Son Dakika

Gücümüzü hep milletimizden aldık, milletimize inandık”

AK Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, TBMM’de bir açıklama yaparak, Millete hizmet için çıktığımız bu yolda, Ak Partimize ve lideri Recep Tayyip Erdoğan’dan zerre şaşmadan bugüne kadar bizimle yan yana, omuz omuza yürüyen tüm halkımıza ve hemşerilerimize sevgi-saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum dedi.Milletvekili Kara-hocagil,meclis konuş-masında şu ifadelere yer verdi; “Gücümüzü hep milletimizden aldık, milleti-mize inandık, milletimize güvendik,” işimiz hizmet, gücümüz millet” dedik. Milletimiz de bize güvendi, 20 yıldır bu güveni hiçbir zaman boşa çıkarmadı.
Toplanan vergiyi kuruşuna kadar milletinin refahı için, milletinin yaşam standardını yükseltmek için, milletinin geleceğe daha emin bakması için harcadı, yatırıma çevirdi.
Şeyh Edebali’nin tavsiyesini kendimize rehber edinerek daima “insanı yaşat ki, devlet yaşasın” düsturuyla hareket ettik.
Türkiye’yi tarihinin en büyük yatırımlarıyla kal-kınma ve demokrasi hamle-leriyle buluşturduk.18 yılda yaptığımız hizmetlere, ger-çekleştirdiğimiz projelere baktık ve ister istemez sorduk. Bizden önce 80 yılda bu milletten toplanan ver-giler nereye gitti, kimleri zengin etti. Bu milletin ku-ruş hakkını yiyenlere zıkkım olsun.
COVİD-19 pandemisinin neden olduğu ekonomik kriz, farklı sektörlerde etkisini artırarak devam etmektedir.
Salgın sürecinde ülke-lerin, çoğu kalemde üretimi azalması, istihdamda küçül-meye gitmesi, finansal kay-nakların daha çok sağlık sektörüne aktarılması gibi unsurlar dünyanın önde ge-len ekonomileri başta olmak üzere tüm coğrafyalarda yüksek enflasyonu da beraberinde getirmiştir.
Avrupa’da özellikle son iki yılda enerji fiyatlarında dikkat çeken yükselişler gerçekleşerek hem elektrik hem de doğalgaz fiyatları son bir ayda ikiye katlanmış, 9 aylık artışlar ise yüzde 250’leri aşmıştır.
Birleşik Krallık ‘ta ocaktan bu yana spot elektrik fiyatı üçe katlanırken, yalnızca son bir ayda fiyatlar iki katına çıkmıştır.
İtalya’da son bir ayda yüzde 30, bu yılın ilk 9 ayında 2,5 kat artış görü-lürken, İspanya’da ocaktan beri yüzde 250’ye yaklaşan fiyat artışı yaşanmıştır.
Avrupa’nın en güçlü 21 ekonomilerinden olan Almanya’da da elektrik fiyatlarında bu yıl yaşanan artışlar, oradaki Türk kar-deşlerimizi büyük oranda etkiledi.
Avrupa ülkeleri olan Fransa, Bulgaristan, Yuna-nistan ve Polonya’da da yüksek oranda elektrik fiyat artışları gerçekleşmiştir.
Türkiye’nin elektrik fiyatı konusunda bu ülkeler arasındaki durumunu ele alan basın verilerine göre 40 ülke arasındaki sanayi ve ticarethane gaz fiyatları sıralamasında Bosna Hersek birinci sırada, Türkiye ise 37. sırada yer almıştır.
Aynı grupta meskenlerde, İsveç birinci sırada yer alırken, Türkiye’nin bu ülke-ler arasında 38. sırada yer alarak elektrik fiyatını en uygun sunan ülkelerden biri olduğu görülmektedir.
Geçtiğimiz günlerde muhalif kesim tarafından Türkiye ekonomisinin itibar-sızlaştırılması amacıyla gerçeği yansıtmayan bir G-20 listesi hazırlanmış, bu sahte listede Türkiye, dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasından çıkarıl-mıştır. Bu liste farklı haber sayfalarında ve sosyal medya mecralarında yayı-larak gerçekmiş gibi yan-sıtılmıştır.
Bununla da kalmayıp CHP sözcüsü Faik Öztrak, ‘’Uluslararası kuruluşların dün yayınlanan tahmin-lerine göre Türkiye, 2021’de dünyanın en büyük 20 ekonomisi liginden düşüyor’’ diyerek bu gerçek dışı bilgi-ye ortak olmuştur.
Yakın dönemde gerek IMF, gerekse de Dünya Bankası ve kredi derecelen-dirme kuruluşlarının son dönemdeki raporlarında Türkiye’nin büyüme tah-minlerini yükselttikleri görülmektedir.
Bunun yanında bahsi geçen yatırım haberleriyle Türkiye’nin son dönemlerde ortaya koyduğu ekonomik verilere birlikte bakıldığında yüzde 21,7’lik büyüme oranı, Cumhuriyet rekoru olan 212,2 milyar dolarlık ihracat rakamı gibi göstergeler, muhalif kesim tarafından hazırlanan listenin doğru olmadığını, Türkiye’de üreti-min hızlı bir şekilde devam ettiğini ve Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için “güvenli bir liman” olduğunu ortaya koymaktadır.
Bu duygularla, muha-lefette yalan- iftira çamur atma bitmez diyorum, Ak Parti hükümetinde de hizmet, proje yatırım bitmez diyorum.
Değerli Cumhurbaşkanı-mız her daim, devleti “garson devlet” bizleri bu milletin “hizmetkarları” ola-rak nitelendirdi, demekle kalmadı ispatladı da.
Allah’ım milletimizin ve ümmetin umudu Cumhur-başkanımıza sağlıklı uzun ömürler versin.
Milletimize, ülkemize Amasya’mıza hizmet için çıktığımız bu yolda, sırat-ı müstakim üzere olmamızı, varsa noksanlarımızı telafi edebilmeyi, hakkı-doğruyu tavsiye edip, yanlışlardan sakınmayı rabbim nasip eder inşallah.
Burada, Amasya ve bölgemizde yapılan yatırım-lar, gerçekleştirilen ve de-vam eden projelerle ilgili bilgi vermek istiyorum.
Amasya ilimizde 288 km devlet yolu, 193 km il yolu olmak üzere toplam 481 km yol ağı bulunmaktadır.
Karayollarına bağlı olan 481 km yolun 292 km’si bitümlü sıcak karışım, 166 km’si sathi kaplama, 14 km si ise diğer yollar olarak hiz-mettedir.
İlimizde daha önceki yıllarda başlayıp 2002 yılı sonuna kadar 29 km bölün-müş yol yapılmışken 2002-2021 yılları arası buradaki artışın altını önemle çiziyorum 8,5 kat artışla 243 km bölünmüş yol yapılarak toplamda 272 km bölünmüş yola ulaşılmış milletimizin hizmetine sunulmuştur.
Amasya’mızdaki toplam 481 km yolun %57 oranındaki kısmı bölünmüş yol ağına sahiptir.
İlimizde karayolu çalış-maları kapsamında 1990-2003 yılları arasında toplam 210 milyon TL harcama yapılmışken, yine altını özenle çizerek söylüyorum 2004-2021 yılları arasında bu artışa dikkat edelim 29 kat artışı artışla 6 milyar 120 milyon TL ye ulaşmıştır. Bu yapılan yatırımın sadece 150 milyon TL si 2021 yılına aittir.
2003-2021 yılları arasın-da 5 önemli projemiz bitmiş olup bugün itibari ile devam eden 10’a yakın projemiz bu-lunmaktadır.
Biten projelerimizden bahsedecek olursak özellikle şehir içi trafiğinin rahatla-ması noktasında Amasya çevre yolumuz 11,3 km. Ku-zey TETEK hattı 144 km, Amasya Turhal yolu 59 km, Samsun-Merzifon-Ankara yolu 42 km, Merzifon hava-alanı yolu 11,8 km ile bitmiştir.
Devam eden projele-rimizin çoğunda %50’nin üzerinde hem maddi hem de fiziki gerçekleşme olmuştur. Devam eden projelerimizden de bahsedecek olur-sak,Amasya Mecitözü yolu
Amasya Turhal Tokat arası kavşak ve bsk işleri, Osmancık Merzifon devlet yolu, Lâdik Taşova devlet yolu, Merzifon havza ay-rımı, Suluova Amasya Taşova ikmal inşaatı, Kavak Merzifon arası, Göynücekli hemşerilerimizin uzun yıllardır beklediği Göynücek-Amasya arası 45 km yol Taşova Sanayi köp-rüsü ve son olarak tarihi Yemişen köprüsü restoras-yon işi. Evet kıymetli basın mensuplarımız 2002 yılında söylediğimiz hiçbir şey eskisi gibi olmayacak sözünün ulaştırma ve altyapı bakan-lığımızın çalışmaları ile bir kez daha Aziz milletimize sunmanın gururunu sizlerle paylaşmış bulunuyorum. Cumhurbaşkanımız ve genel başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi yol medeniyettir diyor hepinize hayırlı günler diliyorum.” ifadelerini kullandı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı