Son Dakika

Emek ile işlenen ve toprağa şekil veren eller sanat ile buluşuyor.”

Emek ile işlenen ve toprağa şekil veren eller sanat ile buluşuyor.”

Amasyada seramik sanat atölyesinde düşüncelerini bizimle paylaşan Seramik hocası Erten KONYAR, gazetemize yapmış olduğu röportajında elinde şekil bulan ve estetik görünüme kavuşan ürünleri ve çalışmaların gidişatı hakkında bilgi verdi.
Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?
Erten konyar, 1976 berlin doğumluyum, ilk orta ve lise eğitimimi eğitimimi taşova da tamamladim, hacettepe güzel sanatlar seramik ve cam bolumunu bitirdim ardından istan-bul universitesi sosyoloji bölümünü bitirdim. Formasyon eğitimimi samsun 19 mayıs üni de tamamladim..birçok sa-nat sergisine bireysel olarak katıldım.
Seramik atölyesinin kuruluş amacı nedir diye sorduk:Seramik hocası Erten Konyar ise; Kuruluş amacı insanlar değerinde ufuk açmak,seramiği tanıtmak çünkü burada yabancı biliyorsunuz çini kursumuz var ama çininin yöremize uygun sanat çini sanatımız var ama Neden çini’nin ham maddesini sıfırdan alıp insanların mayasına dokun-durmak istiyoruz.
Pandemi döneminde Bakanlıkta genel olarak ağırlık verdi genelde de toplumda da var. Dediğim gibi insanları ham maddesi ile birleştirip elektriğini alıp ufkunu geniş-letmek, mutlu etmek,yeni sanatçıları keşfetmek kuruluş amacımız vizyonumuz bu”ifadelerini kullandı.
Aslında bu Kuruluşta benim Amasya’da kurs açma gibi bir niyetim yoktu.
Hani amasya da açabilir miyim? yapabilir miyim? düşün-cesindeyim hiç çevrem yoktu.
Amasya’da ki insanlar seramiğe yabancılar… Amasya’da çalışmaya başlamadan önce Göynücekte görev yapıyordum. Şube Müdürümüz Hayriye(TÜFEKÇİ) Hanım vardı. Ken-disinin Amasya’ya tayini çıkınca “Erten Hocam burada bir eksik var Seramik Kursu yok. Siz açmayı düşünür müsünüz?”dediğinde seve seve kabul ettim.
Onun çok katkısı ve emeği var. Herşeyden önce çok cesa-ret verdi bize. Benim bir öğretmenim vardı Hayriye ÇOLAKOĞLU, benim ilk ido-lüm.Türkiye’de de çok tanınan bir sanatçı ve Avrupa’ya sera-miği ilk tanıtan insanlardan birisidir. Allah rahmet eylesin. Kendisi vefat etti kalbime dokunan insanlardan birisidir. 2000 yılından beri çamura dokunmamıştım ben çünkü bu iş maliyetli ve zahmetli bir iş. Bunca yıl sonra beni çamurla buluşturan kalbime dokunan insanda Hayriye( TÜFEKÇİ) Hanımdır.O olmasaydı Amas-ya’da uzun süre daha böyle bir kurs olmazdı.
Amasya’da kurs öğretmeni olmanın bir zorluğu var mıdır?
Geniş bir çevrem olmadığı için daha fazla insana ulaşma ve kursumuzdan haberdar etme konusunda biraz zorluk yaşıyorum. Şuan kursumuzun çoğunluğu öğretmen ve memur oldu. Çok anlayışlı insanlarla bir araya geldim. Çok güzel bir ekibim oldu. Hiçbir zorluk yaşamadım. Atölyemizin bulunduğu okuldaki insanlarda bize çok destek oldular. Hiç bir teklifimizi geri çevirmediler bu gün hala destek olmaya devam ediyorlar. Onlarında elinde olmayan bir bina soru-numuz var. Bir sınıfım dahi yoktu Müdürümüz burayı bizim için ayarladı. Ellerinde ki imkanlar ölçüsünde bizimle bera-ber mücadele ettiler hepsine çok teşekkür ediyorum. Büyük şehirlerde bu tip işler için bir sponsorunuz olur. Ve bir çok şey halledilir.
Biz Amasya’da öyle bir destek görmedik.
Şuan Halk Eğitimin desteklediği bir projem var. Okulları gezerek çocukların seramik etkinlikleri yapıcaz.
Bu konuda bana çok destek oluyorlar. Kursiyer arkadaş-larımda öyle bir çok ürünleri döküldü kırıldı ve hiç bir problem yaşatmadılar. Daha önce ağlayanları gördüm. Sonuçta maliyetli ve emek sarf edilen bir iş yapıyoruz. Sağol-sunlar hiç birisinden en ufak bir ters tepki görmedim. Hepside; ”Canınız sağ olsun hocam.” Yeniden yaparız hocam.” diyerek hem kendilerini hem benim düşmeme izin vermediler motivasyonumuz hep yüksek oldu.
Türkiye’de üretici bir toplum olmamız gerekirken tüketici bir toplumuz insanlara boş zamanlarında bu üreticiliği kazandırmak için devletten ve toplumdan bir isteğiniz var mı ?
Konyar,Bizim sorunumuz malzeme. Eğer malzemeniz varsa bir sorun yok.
Bizim Fırın ve malzemeye ihtiyacımız var. Bizim fırınımız çok küçük doğal olarak büyük işler çıkaramıyoruz. küçük iş-ler çıkarabiliyoruz. Fırınımız biraz büyük olsa herhalde Amasya bu kadro ile isim yapar. Çok kısa sürede uzun bir yol aldılar. Çünkü iki sergi arası düğün yaptık diyorum ben. Biz bu kursa başladık bir serginiz var denildi ve herkes bir şeyler yapıp sergiye yetiştirmek için çaba sarf etti ve mükemmele yakın işler başardık.Seneye 12 Haziran’da çok daha iyilerini yapacağımıza inanıyorum. Malzeme sıkıntımız büyük Ankara’dan alıyoruz. Gidecek-gelecek insan bulmak çok zor en büyük sıkıntımız bu. Çamur olmadan biz eksiğiz.
Amasya’da yaptığınız bu işle Türkiye’de nasıl bir isim almak istersiniz?
Biz Amasya ile anılmak isteriz. Neden bir Amasya çömle-ği olmasın? Yada neden Amasya’ya ait bir figür çıkar-mayalım? Amasyamızın elması,kirazı meşhur. Üç boyutlu bir çalışma yapıyoruz burda çok şey çıkabilir ortaya neden olmasın. Çamurda %100 kazanç var. İnsanoğlu ateşi bul-duğu günden bu yana çamurla haşır neşir olmuştur.
Amasya elması ile meşhur dedik. Kolonyasını üretsek elma şeklinde şeyler tasarlamak ve ticaretini yapsak kaza-nırız düşüncesindeyiz.”ifadelerine yer verdi
Seramik sanatı nedir?
Ana malzemesi çamur (kil) olan seramik en kısa tanı-mıyla ateşte pişmiş topraktır. Birçok kaynak seramiğin tarihini insanoğlunun tarihi ile birleştirmiş ve insanın var olduğu her yerde seramiğe rastlanmıştır. Günlük hayatın içinde çeşitli biçim ve türlerde de olsa yer almıştır. En eski tarihi M.Ö. 5000 lere dayanan bu sanatın Anadolu ve daha birçok bölgede bulunan bulgular incelendiğinde aslında tari-hin daha da eskiye gittiği düşünülebilir. Erken ‘Neolitik’ çağda 7000 yılın başlarında insanoğlunun doğada bolca bulunan çamurun(kilin) özelliklerini keşfetmesi sonucu orta-ya çıkması ve ortaya koyduğu çanak-çömlekler ile kültürel yaşamda önemli değişiklere yol açması sebebiyle bazı kay-naklarda Neolitik çağ ‘çanaksız-çömleksiz’ ya da ‘çanaklı-çömlekli’ çağ olarak ikiye ayrılmak üzere bölümlenmiştir.
Seramik sanatına herkesi davet ediyor bu sıkıntılı dönemde stres ve elektriği atmak için bu sanata ilgisi olan herkesleri bekliyorum”dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.