GündemValilik

ESRA MASATLI, DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

Esra Masatlı Hanımefendi’nin ev sahipliğinde Amasya Belediye Kültür Merkezinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlama Programı düzenlendi.
Esra Masatlı Hanımefendi yaptığı konuşmada ise şu ifadelere yer verdi: Kadınlar ailelerimizi ve toplumumuzu şekillendiren, istik-balimiz olan çocuklarımızı milli ve manevi değerlere bağlı olarak yetiştiren toplum mimarları-mızdır.”dedi
Esra Masatlı konuşmasının devamında: Kadın olmanın mânâ ve önemi üzerine bir kez daha düşünmek için eşsiz bir fırsat sunan anlam yüklü bir günün içindeyiz. Kadınlar ailelerimizi ve toplumumuzu şekillendi-ren, istikbalimiz olan çocuklarımızı milli ve manevi değerlere bağlı olarak yetiştiren toplum mimarlarımızdır.
Bunun yanı sıra Ülkemizin Kurtuluş Mücadelesinde ve Cum-huriyetimizin kuruluşunda Ana-dolu kadınının oynadığı rol hafıza-larımızdan silinmektedir. Nitekim Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Dünyada hiçbir milletin kadını, Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi zafere götürmek-te Anadolu kadını kadar himmet gösterdim diyemez’ sözüyle, Anado-lu kadınının milli mücadelede oynadığı can alıcı rolü özetlemiştir. Toplumun her kesiminde ve üstlendikleri her görevde takdire şayan bir şekilde sorumluluklarını yerine getiren kadınlarımıza çok şey borçlu olduğumuz bir gerçektir. Kadın elinin değdiği her yerde bir güzel-lik, emeğinin geçtiği her noktada bir değer bulunmaktadır. Nitekim kadınlarımızın sosyal ve ekonomik hayatın içinde eşit, onurlu ve saygın bir yeri olması gerekir ve bunun artmasında da herkese büyük sorumluluklar düş-mektedir.
Kadın medeniyet mira-sımızda hayatın her alanında vardır. Bugün kadın emeği sadece işgücüne katılım seviyesinde değer-lendirilmemelidir. Oysa tarlayı sürerken de, çocuk yetiştirirken de, evde pişen her yemekte, arkamızdan okunan her bir duada da kadın emeği vardır. Evinde anne, işyerinde çalışan, toplumda saygın bir fert olan kadınlarımızın ülke-mizin toplumsal birliği ve dirliği için hayati rolleri olduğu ortadadır. Gelecek nesillerin yetişmesinde yeri doldurulamayacak bir önemi olan, sevgiyi, nezaketi ve inceliği öğreten yine onlardır.
Kadının bu topraklardaki gücü, tarihsel bir güçtür. Güçlü kadın; güçlü aile; güçlü toplum demektir. Kadınlarımızın bilimde ve teknolojide, akademide, toplumumuzun daha ileriye taşınması için hayatın her alanında etkin bir biçimde katılımının sağlanması ve kız çocuklarımızın da bu bağlamda güçlü bireyler olarak yetişmesi için Devletimiz gerekli çalışmaları yapmaktadır.
Bildiğiniz gibi dünyada her üç kadından biri haya-tının bir döneminde, şidde-tin bir boyutuyla tanışıyor. Bu istatistik bizlere derin bir üzüntü vermektedir.
Bu toprakların geleneklerinde, inançlarında ve örfünde kendisi için istemediğini, başkasına reva görmek yoktur. Kim ki örf, adet, gelenek, inanç adı altında kadınlarımıza insanlık dışı muameleyi reva görüyorsa o büyük bir yanlış içindedir.
Kadına karşı şiddet asla tolerans gösteremeyeceğimiz bir durumdur. Devletimiz de bu noktada kadınlarımızın yanında durmakta ve şiddetin önüne geçmek için gerekli yasal düzenlemeleri gerçekleştirmektedir. İçişleri Bakanlığımızın başta KADES uygulaması olmak üzere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız da düzenleme, uygulama ve hizmetleri ile çeşitli çalışmalarla kadına karşı şiddeti önlemek için mücadele etmektedir.
Bu düşüncelerle kadın-larımızın şiddete maruz kalmadıkları bir dünya te-menni ederek, başta Aziz Şehitlerimizin kıymetli Anneleri ve Eşleri, Gazileri-mizin yakınları, koruyucu annelerimiz olmak üzere, her şeyin en güzeline layık olan tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, tüm kadınlarımıza hayata kattıkları değerden ötürü şükranlarımı, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”
Konuşmaların ardından, azimle ve gayretle çalışarak kendi işlerinde ve sosyal sorumluluk projelerinde takdire değer başarılara imza atan ilimiz kadın girişimcilerinin hayat hikâyeleri, üstesinden geldikleri zorluklar ve başarıları paylaşıldı.
Programın devamında Amasya Güzel Sanatlar Lisesi Orkestra ve Korosu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel türküler seslendirdi ve muhteşem bir sanat şöleni sundu. Müzik ziyafetinin ardından koroya ve girişimci kadınlarımıza plaket ve çiçek takdimi yapıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı