Gündem

HİJYEN EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Tarım ve Orman Bakanlığı Amasya İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi’nin öncü-lüğünde düzenlenen ekmek sektöründe hijyen eğitimi Amasya Esnaf ve Sanat-karları Odaları Birliği’nde düzenleniyor.Tarım ve Orman Bakanlığı Amasya İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi’nin öncülüğünde dü-zenlenen ekmek sektöründe hijyen eğitimi Amasya Esnaf ve Sanat-karları Odaları Birliği’nde düzen-leniyor.
Amasya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı İsa Köse’nin açılış konuşmalarıyla başlayan eğitimlere Amasya’da ek-mek ve ekmek çeşitleri sektöründe faaliyet gösteren esnaflar katıldı. Program öncesinde Köse ile ma-kamında kısa bir süre sohbet eden Amasya Tarım ve Orman İl Müdürü Hayrullah Göktekin eğitimin yapıldığı salona geçerek programa katılım sağladı.
Açılışın ardından konuşan Göktekin;
“Bakanlığımız ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu arasında yapılan protokoller çer-çevesinde düzenlemiş olduğumuz Hijyen Eğitimi Kursu’na hoş geldiniz. İlimizde ekmek ve ekmek çeşitleri üretimi yapan 83 adet işlet-memiz bulunmaktadır.
Bunlardan 25 tanesi merkezde 58 tanesi de ilçelerimizde faaliyet göstermektedir. Ülkemiz ve ilimiz açısından beslenmede önemli bir ye-re sahip olan ekme-ğin uygun şartlarda üretil-mesinin sağlanması için denetimler ilimiz gıda kontrol görevlileri tarafından yapılmaktadır.
Ülkemizde bir yılda 6 milyon ekmek israf edilmektedir. Bu israfın büyük bir kısmı fırın-larda meydana gelmektedir.
Ekmek üretmeden önce günlük satış po-tansiyelini belirleyen nü-fus yoğunluğu, mev-sim ve haftanın günleri dikkate alınarak üre-tim planlanmalıdır. Gün içerisinde müşterile-rin taze ekmek tercih ettikleri dikkate alınarak ağız miktarı fazlalaştırılmalı, ağızdaki ekmek miktarı azaltılmalıdır. Bayat ekmekler galeta unu ve kurutulmuş ekmek olarak değerlen-dirilebilir.
Vereceğimiz eğitimde fırınlarda hijyen ve sanitasyon, personel-iş yeri ekipman hijyeni, gıdalardaki zararlı maddeler, bulaşma, bozul-malar konuları hakkında bilgi verilecektir. Düzenlemiş olduğumuz kursumuzun sonunda sınav yapılacak ve başarılı olan katılımcılara sertifikaları verilecektir. Kursumuza katılan esnaf arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.” dedi.
Amasya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Fatih Karabıyık da programda yer aldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.