Son Dakika

HES kodu olmayan pazara alınmıyor

HES kodu olmayan pazara alınmıyor

Suluova Halk Pazarı’na girişlerde koronavirüs tedbirleri kapsamında HES kodu uygulamasına geçildi. HES kodu olmayanlar pazara alınmazken, bazı vatandaşlar ise “Haberimiz yoktu”, “5 dakika girip hemen çıkarız”, “Bu seferliğine görmezden gelin” gibi sözlerle zabıta ekiplerine zorluk çıkardı.
İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ve Amasya İl Umumi Hıfzıs-sıhha Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda, 1 Aralık’tan itibaren pazar yerlerinde zorunlu hale getirilen HES kodu uygulaması, Suluova’da Salı ve Cumartesi (Cuma) günü kuru-lan sebze Pazarı’nda da uygulanmaya başlandı.
KODU OLMAYANLAR KİMLİK NUMARASI İLE SORGULANDI
Suluova Emniyet Müdürlüğü ve Suluova Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı Zabıta Amirliği ekipleri, Suluova Halk Pazarı’na girişlerde vatandaşların HES kodunu kontrol etti. HES kodu olmayan vatandaşlar, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını söyleyerek pazara alınırken, “Kimliğimi unuttum” diyerek pazara girmek isteyen vatandaşlar ise geri çevrildi. HES kodu olmayan vatandaşlar ilginç görüntüler oluşturdu. Kimi vatandaşlar HES kodunun çok saçma olduğunu söylerken, kimi ise; “Hemen bir şey alıp çıkacağım”, “Çocuğumla geldim, evim uzak, bu seferlik mazur görün”, “Telefon kullanmıyorum” ve “HES kodundan haberim yok” gibi gerekçelerle pazara girmek istedi. Öte yandan, zabıtaya fark ettirmeden içeri girmek isteyen vatandaşlar da güvenlik görevlileri tarafından uyarılarak geri çevrildi.
PAZAR ESNAFI RİSKSİZ
Tezgahların başında kalabalık oluşturan vatandaşları da zabıta ekipleri sosyal mesafeye dikkat etmeleri konusunda uyardı. Pazar esnafının HES kodları da zabıta ekipleri tarafından tek tek kontrol edildi. Yetkililer, pazar esnafından risk taşıyan kimsenin olmadığını kaydetti. Emniyet Müdürlüğü ve Belediye Zabıta Amirliği ekiplerinin kuş uçurtmadığı pazar alanında, ayrıca sık sık maske ve sosyal mesafe konusunda anonslarla vatandaşlar uyarıldı.
“PAZAR GÜVENLİ OLDU”
Uygulamanın çok iyi olduğunu belirten pazar esnafları, “Alışveriş yapmaya gelen müşterilerin koronavirüs riski taşıyıp taşımadığını bilmiyorduk. Bu şekilde HES kodu kontrolü ile içeri alınmaları biz esnafların içini rahatlattı. Bazen sosyal mesafe konusuna dikkat edilmese de genel olarak herkes maskesini takıyor. Şu dönemde koronavirüs vaka sayıları yükselişe geçmiş durumda. Herkesin çok daha dikkatli olması gerekiyor. HES kodu uygulamasına geçilmesi hem bizler açısından hem de müşteriler açısından çok iyi oldu. Müşteriler gönül rahatlığıyla gelip alışverişlerini yapabilecek. Bizler de gelen müşterilerimizin koronavirüs taşımadığını bilerek satışlarımızı yapacağız. Pazar güvenli oldu” dediler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı