Son Dakika

İl Sağlık Müdürlüğünden yardımcı öneriler

İl Sağlık Müdürlüğünden yardımcı öneriler

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, ev içerisinde geçirilen zamanlarda günlük enerji (kalori) alımının kontrolünün sağlamasında ve vücut ağırlığı yönetiminde yardımcı önerilerimiz var dedi.
Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, “Ev içerisinde geçirilen zamanlarda günlük enerji (kalori) alımının kontrolünün sağlamasında ve vücut ağırlığı yönetiminde yardımcı öneriler, Yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine uygun olacak şekilde günde üç ana öğün tüketilmelidir. Özellikle kahvaltı Öğünü atlanmamalıdır Kahvaltı öğününün atlanması sağlıklı vücut ağırlığının sürdürülebilirliğini engeller.
Öğünler tüketilirken yemek dışında farklı bir uğraş içinde olunmamalıdır için televizyon seyretme, gazete okuma, cep telefonu kullanma vb. Öğün aralarında besin değeri yüksek ancak enerji içeriği düşük olan besinler için önerilen porsiyonlarda meyve, sebze, süt ve ayran vb tüketilmelidir.
Şeker ve doymuş yağ içeriği yüksek olan yiyeceklerin (şekerler, çikolata, kek, pasta, börek, çörek, yağlı, kremalı yiyecek) tüketiminden kaçınılmalıdır.
Enerji içeriği yüksek besin değeri az olan içecekler (şekerli gazlı/gazsız içecek ve hazır meyve suları) yerine su, süt, ayran taze sıkılmış meyve suyu gibi sağlıklı içecekler tercih edilmelidir.
Vücut ağırlığının denetiminde posa (lif) içeriği yüksek olan besinlerin tüketimi önemlidir. Bunun için beyaz ekmek yerine tam tahıl ürünleri, pirinç yerine bulgur pilavı, sebze ve meyve sularının yerine sebze ve meyvenin kendisi tüketilmelidir Kuru baklagillerin tüketimi artırılmalıdır.
Yiyecekler iyice çiğnenmeli, yavaş yavaş tüketilmelidir.
Bol bol su içilmelidir. Günlük 1,5-2 litrenin (8-10 su bardağı) artına düşmemelidir. Sağlıklı beslenebilmek için haftalık menü planı yapılmalı ve bu doğrultuda alışveriş listesi oluşturulmalıdır Aç kamına yiyecek ve içecek alışverişi yapılmamalıdır. Besin güvenliği sağlamada temel ilke yiyecek ve içeceklerin satın alınmasından tüketimine kadar geçen tüm aşamalarda hijyen ve sanitasyona dikkat edilmelidir. Enerji dengesinin sağlanması için porsiyon miktarlarına (büyüklüğüne) dikkat edilmeli küçük porsiyonlar tercih edilmelidir. Kızartma yerine ızgara, haşlama, buharda ve fırında pişirme yöntemleri seçilmelidir. Yiyecek içecek alışverişi yaparken besin etiketleri okunmalıdır. Etikette yer alan porsiyon başına enerji ve besin öğesi içeriklerine dikkat edilmelidir.
Hazır gıda paketlerinde gıdanın sağladığı kalori, yağ, tuz, lif bilgileri okunmalıdır. Aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır. Gün içerisinde aktif olunmalıdır. Gün içinde 2 saatten daha uzun süre hareketsiz kalınmamalıdır Ev içi yapılabilecek egzersizler tercih edilmelidir.
Hızlı vücut ağırlık kaybına neden olan popüler diyetler ve kontrolsüz zayıflama ilaçlan kesinlikle uygulanmamalıdır. Özellikle bu dönemde piyasada ortaya çıkan birçok takviye besin reklamları yapılmaktadır. Bu takviyelerin bazıları güvenilir olmayabilir veya sizin için risk teşkil edebilir. Besin takviyesini doktorunuza ve diyetisyeninize danışmadan kullanmayınız.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.