Son Dakika

İl Pandemi Koordinasyon Kurulu toplantısı Valimiz Mustafa MASATLI’nın başkanlığında gerçekleştirildi

İl Pandemi Koordinasyon Kurulu toplantısı Valimiz Mustafa MASATLI’nın başkanlığında gerçekleştirildi

Valimiz Mustafa MASATLI başkanlığında gerçekleştirilen İl Pandemi Koordinasyon Kurulu toplantısında halkımızın sağlığını korumaya yönelik kararlar alınmıştır.

Bayramlarımız kardeşlik bilincimizi yenileme, aramızdaki muhabbet ve dayanışmayı pekiştirme vesilesidir. Ancak bu yılki kurban bayramının önceki yıllara nazaran Kovid-19 tedbirlerine uyularak kutlanması sağlığımız açısından büyük önem arz etmektedir.

Kovid-19 pandemi etkisi altında idrak edeceğimiz Kurban Bayramında, vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenli bir şeklide dini vecibelerini yerine getirmeleri, hijyen tedbirlerine uygun olarak hazırlanmış hayvan satış yerlerinden kurbanlık temin edebilmeleri, usulüne uygun kesim yapılarak muhtemel salgın hastalıkların bulaşma ve yayılma risklerinin önlenmesi için ilimiz dahilinde gerekli tedbirler alınmaktadır.

Bayram namazını açık alanlarda kılmaya ve sosyal mesafe kuralına uymaya dikkat edilmelidir. Doğru takmak şartı ile toplu alanlarda mutlaka maske kullanmalıdır. Namaz sonrası bayramlaşma virüsün yayılımına sebep olabilir. Özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızla mümkünse telefonla bayramlaşmalı, değilse temas etmeden sosyal mesafe kuralları ile tebrik kabul edilmelidir. Kesinlikle el öpme ve kucaklaşma olmamalıdır. Kurban kesiminde ve et dağıtımında hijyen ve mesafe kurallarına daha fazla dikkat edilmeli, kalabalık bayram yemeklerinden kaçınılmalıdır.

Bayram nedeniyle iller arası hareketlilik de artacağından mesafe, hijyen ve maske kurallarına her zamankinden daha çok dikkat edilmeli, kalabalık ortamlardan kaçınılmalı, trafik güvenliği açısından mümkünse yoğun trafiğe girmeyecek zamanlar seçilmelidir.

Unutulmamalıdır ki bizlerin tedbirsizliği başkalarının sağlığını tehdit edecektir. Tüm vatandaşlarımızın sağlıklı bir bayram geçirmesini temenni ediyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı