Son Dakika

Halil Oflu; Ormanlarda Kesim Değil Bakım Yapıyoruz

Halil Oflu; Ormanlarda Kesim Değil Bakım Yapıyoruz

Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu 2020 yılı ormancılık faaliyetlerinin denetim ve incelemeler bulundu.
Hedefleri doğrultusunda arazide tamamlanmakta olan ormancılık faaliyetlerinin denetim ve incelemelerine İskilip Orman İşletme Müdürlüğüyle devam edildi.
Akkaya Şefliği doğal tensil sahasında ve Elmabeli Orman emval deposunda denetim ve incelemeler yapıldı.
Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu Beraberinde OYM Şube Müdürü Engin Keleş beraberliğinde İskilip’e gelişlerinde İşletme Müdürü Bülent Kayadibi, Müdür Yardımcısı Mehmet Eren Kargı, Merkez Şefi Mehmet Aksoy, Bayat Şefi Soner Özdemir tarafından karşılanarak yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldı.
Akkaya Şefliği doğal tensil sahasında tamamlanan çalışmaların denetimlerinin ardından Elmabeli orman emval deposunda istif, tasnif ve standardizasyon denetim ve incelemelerinde bulunarak talimatlarını aktardı. Yapılan denetim ve incelemelerin sonunda Bölge Müdürü Halil Oflu “ Orman varlığımızı çoğaltmak için yıllık planlarımız doğrultusunda ekiplerimizle birlikte ormancılık faaliyet-lerimizi sürdürmekteyiz.
Çiftçilerimiz tarafından bir bahçedeki veya bir tarladaki verimi artırmak ve kaliteli ürünler elde etmek için nasıl ki bakım yapılıyorsa, bizlerde amenajman planları doğrultusunda ormanlarımızda bakım çalışmaları yapmaktayız.
Nasıl ki; İnsanların güneşe, ışığa, oksijene, suya ve gıdaya ihtiyacı varsa, ağaçlarında büyümesi ve gelişmesi için bu temel ihtiyaçlara gereksinimleri bulunmaktadır.
Ormanda yapılan her çalışma, en az ormanların gelecek 10-20 yılının planlanmasıyla yapılmaktadır. Ormanlarda kesim değil bakım yapıyoruz
Bu nedenle bizlerde ormanlarımızın bu ihtiyaçlarını karşılamak için dünya ormancılığında geçerli olan ve uygulanan silvikültür teknikleriyle; Ağaçların nefes alması için aralama, güneşe doğru boy verip uzaması için ışıklandırma, sağlıklı ormanlar oluşturmak için boşaltma kesimi, toprağın tohum tutması için toprağı işleyerek Doğal tensil, verimi düşük bölgelerde ağaçlandırma çalışmalarıyla suni tensil gibi sahaya uygun, doğaya uygun bakım çalışmaları yürütmekteyiz.
Bu çalışmalardan elde edilen orman emvallerini ise en kaliteli şekilde değerlendirerek bölgemizin sanayi ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Bu çalışmalarda ise orman köylüsünü işlendiriyor ve istihdam oluşturuyoruz. Ormanlarımız milli serve-timizdir.
Yapılan tüm çalışmalar oksijen deposu ormanlar ve yeşiller içinde bir memleket oluşturmak içindir.
Amasya Orman Bölge Müdürlüğü olarak 2020 yılını verimli, başarılı ve hedeflerimize ulaşmış şekilde tamamlıyoruz.
2021 yılının daha verimli ve başarılı geçeceğini ina-nıyor ve tüm ekiplerimize teşekkür ediyorum” dedi.
Denetim ve incelmelerini tamamlayan bölge Müdürü talimatlarını aktararak böl-geden ayrıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı