Gündem

FERHAT İLE ŞİRİN AŞIKLAR MÜZESİ’NE YOĞUN İLGİ

Amasya’da aşklara konu olan efsane Ferhat ile Şirin’in adına yapılan Aşıklar Müze-si’ne yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösteriyor.
Amasya’ya gelen ziyaretçiler, efsaneleşmiş, dillere düşmüş, birden fazla aşk hikayesinin anlatımıyla karşılaşıyor. Müze, Ferhat ile Şirin efsanesindeki, Ferhat’ın Şirin’e sevdası uğruna kilo-metrelerce uzunlukta dağları delerek su getirdiği kanal olarak nitelendirilen ve “Ferhat Su Kanalı“ olarak bilinen mevkide yer alıyor. Müzedeki bölümlerde, Ferhat ile Şirin’in, Kerem ile Aslı’nın, Leyla ile Mecnun’un Mimar Sinan ve Mihrimah Sultan’ın, Romeo ve Juliet’in hikâyeleri, üç ve iki boyutlu silikon maket ve heykeller, rölyefler, efsanelerin yaşandığı varsayılan döneme özgü dekorlar ve özel efektler, ışık ve müzik eşliğinde ziya-retçilere sunuluyor. Müzede Anadolu “âşık”, yavuklu kültürleri, ilahi aşk gibi temalar da maket, ışık ve müzik eşliğinde anlatılıyor.
Yapılan müzeyle, sevginin ön plana çıkarak aile bağlarının yeniden yeşermesini, insanların sevgi ve hoşgörüsünü artırmak hedeflenmektedir. Burası konu olarak aşkın işlendiği Şiirlere, şarkılara, hikayelere konu olan efsane aşıklar Ferhat ile Şirin’in memleketi Amasya’da bulunan Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi’nde dillere destan aşıklar konu ediliyor.
Konu olarak aşkın işlendiği dünya üzerindeki tek müze.
‘ZİYARETÇİLERİN UĞRAK NOKTASI’
Efsanelere konu olan Ferhat ile Şirin aşkının yaşandığı Amasya’da faaliyet gösteren müzeye yoğun ziyaretçi akını olduğunu söyleyen Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı açıklamasında şunları kaydetti;
“Müzemizde Ferhat ile Şirin efsanesinden başlamak üzere, Kerem ile Aslı, Leyla ile Mecnun, mimar Sinan ve Mihrimah Sultan, Romeo ve Juliet hikâyesi çeşitli figürlerle anlatılıyor. Aynı zamanda, müzeye gelen misafirlerimiz, dillere düşmüş sözlerin tezeneyle hayat bulduğu, Aşık Veysel, Karacaoğlan, Aşık Mahsuni Şerif ve Dadalo-ğlu’nun aşkı anlatımlarına şahit olacaklar.
Bizim kültürümüzde önem-li bir yeri olan yavuklu kültü-rüne ait bir anlatım bölümü bulunuyor. Müzemizin asıl felsefesini oluşturan nokta ise ziyaretçilerimizin en sonun-da geldiklerinde ilahi aşkın anlatımıyla karşılaşacaklar.
Biz buranın yaşayan bir müze olması amacını taşı-yoruz. Müzemizin tam orta-sında ise nikah salonumuz bulunuyor ve yoğun bir ilgi görüyor. Son yıllarda ise gelin ve damatların dış fotoğraf çekimi için tercih ettiği önemli yerler arasında sayılıyor” dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.