GÜNCEL HABER

HAVALARIN SERİNLEMESİYLE BALIK SATIŞLARI ARTTI

Amasya!’da havaların serinlemesi ve fi-yatların düşmesiyle birlikte balık satış-larının artması balıkçı esnafının yüzünü güldürdü.
Amasya’da meşhur balıkçı Şadi satış-lardan memnun olduğunu dile getirerek açıklamada bulundu;Kışın habercisi olan sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte havalar her geçen gün serinlerken, balık pazarlarındaki tezgâhlarda bolluk dikkat çekiyor. Coronavirus pandemisinin ardından bağışıklığı güçlendiren balığa ta-lep artarken, en çok tercih edilen türler palamut, levrek, çupra ve somon oldu. Tezgâhlarda fiyatı en çok düşen balıkların başında ise kilosu 40 TL’den 25 TL’ye dü-şen hamsi yer alıyor.1 Eylül’de balık sezo-nun açılmasıyla tezgâhlarını taze ve bol çeşit balıklarla şenlendiren Amasya’daki Balık esnafı Balıkçı şadi, sonbahar mev-simi ile birlikte havaların serinlemesiyle balığa talebin arttığına dikkat çekiyorİlk günlerde yaklaşık 20 çeşit balıkla sezonu açan balıkçılar, şu anda ise 30-50 çeşit ba-lık satıyor. Bu yıl balıkların hem nicelik hem de nitelik açısından yükselişte olduğunu belirten balıkçıklar, havaların daha da soğumasıyla bolluğun iyice artacağını ve balık fiyatlarının düşeceğini tahmin ediyor. Bu yılın özellikle palamut açısından çok verimli geçeceğini beklediklerini belir-ten balıkçılar, havaların iyice serin-lemesiyle tezgâhlardaki çeşitliliğin de ar-tacağını öngörüyor.Bağışıklık sisteminin korunması, zekâ gelişimi ve hücre onarımı gibi birçok yararı bulunan balığa olan talebin önümüzdeki aylarda iyice artacağını tahmin ettiklerini belirten balık-çılar, ekim ayının sonlarına doğru işlerinin daha da açılacağını ümit ediyor.Tüm dün-yayı etkisi altına alan pandemi sürecinde hastalıklardan korunmak ve vücut diren-cini en üst düzeyde tutmak için balık tü-ketilmesini tavsiye eden balıkçılar, balığın düzenli olarak sofralarda yer almasının gerekliliğine vurgu yapan balıkçı şadi Karantina süreci geçiren vatandaşların bağışıklık sistemlerini güçlendirmek ve özellikle fosfor kaynağı olan balığı sıkça tüketmek amacıyla balık aldığını ifade eden balıkçı esnafındanAslan Eftelioğlu , pandemi sürecinde işlerinde artış oldu-ğunu söyledi.
“PANDEMİ SÜRECİNDEN DOLAYI BALIK SEZONU FİYATLARI ARTTI”
Balık sağlıklı bir gıda olduğu için vatan-daşların balık tüketiminin arttığına dikkat çeken Eftelioğlu, “Havalar serinlediği için balık satışı da arttı. Bu sene bilindiği üzere palamut balığı çok fazla talep görüyor ve bundan dolayı da vatandaşlarımız balığa ba-yağı bir rağbet gösteriyor. Pandemi sü-reciden dolayı balığa bayağı bir talep oldu. Balık bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vatandaşlarımız balık tüketiyor. Allah’a şükürler olsun balık satışlarından memnunuz. Fiyatlar ucuz, pahalı değil, bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz. ‘bol bol balık tüketerek sağlıkla kalmalarını yaşa-manın formülünü veriyoruz.” dedi.
“HAVA SOĞUYUNCA FİYATLARIN DAHA DA DÜŞECEĞİ SÖYLENİYOR”
En çok tercih edilen balığın palamut olduğunu ifade den Eftelioğlu, “Palamut balığının kilosu şu an 15 lira ve bundan dolayı da vatandaşlarımız bol bol palamut ve hamsi yiyor. Palamut balığında omega-3 oranı daha yüksek olduğu için palamut ve hamsi daha çok satılıyor. Palamut fiyat-ları yarı yarıya düştü. Bu yıl balık fazla ve hava biraz daha soğuyunca fiyatlar da-ha da düşecek, satışımız daha da arta-caktır.
“HAVALARIN SERİNLEMESİ SATIŞLARIMIZI DA BİRAZ DAHA ARTIRDI
”Havaların soğumaya başlamasıyla balığın bollaşacağını ve fiyatlarının da düşeceğini belirten Aslan Eftelioğlu , İnşallah zamanla balığın fazla tüketil-mesini de sağlayacağız. Şu anda balık satışları çok iyi gidiyor. Vatandaş-larımızın da balığa biraz daha yönelme-lerini sağlayacağız. Mercan, istavrit ve hamsi gibi balıklar satıyoruz. Pandemi sürecinde balığa büyük bir rağbet oldu. Balık satışlarında da yüzde 80’den daha fazla bir artış oldu. Çünkü balık bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu yüzden vatan-daşlarımız balığı şu an bayağı tercih ediliyor.
