Gündem

GÖRÜLMEYE DEĞER DOĞA GÜZELLİĞİ; “LADİK GÖLÜ”

Ladik’in ilk kadın Belediye Başkanı Sayın Nurhan YAPICI ÖZEL hanımefendi, Mavi Göl Tesislerine gelen misafirlerin sofralarına konuk oldu. Tek tek kamelyaları ziyaret eden Sayın ÖZEL, vatandaşların sorunlarını, istek ve talepleri dinledikten sonra, gazetemiz Muhabiri Oğuz Kığılcım’a, yaptıkları ve yapacakları projeler hakkında bilgiler verdi.Hafta sonlarını aileleriyle birlikte günübirlik olarak doğa ile iç içe ve serin bir yerde geçirmek isteyen vatandaşlarımızın uğrak yerlerinden olan Samsun ilimize bağlı Ladik Gölü, muhteşem manzarası ve buz gibi suyuyla dikkatleri üzerine çekerken, bir yandan da olta balıkçılığı ve kuş türleri ile de meşhurdur.
Ladik ilçesinin doğu tarafında bulunan Ladik Gölü, 870 hektarlık bir alana yayılmış olup, etrafında dağ ve orman manzarası ile birlikte göl üzerinde yüzen adacıklarla da (Torf madeni) önem kazanmaktadır.Bunların yanı sıra gölde balıkçılık faaliyetleri de yer almaktadır.
Sazan, kızılkanat, turna balığı, tatlı su levreği ve tahta balığı gibi türlerin yanı sıra tatlı su ıstakozu da bulun-maktadır.
Bu güzellikleri keşfetmek için; Ladik Gölü kenarında Ladik Belediyesi’nin sosyal tesislerinden biri olan Mavi Göl Tesisleri bulunmaktadır. Yaz-kış hizmet veren Mavi Göl Tesisleri’nde ziyaretçiler için hazırlanmış olan kamelyalarda vatandaşlar aileleri birlikte sakin ve huzurlu bir gün geçirmektedirler. Bu hafta sonu ise; Ladik’in ilk kadın Belediye Başkanı Sayın Nurhan YAPICI ÖZEL hanımefendi, tesise gelen misafirlerin sofralarına konuk oldu.
Tek tek kamelyaları ziyaret eden Sayın ÖZEL, vatan-daşların sorunlarını, istek ve taleplerini dinledikten sonra, gazetemiz Muhabiri Oğuz Kığılcım’a yaptıkları ve yapa-cakları projeler hakkında bilgiler verdi.
Sayın Özel yapmış olduğu açıklamasında şu sözleri söyledi; “Ladik Gölü, ilçemize yaklaşık 12 km. mesafede olup, Samsun-Amasya Taşova karayolunun hemen kena-rında yer almaktadır. Amasya şehir merkezine de 80 km. bir mesafededir.
Özel araç ile Ladik Gölü’ne gelecek olan vatan-daşlarımız, Samsun-Havza karayolu üzerinde bulunan Ladik sapağından sapıp ve Ladik ilçesini geçtikten sonra yol kenarındaki göle ulaşabilir. Burada gölün yanı sıra kuş türleri açısından da zengin bir sit alanıdır. Bölgede Gece Balıkçılı, Alaca Balıkçıl, Küçük Ak Balıkçıl, Erguvanı Balıkçıl, Kara Leylek, Yeşilbaş, Uzunbacak, Kızkuşu, Yeşil Düdükçün, Karabaş Martı, Gümüş Martı, Sumru, Küçük Sumru, Ak Kanatlı Sumru ve Turna kuş türleri tespit edilmiştir. Bu kuş türlerinin yanı sıra Kaya Güvercini, Tepeli Toygar, Tarla Kuşu, Kızıl Sırtlı Örümcek Kuşu ve Boğmaklı Ardıç türleri de gölün diğer kuşlarıdır. Bu zamana kadar yaklaşık 40 kuş türünün tespit edildiği Ladik Gölü, Önemli Kuş Alanı (ÖKA) olarak nitelendirilmektedir. Yakın zamanda faaliyete geçecek olan bungalov evlerimiz de mevcuttur.
İlçemize günübirlik ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin Ladik Gölü ve çevresinde keyifli vakit geçirebilecekleri alan oluşturmayı ve turistlerin ilçemizde konaklamalarını amaçladık.
Ladik’in turizm merkezlerinden birisi olan Ladik Gölü’nün tanınırlığını arttırmak için hazırlanan proje ile birlikte, Ladik Gölüne gelen ziyaretçiler hem bölge mahal-lelerinde bulunan vatandaşlarımızın hem de ilçemizin ekonomisine katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu projemiz seyir halindeki vatandaşların da kısa süreli vakit geçirme, yeme, içme gibi ihtiyaçlarına da hitap edecektir. Yine göl üzerinde dikkat çeken projelerimizden bir tanesi de kuş gözlem kulesidir.
Misafirlerimiz Ladik Gölü’nde, mavi ile yeşilin buluş-tuğu muhteşem manzara eşliğinde kuş türlerini buradan seyredebilir ve görsel ziyafeti yaşayabilirler.
Diğer yandan göl, SİT Alanı olarak ilan edilmesinin ardından çevresinde yapılaşmaya izin verilmemiş olup, dağ ve orman manzaraları da bu şekilde korunmuştur.” dedi. Ladik’te vatandaşların hibe ettiği ambarlarla kurulan ve dünyada bir benzerinin olmadığını ifade eden Ambarköy Açık Hava Müzesi hakkında da konuşan Başkan ÖZEL: “Son zamanlarda ülke genelinde tanıtımını yaptığımız, dün-yada eşi benzeri olmayan Ambarköy Açık Hava Müzemiz mutlaka görülmesi, gezilmesi gereken bir yer. Burada zamana yolculuk yapıp; geçmişin izlerini, hissederek yaşıyorsunuz.
13700 m²’lik hazine arazisi üzerine kurulan Ambarköy Açık Hava Müzemiz, ülkemizde açılan ilk Köy Enstitülerinden olan Akpınar Anadolu Öğretmen Lisesi’nin tarihi, kültürel ve ihtişamlı dokusuyla çepeçevre bir atmosferde ve Ladik Meslek Yüksekokulu’nun yer alacağı alanda oluşturulmuş, yaşayan bir köy harmonisidir. Özellikle Osmanlı Dönemi ve sonrasında kullanılan Ahşap mimari özelliklerini ön planda tutarak, sıhhat ve yaşam kalitesi adına üstün yönlerinin ortaya konmaya çalışıldığı Ambarköy’de, dünyada örneği bulunmayan çok amaçlı bir Açık Hava Müzesi modeli baz alınarak yerli ve yabancı misafirlerimizin hoşça vakit geçirebilecekleri doğal bir köy atmosferi oluşturduk.
Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin yaşatıldığı Ambarköy’deki ambarlarda, Hazreti Süleyman’ın mührünü temsil eden simge de yer alıyor.
Ambarköy’de köy kültürünü yansıtması için değerli hemşerilerimizin hibe ettiği tarihi ahşap evler ile 300 yıllık ahşap cami ve değirmen de aslına uygun olarak inşa edildi. İçinden akan deresi, gölü, su değirmeni, seyir kulesi, ahşap çocuk oyun parkı, ahşap ve zincirli köprüleri ve külliyesi ile doğal yaşam olduğu gibi yansıtılıyor müzemizde. Minyatür köyümüzde ayrıca geçmişte insanların günlük hayatlarında kullandıkları ancak bugün sadece hatıralarında kaldığı tarihi eser, alet ve eşyalar da sergileniyor.
Büyükşehir Belediyemizle Ambarköy Açık Hava Müzesi’ndeki eksikleri tamamlayarak çok şükür turizme kazandırdık.” dedi. Ambarköy’ün oluşumuna köylülerin büyük destek verdiğine işaret eden ÖZEL, şöyle devam etti: “Buradaki tüm ambarları tek tek köylerimizden topladık. Çoğunluğu atıl duruma gelmiş, yakılmak veya yıkılmak üzere olan ambarlardı. İçinde vatandaşların halen kullandığı ambarlar da mevcuttur.
Bu anlamda burada birlik ve beraberlik ruhu var. Yakılmak üzere toplanan ambarlardan açık hava müzesi yaptık. Her bir ambarın ayrı ayrı hikayesi var. Onları burada yaşatmanın keyfini yaşıyoruz.
Ladik bir turizm alanı ve bu alana Ambar Köyü de katmanın mutluluğu içindeyiz” dedi. Bir ahşap camiyi tam yakılmak üzereyken kurtardıklarını aktaran ÖZEL: “Ahşap cami, kerestelerinin yakılması için fırına verilmiş. Fırıncıdan satın alarak buraya getirip gerçeğine uygun şekilde yeniden inşa ettik.
300 yıllık bir geleneği, bir yaşantıyı devam ettirmenin huzuru içindeyiz. Ambarlar haricinde 2 ahşap ev, bir ahşap okul ve bir de serender getirerek bu alanı oluşturduk” dedi. Ladik’in gelenek ve göreneklerini yaşatmayı amaçladıklarını vurgulayan ÖZEL, “Ambarköy, gelin ve damatların doğal fotoğraf çekim stüdyosu haline de geldi.
Çevre illerden yerli turist gelmesine rağmen artık burada yabancı turistleri ağırlayacak imkanlarımız da doğdu. Bundan sonra Ambarköy, turizme büyük katkı sağlayacak… Doğal güzellikleri, yemyeşil ortamı ve el değmeyen buz gibi suyu ile yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez mekanı olmak niyetindeyiz. Çalışmalarımız; Ladik’in turizmde hak ettiği yeri bulması olacaktır.
Çevre il ve ilçelerden gelen misafirlerimizi, buradan huzurlu ve mutlu bir şekilde göndermek en büyük amacımızdır.
Sizlerin de ailenizle birlikte, yemyeşil Amasya’dan buralara kadar gelmeniz ve şu an mutlu olduğunuzu belirtmeniz bizleri memnun etti.” diyerek sözünü tamamladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı