Son Dakika

Gelecek partisi Amasya il başkanı Ali Kurt

tatürk’ün Amasya’ ya gelişinin 102. Yılını kutluyoruz

Gelecek partisi Amasya il başkanı Ali Kurt Atatürk’ün Amasya’ ya gelişinin 102. Yılını mesajı yayımladı.
Ali Kurt mesajında; Milli mücadele de Amasya’nın ayrı bir yeri vardır. Milli mücadelenin en önemli kararları Amasya’ da alınmıştır. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Atatürk ve arkadaşları, Anadolu’ya açılım kapısı olarak Amasya’ yı seçmeleri tesadüfi değildir. Gazi Samsun’ da iken Anadolu’ya çıkmak İçin nabız yokladı ve Amasya müftüsü Hacı Tevfik Edendiden şöyle bir telgraf almıştır. “ Amasya halkı müdafaa-i vatan, muhafaza-i din ve devlet yolunda mücadele edenleri bağrına basmakla muftehir olacaktır” Müftü Hacı Tevfik. İşte bu daveti alan Atatürk rahatlamış ve milli mücadele yolunda Amasya’ nın yolunu tutmuştur. 12 Haziran’da Amasya gelmiştir. Amasya Atatürk’ü adeta bağ-rına basmıştır. Bu coşkulu karşılama son derece önem arz ediyordu. Çünkü İstanbul hükümeti tarafından geri çağ-rılmış bulunmaktaydı. Herkesin milli direnişe şüphe ile bak-tığı günlerde Amasya’ nın hep bir ağızdan hoşgeldiniz paşam Amasya emrinizdedir diyerek paşaya destek vermesinin an-lamı dahada önem kazanmaktadır. Amasya’da kurtuluş mücadelesi başlatılırken Atatürk Padişah fermanına uymayarak bu çalışmaları yapıyordu.
Amasya’ yı topyekün arkasına alan Gazi burada 10 gün kalarak Amasya genelgesini hazırlamıştır. Amasya genelgesi Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yolunda atılmış ilk adımı olması bakımından ayrı bir anlam ifade etmektedir. Amasya genelgesinin ilk sözü “ vatanın bütünlüğü milletin istiklali tehlikededir” bu söz o zamanın şartlarında büyük bir anlam taşımaktadır. Yine Amasya’dan yükselen en anlamlı söz, “ milletin istikbalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” olmuştur.
İşte Amasya’dan yükselen bu azim ve kararlılık Anadolu’ya dalga dalga yayılmış milli mücadele Amasya genelgesi ile fiilen başlamıştır. Bugün bu gurur gününün 102. yılını yaşamaktayız. Amasya bu gururu tarih boyunca taşıyacaktır. Cumhuriyetimizi kuran iradenin kah-ramanlarını başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere rahmet ve minnetle anıyoruz. 12 Haziran’ da Gaziyi karşı-layan vaiz Abdurrahman Kamil efendi, müftü Hacı Tevfik Efendi ve diğer Amasya eşrafına Şükran ve minnetlerimizi sunuyoruz.”şeklinde konuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.