“SEZON İLERLEDİKÇE BALIK ÇEŞİTLERİ DE SATIŞLAR DA ARTIYOR”
Eftelioğlu Balık satışlarından memnun olduklarını “Sezon yeni olmasına rağmen satışlarımız çok iyi gidiyor. Günlük taze balıklarımız geliyor. Palamut, sardalye, çupra ve levrek en çok satılan balıklardır. Amasya halkı da balık yemeye alıştı. Fiyat-lar da düştü. Balığa talep arttı.” Şeklinde konuştu. Vatandaşlara en çok et mi balık mı sorusunu sorduğumuzda ise;“BALIĞI ETTEN DAHA ÇOK SEVİYORUM”
Palamut ve hamsiyi çok sevdiğini belirten Salih Özçelik , “Bana göre balık, etten daha değerlidir, balığı etten daha çok seviyorum. Balık aynı zamanda çok kıy-metli bir deniz üründür. Amasya’ya ulaş-ması benim için büyük bir başarıdır. Ben daha çok palamut ve hamsi alıyorum. İki tü-rünü de çok seviyorum, memnunum. Kır-mızı mı beyaz et mi derseniz? Beyaz eti, ba-lığı tercih ederim. Balıkların biliyoruz ki omega bakımından çok zengin olduğu için insana birçok faydası var. Beyaz etin olmazsa olmazlarından bir tanesi insan-ların kalp ve damar hastalıkları için çok fay-dalı bir şeydir. Ona bakarsanız kırmızı et zararlıdır. Doktorlar en çok beyaz eti, balık etini öneriyor. Bu sebeple çok sağlıklı buluyorum.” dedi.
“ÇOCUĞUNUZA MUTLAKA BALIK YEDİRİN”
Haftada 3 kez balık yediğini vurgulayan Salih Özçelik , “İki yıldır bu işyerinden balık alıyorum. Özellikle somon ve hamsi balığını çok seviyorum, harika bir tadı var. Kışın evde haftada 3 kez balık yerim,et yemem. Balığı tavsiye ederim. En çok tavsiye ettiğim balık türü somon ve hamsi balığıdır. Izgara-da ve fırında pişmesi çok güzel oluyor. Balığı herkese tavsiye ederim mutlaka çocuk-larına yedirsinler.” diye konuştu. Ekim balık sezonunun en canlı aylarından biridir. Pisi balığı özellikle bu ay en güzel zamanındadır. Barbunya, çipura, kılıç, levrek, lüfer, tekir, sardalya, palamut, orfoz, traça çok lezzetlidir. Palamutun da en lezzetli za-manıdır.
BALIĞIN FAYDALARI NELER?
Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde pek çok ba-lık türü denizlerde bulunmaktadır. Doktorlar haftada iki kere balık yenilmesini tavsiye et-se bile ülkemizde balık tüketimi oldukça az. İşte, balığın bilinen faydaları…Balıkta bulunan Omega 3 yağ asitleri, A ve D vitaminlerinin yanında mineraller bakımından da zengin olan balıklar; çinko, selenyum ve iyot gibi vücut için gerekli olan mineralleri de barındırmakta. İçerisinde bu kadar çok vitamin ve mineral bulunduran bu canlıların vücut üzerindeki olumlu etkileri saymakla bitmiyor. En bilindik özellikleri arasında; Sağlıklı diş etlerinin oluşmasına yardımcı olur. Saçların daha sağlıklı ve dayanıklı uzamasına yardımcı olur. Depresyon belirtilerini hafifletir. Kalp krizinin önlenmesinde önemli rol oynar. Metabolizmayı ve beyni güçlendirir. Özellikle tam mevsimindeyken mutlaka hem çocukların hem de yetişkinlerin balık tüketimlerine özen göstermesi çağrısında bulunan balığın fosfor açısından zengin, kolesterolü az, sindirimi kolay bir besin olduğuna dikkat çekerek “Fazla yağlı olmamak ve tavada kızartılmamak şartıyla balık eti, diğer et ürünlerine kıyasla daha kolay sindirilir. Balık daha az karbonhidrat içermesinin yanı sıra madensel tuzlar ve mineraller açısından da zengindir. Bol miktarda fosfor, kalsiyum, iyot ve flor içerir. Bunun yanında A, B1, B2 ve D vitaminleri ile Omega 3 yağ asitlerinden de zengindir” diye konuştu.
DİYABET RİSKİNİ AZALTIYOR
Balığın içeriğinde bulundurduğu iyot, zekâ gelişimine fayda sağlar, Omega 3 yağ asit-leri kötü kolesterol denilen LDL kolesterolü düşürücü etki göstererek kalp sağlığını korur. Araştırmalarda yüksek Omega 3 yağ asitlerini barındıran somon, uskumru ve ton balığı gibi balıkların depresyona karşı büyük fayda sağladığı ortaya koyulmaktadır. Omega 3, insülin işlevini düzenler ve diyabet riskini azaltır, Alzheimer’ın oluş-turabileceği hafıza kaybını önlemede de önemlidir. Balığın içeriğindeki kalsiyum ise, ke-mik büyümesini ve kemik sağlığını koruyucu etkiye sahiptir.Balıkta bulunan bir diğer vitamin olan A vitaminin göz sağlığı üzerinde de olumlu etkileri olduğu bilin-mektedir.
“BAYAT BALIĞIN GÖZLERİ MATLAŞIR
Tüketilen balığın taze olduğundan mutlaka emin olunması gerektiğinin altını çizen “Bayat balık tüketmek vücutta istenmeyen rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Taze bir balığın eti sert ve diri olmalı, parmakla basınca çukurlaşmamalı, derisi kaygan ve par-lak olmalı, solungaçları parlak kırmızı olmalı, pulları derisinden kolayca ayrılmamalıdır. Taze balık deniz kokuludur, bayat balık çok daha ağır kokuludur. Balık bayatladıkça göz-leri matlaşır, taze balığın gözleri ise parlak olur. Ayrıca balıkları kızartarak tüketmek yeri-ne buğulama, ızgara, fırın pişirme yöntemlerini kullanmak besin değerini kaybetmemesi için çok önemlidir.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı