Gündem

HALKA HİZMET HAKKA HİZMETTİ

Amasya Samsun, Çorum ve Tokat bölgesinde ormancılık faaliyetleri yürüten Amasya Orman Bölge Müdürlüğümüz ormancılığın geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için araç parkına 2 Adet yeni iş makinası 1 Adet Kamyonetin katılımı;
Orman köylülerinin ekonomilerine destek sağlamak için ORKÖY kredi ve hibeleri kapsamında 2 adet traktörün hak sahiplerine teslimi için tören düzenlendi. Düzenlenen törene; Amasya Millet-vekilleri; M. Levent Karahocagil, Hasan Çilez, İl Genel Meclis Başkanı Zeki Eraslan, siyasi partilerimi-zin yöneticileri, protokol üyeleri ve orman personeli ve hak sahipleri katıldılar.
Törenin açılış konuşmasını yapan Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu konuşmasında şunları kaydetti; Bölge ormancı-lığının geliştirilmesinde bizleri her zaman teşvik eden, her türlü imkan ve olanağı sunarak bizlere destek sunan başta Cum-hurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Tarım Orman Bakanlığımıza ve orman Genel Müdürlüğümüze, Valimize ve Milletvekil-lerimize teşekkür edi-yorum.
Amasya ilimizin orman-lık alanı 2 Milyon dekar olup, yüzölçümünün % 39’u ormandır. Amasya ilimizde 2 İşletme Müdürlüğü ve 18 işletme şefliği ile hizmet yürütmekteyiz.
2021 yılında Amasya ilimizde toplam 35 adet proje ile 30 Milyon TL yatırım gerçekleştirdik.
Yeşil Amasya’mızı adına yakışır şekilde yeşillendirmek için son üç yıl içinde 18 dekar arazide çalışma gerçekleştirerek 4 milyon fidanı toprakla buluşturduk.
Fındıklı tohum gen merkezimizde bölge orman-cılığın temsil eden kozalak-lardan çıkarılan tohumları Suluova Pamuklu fidan-lığında çimlendirerek 2022 yılında 2 milyon fidan üretecek ve toprakla buluşturacağız.
Orman Köylerinde istihdam oluşturmak ve sosyal refahı artırmak için ORKÖY projeleri geliştiriyor ve uyguluyoruz.
ORKÖY çalışmaları kapsamında son üç yıllık döneminde; orman köylerin-de yaşayan 58 aileye 2,2 milyon TL ferdi proje kredili hibe desteği sağ-ladık.
2022 yılında ise orman köylerinde yaşayan 22 aileye 1,4 milyon TL ORKÖY kredili hibe desteği sağlayacağız.
Bölgemizde gelir getirici tür ağaçlandırma projeleri-ni teşvik ediyor ve hibe desteği veriyoruz.
Bu kapsamda; son üç yılda 6 köyde 120 dekarlık alanda 6.661 adet GGT fidan dikimi gerçekleş-tirildi.
Bölgemizde arıcılığı geliştirmek ve florayı güçlendirmek için bal ormanları kuruyoruz.
Bu kapsamda; Amasya Merkez Değirmendere’de 50 bin dalık alanda 1 adet bal ormanı nın kuruluşunu gerçekleştirdik.
Orman halk ilişkisini güçlendirmek ve sosyal dinlenme alanları oluştur-mak için yeni 3 Adet Mesire Yeri kuruluşu yapıldı.
Amasya Ferhat Tepesi, Amasya Karşıbağlar, Merzifon Tavşan Dağı Bakırçay B tibi Mesire yeri kurularak halkımızın hizmetine sunuldu.
Amasyamız da Eko-turizm’e destek olmak için;
2022 yılında 1 adet Millet Ormanı ile 1 adet Şehzadeler Yolu Ekoturizm Alanı tesisi kuracağız.
Halka Hizmet Hakka Hizmettir
GGT, ve özel ağaçlandır-ma projelerine ORKÖY kredi ve hibe katkıları sunarak Orman köylümü-zün ekonomilerine destek veriyor ve sosyal refahını yükseltecek çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda; 20.000 dekar alanda 627 adet özel ağaçlandırma yapıldı. Bölgemize daha iyi hizmetler yürütmek, orman yangınlarını önlemek ve orman yol ağlarımızı geliş-tirmek için makine parkını güçlendirmeye devam ediyoruz.
Bugün gerçekleştireceği-miz törenle birlikte;
1 adet MST M300 LC marka Paletli Ekskavatör, 1 adet MST M644 Plus marka Kazıcı Yükleyici , 1 Adet Mercedes Benz 13.875 ton ağırlığında Damperli Kasalı Kamyon araç parkı-mıza katılacaktır.
Ayrıca; ORKÖY kredi ve %20 hibe desteği ile Aydınca bölgesinde kurulu Karataş Köyünden Durmuş Gümüş ve Ali Rıza Karadaban isimli orman köylümüze, üretimi geliştirmek amacıyla 2 adet 4×4 kabinli ve sıfır kilometre traktör ün anahtar teslimini gerçekleştireceğiz.
Bölge ormancılığımızda ve orman köylülerimize hayırlı olmasını diliyorum. ‘dedi.
Amasya Milletvekilleri M. Levent Karahocagil ile Hasan Çilez ise konuşmalarında; Ormancılığın ülkeler için çok önemli ve değerli olduğunu, Türkiye’mizin son yıllarda Ağaçlandırma konusunda diğer ülkelerden pozitif olarak ayrıştığını, Ormancılık çalışmalarını her daim desteklediklerini belirterek iş makinelerinin orman teşkilatımıza ve Amasya’mıza hayırlı olması temennilerini ifade ettiler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı