Son Dakika

“ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAKTAN KAÇINMADIK”

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen, Amasya Ekono-misi İstişare Toplantısı, Amasya Vali Sayın Mustafa Masatlı, Amasya Belediye Başkanı Sayın Mehmet Sarı, Baro Başkanı Sayın Bahadır Tekeş, Amasya TSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat Kırlangıç Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanımız Sayın İsa Köse, Merzifon TSO Başkanı Sayın Dursun Dağdelen, Suluova TSO Başkanı Sayın Turgut Aksu, ATSO Meclis Başkanı Sayın Hasan Hüseyin Ergen ve Değerli Meclis Üyelerimizin katılım-larıyla İstanbul’da, Demok-rasi ve Özgürlükler Adası’nda gerçekleştirildi.
Toplantıda ilimizin ekonomisi sektörel bazda ele alınarak, hayata geçirilen ve planlanan projelerden bahsedildi.
Üyelerimizin doğrudan şehrin yöneticilerine istek ve önerilerini ilettiği verimli bir toplantı gerçekleştirildi. Amasya Valisi Sayın Mustafa Masatlı’ya Amasya iş dünyasına verdiği destek ve kattığı değer için, Amasya Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sarı’ya da 2021 Genç Dostu Şehir ödülünü ilimize kazandırdığı ve Amasya iş dünyasına verdiği destekler için ATSO Yönetim Kurulu Başkanımız Murat Kırlangıç tarafından anı ve teşekkür plaketi takdim edildi.
Başkan Kırlangıç “Değerli Misafirler, Değerli Meclis Üyelerimiz,
Ülkemiz bundan tam 61 yıl önce tarihinin en kara günlerinden biri olan 27 Mayıs darbesine maruz kaldı. Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup cuntacının gerçekleştirdiği darbenin ardından yaşananlar ise sadece demokrasimiz adına değil, adalet ve insanlık adına da utanç vericiydi. Şuan bulunduğumuz Yassıada, önceden yazılmış bir senaryonun hayata geçirilmesi şeklinde geçen yargılamalar neticesinde, çok büyük bir faciayla son bulmuştu.
Yıllarca ülkeye hizmet etmiş olan ve milletin iradesi ile göreve gelen Demokrat Parti Yöneticileri, birçok hakarete, insanlık dışı işkenceye, iftiraya maruz kaldığı yargılamalar burada yapılmıştı.
Aslında burada yapılan iş yargılama değil, bir hukuk cinayetiydi. O gün adaletsizce idam sehpasına gönderilen milletin iradesi ile seçilen bu üç adam değil, millî iradenin ta kendisi olmuştur. Bu vesileyle, ülkesi için hayatından vazgeçen, idam sehpasında son söz olarak “Devletime ve milletime ebedi saadetler dilerim” diyecek kadar millet sevdalısı Adnan Menderes’i, Hasan Polatkan’ı ve Fatin Rüştü Zorlu’yu rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun.
Tarihi değiştirmek mümkün değil. Ama Rahmetli Men-deres ve arkadaşlarının aziz hatıralarına sahip çıkmak bu ülkenin borcuydu.
Bu amaçla, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisar-cıklıoğlu’nun girişimleri ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müsaadeleriyle adı Yassıada’ya da dönen Yassıada’nın kötü kaderini tarihe gömüp, burayı Demokrasi ve Özgürlükler Adasına dönüştürmek için çalışmalar başlatıldı.
Ada içerisinde Oteli, Kongre Merkezi, Müzesi, Spor Salonu ve birçok tesisi ile birlikte, Türkiye Odalar ve Bor-salar Birliği’nin iştiraki olan ve benim de Yönetim Kurulu Üyesi olduğum Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret Anonim Şirketi tarafından yapılmıştır. Bu misafirlerin ağırlandığı, ziyaret edenlerin Türkiye’nin demokratik-leşme mücadelesine tanıklık ettikleri dev bir esere dönüş-müştür. Artık Yassıada denilince akla hüzün değil, umut gelmektedir. Yassıada artık demokrasi ve özgürlükle anılan, milli iradenin ve demokrasinin simgesi olmuştur.
Oda olarak şehrimizin ve ülkemizin gelişmesi adına yapılan her çalışmanın ve her projenin yanında olmaya özen gösterdik. Elimizi taşın altına koymaktan kaçın-madık. Bundan sonra da üzerimize düşen her görevi yerine getirmekten memnuniyet duyacağız. Şehrimiz ve üyelerimiz için attığımız her adımda bizleri destekleyen Meclis Başkanımıza ve Meclis Üyelerimize teşekkür ediyorum. Amacımız birlik ve beraberlik içerisinde şehrimize katkı sağlayabilmek.
Şehrimizde göreve başladığı günden itibaren icraatçı çalışma prensibi ve başladığı bir işi bir an önce bitiren yapısıyla şehrimize ivme kazandıran, şehrimiz sanayisinin gelişimine hız kazandıran, ülkemizin en hızlı kurulan Organize Sanayi Bölgesinin kuruluşuna imza atan Sayın Valimiz Mustafa Masatlı’ya, Yerel seçimler öncesinde Amasya için projeler geliştiren ve o projeleri hızlı bir şekilde hayata geçiren, belediyecilik alanında yaptığı hizmetlerle ülke genelinde birçok ödüle layık görülen ve şehrimizin her alanda kalkınması için mücadele eden Amasya sevdalısı Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sarı’ya Amasya İş Dünyası adına şükranlarımı sunuyorum.
Valimiz ve Belediye Başkanımızla birlikte Amasya’nın turizmini, sanayisini ve tarımını geliştirmek istiyoruz. Daha birçok projeye imza atacağız. Birkaç projeden bahsetmek istiyorum.
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Harşena Kalesi’nin asıl listeye alınması için Valimiz ve Belediye Başkanımız büyük bir emek harcıyor. Amasya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizde bu çalışmaya elimiz-den gelen her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.
İlimizin yakın zamana kadar Amasya Misket Elması, Amasya Çiçek Bamyası. Amasya Beji Mermeri ve Merzifon Keşkeği olmak üzere 4 adet Coğrafi İşaretli ürüne sahipti.
Valimizin önderliğinde Amasya Çöreği ve Baklalı Dolma da alınan Coğrafi İşaret ile bu sayı 6’ya yükseldi. Bundan sonraki süreçte birlikte yapacağımız çalışmalarla bu sayıyı 24 ürüne çıkaracağız. Yine 20-24 Ekim tarihleri arasında 11. Yöresel Ürünler Fuarına katılarak ilimizin sahip olduğu Coğrafi İşaretli ve yöresel ürünlerimizin tanıtımını yapacağız.
Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım, Değerli Misafirler, Değerli Meclis Üyelerimiz
Amasya Ticaret ve Sanayi Odası olarak organize ettiğimiz toplantımıza katılımlarınız için hepinize tekrar teşekkür ediyor, toplantımızın hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” Dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.