Gündem

DÜŞMAN OLAN ŞER ODAKLARINI HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ

AK Parti Amasya ve Merkez İlçe Başkanlıkları, 27 Mayıs 1960 darbesinin 62’nci yılında Ak Parti Amasya İl binasında basın açıklamasında bulundu.
81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması yaptı.
Basın açıklamasına: AK Parti İl Başkan Vekili Ahmet Hatipoğlu, Merkez İlçe Başkanı Galip Uzun, Kadın Kolları Başkanı Mesudiye Altun Gürlevik, Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Aşık ve parti mensupları katıldı.
İlimizde parti binasında yapılan basın açıklamasına Başkan Vekili Hatipoğlu darbeye ilişkin şunları kaydetti; Aziz Milletimiz, medeniyet tarihi boyunca türlü fedakarlıklarla devlet olarak kalmak uğruna birçok bedel ödemiştir. Bağımsızlığı uğruna her şartta mücadele eden Milletimiz, hukukun ve demokrasinin vesayet altı-na alındığı birçok dönem-den geçmiş ve bu günlere gelmiştir.

Vesayet, hüküm sürdüğü her dönemde haksız ve hukuksuz olarak masum insanların kanına girmiş, vatansever milletin evlatlarını postallarıyla ezmiştir.
Türkiye birçok kez darbelere maruz kalmıştır. Bu darbeler milletimizin bünyesindeki demokrasi, ekonomi, insan hakları, sivil ve sosyal hayat unsurlarına zarar vermiştir.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde, hukukun askıya alındığı, toplumsal ve siya-sal düzene ilk darbe; 27 Mayıs 1960’ta, Başbakan Adnan Menderes ile yol arkadaşlarının tutuklan-ması ve idam edilmesiyle gerçekleştirilmiştir. 27 Mayıs Darbesi, milli irade ile arasına perde çekenlerin demokrasiye, vicdanlara, hukuka ve insanlığa yönelik ihaneti olarak hafızalarımıza kazınmıştır.
1950 yılında dönemin tek parti hegemonyasını geride bırakarak milli iradenin teveccühü ile iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda ortaya koydukları yatırımlar ve hayata geçirdikleri proje-ler ile Türkiye’yi bir adım ileri taşımışlardır. Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu coğraf-yasından silmeye çalışan CHP iktidarının antidemok-ratik uygulamalarını rafa kaldıran merhum Menderes, milletimizin bağrında büyük bir yara olan, tek parti rejiminin en büyük ayıp-larından Türkçe Ezanı uygulamasını kaldırarak Anadolu’nun Ezan-ı Muhammediye olan özlemi-ni gidermiştir. Ülkenin ve milletin yararına olan gidişatın önünü tıkamak isteyen vesayetçi odaklar çeşitli yalan ve iftiralar ile 1960 yılında, vesayetin nam-lusunu Çankaya Köşkü’ne çevirmişlerdir.
Millet iradesine savaş açan, milli ve manevi değerleri yok etmeye çalışan zihniyet, demokratik yollar-la seçilen yönetime antide-mokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari yar-gılamalar ile masum insanları hukuk dışı şekilde darağacına göndermiştir. İdam edilenler yalnızca Başbakan, Bakan, Milletin Vekilleri değil bilakis de-mokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur.
Üzerinden yıllar geçse de vesayetçi odaklar varlığını devam ettirerek en son 15 Temmuz’da da benzer bir senaryoyu devreye sokmaya çalışmışlardır. Ancak Milletimiz darbeler ve darbeciler karşısında lideri-miz Recep Tayyip ERDOĞAN’ın kararlı duru-şuyla bu kez millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını bozmuştur. Millete ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Tür-kiye, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir.
Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıra-larının yaşatılması amacı ile milletin evlatlarının yargıla-narak idam edildiği Yassı-ada, ismi değiştirilerek “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” olmuş, darbeci, vesayetçi odaklar ise tozlu raflara gömülerek tarih olmuşlardır. Adnan Menderes ve yol arkadaşla-rının aziz hatıraları burada yaşatılmaya devam edecek-tir. Bu vesile ile; 27 Mayıs-ların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların Anadolu feraseti karşısında zavallı kalacağını, bu ülkede darbeler döneminin artık kapandığını, her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtiyor; demokratik ve müreffeh bir Türkiye’de yaşayabilmemiz için serden geçen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.
Demokrasimize ve irade-mize düşman olan şer odak-larını hiçbir zaman unutma-yacağız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.