Gündem

“Hastalıklardan korunmak için el yıkamanın önemi göz ardı edilmemeli”

Soğuk havalarda hastalıklardan korunmak için dikkat edilmesi gereken noktalara değinen Amasya İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun Koç, “Özellikle el hijyeni çok önemlidir. Çocuklarımıza mutlaka el yıkama alışkanlığı kazandırmalıyız. En önemlisi doğru el yıkamayı öğrenme-liyiz. Okula gitsin gitmesin her yaştan çocuğumuz mutlaka sıkça el yıkamalı” dedi.
Müdür Dr.Dursun Koç,15 Ekim Dünya El Yıkama Günü dolayısıyla kışın getirdiği çocuk hastalıklarından korunmada el yıkamanın öneminden bahsetti ve açıklamalarda bulundu.
El yıkama ve aşılama önemli
Soğuk havalarda hasta-lıklardan korunmak için dikkat edilmesi gereken noktalara değinen Dr.Koç, “Kış tüm anne babaların çocukları için korkulu rüya, okullar açıldı, birçoğumuz hastanelerin yolunu tuttu. Çocuklarımıza mutlaka el yıkama alışkanlığı kazandır-malıyız ve en önemlisi doğru el yıkamayı öğretmeliyiz. El yıkama alışkanlığı biz büyüklerde de çoğu hastalığı önlemekte, mikroplardan bizleri uzak tutmaktadır. Okula gitsin gitmesin her yaştan çocuğumuz mutlaka sıkça el yıkamalıdır” diye konuştu.
“Grip aşısı hastalığı koru-mada yardımcı oluyor”
Alınacak önlemlerden bahseden.Koç, “Ben her iki çocuğu kreşe giden, tüm kışı burun akıntısı ile geçiren bir anne olarak aşıyı öneriyorum ve her sene yaptırıyorum. Aşı hastalık sıklığı ve geçirme şiddetini azaltıyor. Burada çocuğumuzun yaşı önemlidir. Eğer 9 yaşın altında ve ilk kez aşılanacaksa 1 ay ara ile 2 doz aşı yapılmalıdır. Aşı 3 yaş altındaki çocuklarımıza yarım doz olarak uygulanır” şeklinde konuştu. Doğal ve mevsimine göre beslenilmeli
Çocuklarımızın düzenli, dengeli, doğal ve mevsimine göre beslenmesinin bağışıklık sistemi için çok önemli oldu-ğunun altını çizen Koç, şunları söyledi:
“Sebze ve meyveleri mevsimine göre tüketirsek hormonlu gıdalardan uzak durmuş oluruz. Bazı ilaçlar hakikaten sihirli dokunuşlar yapabilir. Doktor kontrolü ve önerisiyle alınan takviye vita-minler önerilerimiz arasındadır. Örneğin beta glukan içeren ilaçlar soğuk algınlığına karşı direnci arttırabilir ve artık her eczanede kolayca ulaşılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin destekleri ve çeşitli ilaçlardan fayda görebilirsiniz. İdeali bu ilaçları 2 yaş ve üzeri-ne kullanmaktır. Özel durumu olan, örneğin alerjik çocuklar için koruyucu ilaçlar dediğimiz birtakım ilaçlar astım ya da solunum sıkıntısı ataklarını azaltacaktır. Doktorunuzun düzenlediği şekilde bunları kullanırsanız acile taşınmala-rınız azalacaktır. Öksürüklerimize kış boyunca ayva yaprağı ve ıhlamurları hazır tutalım, zararı yok, faydası çoktur. Karıştırıp demlersek içimi hoştur. Yine doğal öksü-rük şurubumuzun tarifi; bir turp tane karabiber ve balı içeren tariftir. Turp sebzesini oyup dibine tane karabiberi koyalım, içine balı döküp bir geniş kaba koyalım. Sabah kalktığımızda doğal öksürük şurubumuz hazır, günde 3 – 4 tatlı kaşığı verebilir-siniz. Tabi 1 yaşın altına vermi-yoruz çünkü bal ile hazırlıyoruz. Bir de burnundan akıntı eksik olmayan, gece burun tıkanıklığından uyuyamayan çocuklar için önerimizde var. Bir soğanı soyun ve 4’e bölün. Yatağın başucuna asın, bir nebze akıntıyı hafifletir. İçinize sinmeyen her durumda, uykuyu bölen öksürük, 1 haftayı geçen grip nezle halinde mutlaka doktora başvurun.
İlerlemeden hastalığın tedbirini alalım. Tedbirimizi aldığımız takdirde gelecek olan kıştan korkmamıza gerek yok. Çocuklarıma sağlıklı bir kış dönemi dilerim.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.