Eğitim

El yıkamak bulaşıcı hastalıklara kalkan oluyor

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun Koç, 15 Ekim Dünya El Yıkama günü dola-yısıyla bir mesaj yayımladı.
Dr.Dursun Koç yaptığı basın açıklamasında;15 Ekim Dünya El Yıkama Günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, el yıkamanın, birey ve toplum sağlığının korunması ve hastalıkların önlenmesinde basit, ucuz, toplumda her bireyin uygu-layabileceği son derece etkili bir yöntem olduğu belirtildi.
“Mide ve bağırsak sisteminde yerleşen bulaşıcı hastalıklar gelişir”
Ellerin gerektiğinde ve uy-gun biçimde yıkanmadığında, tıpta bilinen mikrobik/bulaşıcı hastalıkların tümüne aracılık ettiğinin altını çizen Koç, “Bunların en başında grip ve nezle gibi virütik hastalıklar ile verem, zatürre gibi solunum sistemine yerleşen bakteriyel hastalıklar gelir. Çünkü, ök-sürük, hapşırık ve ağız burun akıntıları ile ellere bulaşan bu hastalıklara neden olan mik-roplar oradan tokalaşmak ve benzeri temasla diğer insanlara geçer ve hasta eder.” uyarısında bulundu.
Akdur, eldeki mikroplarla, mide ve bağırsak sisteminde yerleşen ve ishale seyreden bulaşıcı hastalıkların da geliştiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
“Bakteri ve virüslerle oluşan ve ishalle seyreden bulaşıcı hastalıkların mikropları, özellikle tuvalet temizliğine dikkat edilmedi-ğinde ellere bulaşır, oradan tokalaşmak ve benzeri temasla bir başka kişiye doğrudan geçebileceği gibi kirli ellerden gıdalara geçmek suretiyle gıdayla da dolaylı olarak da bulaşır. Ayrıca kirli eller göz-lere mikrop bulaştırarak göz iltihaplanmalarına, kulaklara bulaştırarak dış kulak iltihap-lanmalarına ve nihayet cilt iltihaplanmalarına da neden olurlar. Ancak el hijyeni ile söz konusu hastalıklardan büyük ölçüde korunulabilir.”
Ne zaman el mutlaka yıkanmalı?
El yıkama sıklığı ya da zamanının tamamen kişinin ya da elin kirlenmesi durumuna bağlı olduğunu dile getiren Koç, özellikle sokaktan eve gelindiğinde ellerin mutlaka iyice yıkanması gerektiğini vurguladı. “Yemek hazırla-maya başlamadan önce, et, yıkanmamış sebze meyve gibi gıdalara, bozulmuş gıda ve çöpe dokunduktan sonra, sof-raya oturmadan önce ve kalk-tıktan sonra el temizliği yapıl-malı.” dedi.
Diş, ağız, yüz ve göz temiz-liği yapmadan önce, saçlar tarandıktan sonra ve benzeri beden temizliği sırasında, tuvaletten önce ve sonra, vücut sıvıları ile temastan ve vücut-taki kesik ve yaraya dokunduk-tan sonra el hijyenine özen gösterilmesi gerektiğine işaret eden Koç, “Hapşırma, öksür-me, burun silme gibi ağız, burun, boğaz salgıları ile temas ettikten sonra, koltuk altına dokunduktan sonra, çocukların altını değiştirdikten sonra eller mutlaka yıkanmalı. Toplu kullanılan ve sık temas edilen para, bankamatik, kapı kolları, asansör düğmeleri ve benzer yerlerle temasta da el temizliği yapılmalı.” diye konuştu.
“Katı sabunlar yerine sıvı sabunların tercih edilmeli”
El yıkamada sabun kullanı-mının da önemli olduğunu belirten Koç, “Katı sabunlar yerine sıvı sabunlar tercih edilmeli. Çünkü, katı sabunlar yüzeyleri mikrop tutabilir. Katı sabunlar her kullanımdan sonra su altında yıkanmalı.” uyarısın-da bulundu.
Akdur, sıvı sabunların da kapalı ve her basıldığında 3-5 ml sabun veren sabunluklarda kullanılması tavsiyesinde bulunarak, “Sensörlü ve sabun-luğun altına el tutunca otoma-tik sabun veren sabunluklar en ideal olanlarıdır.” dedi.
“Takıntı olarak aşırı el yıkayanlarda, el derisinde egzama oluşabilir”
“El yıkamak bir çeşit insanın mikrobiyal hastalık-lardan korunmak için kendi kendine yapabildiği aşı gibidir. Düzenli el yıkamak, hastalık-lardan korunmanın ve mikrop-ları temizleyerek yayılmasını önlemenin en basit yoludur.” değerlendirmesinde bulundu.
El yıkamada özellikle hassas deriye sahip olanların dikkat etmesi gereken unsurlar olduğuna işaret eden Koç, “Deride kuruluk probleminiz varsa veya takıntı olarak aşırı el yıkayanlarda el derisinde dermatit veya egzama oluşa-bilir.”diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.