat edenler için dualar edildi ve Şükriye Ayvaz, Mevlüde Genç’e çiçek takdim etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.