Gündem

EĞİTİM ÇALIŞANLARI KİMİN NE İSTEDİĞİNİ İYİ BİLMELİ!

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Mustafa Ölgün,Eğitim Çalışanları kimin ne istediğini iyi bilmeli.”dedi ÖMK yetersiz olsa da Öğretmene 3600 ek gösterge ÖMK ile verilmiştir.
Başkan Terzi yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; İptal edilirse çalışan, emekli ve atama bekleyen milyonlarca öğretmenin yıllarca dört gözle beklediği, Türk Eğitim Sen’in de yıllarca talep ettiği 3600 ek göstergenin de iptali demektir ki, bunu talep eden bir öğretmen dahi olduğu düşünülemez. Öğretmenlerin çoğu ve Türk Eğitim Sen, ÖMK’nın iptalini değil, içinin doldurulmasını istiyor.
Eğitim İş ise kariyer Basamaklarına karşı çıkıyor. Bu da gerçek dışı bir talep. Çünkü 16 yıldır ülkede uzman öğretmen de var, başöğretmen de var. Yıllardır okul gezilerinde bize bütün öğretmenler 16 yıl önce verilen bu hak neden bize verilmiyor dediler. Yıllardır öğretmenlerin taleplerini dinlemeyen bir sendika ancak buna karşı çıkabilir. Türk Eğitim Sen, Kariyer Basamaklarına karşı değil, Kariyer basamaklarının sınavla olmasına karşıdır. 16 yıl önce de karşıydı, şimdi de sınavla kariyer düzenlemesine karşıdır.
Neredeyse 16 yıldır, bu konularda sesi çıkmayan bu iki sendikanın söyledikleri gerçekçi değildir. Öğretmenlerin talepleri değildir.Eğitim Sen ve Eğitim İş, kendi gerçekçi olmayan taleplerini dayayarak eğitim çalışanlarının kafalarını karıştırma niyetindeydiler.
Bir daha söylüyoruz:
ÖMK yetersizdir.İçi doldurulmalıdır. Kariyer düzenlemesinin sınava bağlanması kesinlikle yanlıştır. Telafisi mümkün olmayan haksızlıklara sebep olacak, öğretmenleri itibarsızlaştırma caktır.
MEB ve TBMM derhal harekete geçmeli öğretmenlerin haklı tepkilerini dikkate almalıdırlar.
Türk Eğitim Sen’in ve bütün öğretmenlerin talebi, 10 yılını dolduran her öğretmene uzman öğretmen, 20 yılını dolduran her öğretmene de başöğretmen ünvanı verilmesidir.”şeklinde konuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.