Gündem

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ UYARDI: MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun Koç, mevsim geçişlerine dikkat çekerek sıcak ve güneşli havalara dik-kat edilmesi gerektiğini söyledi.
Meteoroloji 7.Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Amasya ve ilçelerinde hafta sonuna kadar sıcaklıklarda düşmesi sonucu Pazartesi gününden itibaren sıcaklıklar yaklaşık 10 derece birden düşecek. Mevsimsel sıcaklığın yüksek olduğu günlerde sağlıklı beslenmenin önemini belirten İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun Koç, “Özellikle bu sıcak havalarda, sıcaklığın yoğun olduğu saat-lerde mümkün olduğunca dışarıda dolaşmak gerekiyor. Mevsim meyveleri ve sıvı tüketmeliyiz. Mümkün oldu-ğunca ağır yemeklerden kaçınarak sıvı almalıyız. Güneşte çok fazla gezildiğinde bayılmalar, tansiyon düşüklüğü, bulantı ve kusma olabilir” şeklinde konuştu.
Koç, “Güneşte çok fazla gezildiğinde bayılmalar, tansiyon düşüklüğü, bulantı ve kusma olabilir. Yoğun güneş altında kalan meslekler olabi-lir. Eğer böyle bir duruma maruz kaldığında baş dönmesi, bulantı gibi şeyler hissettiğinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmasını tavsiye ediyoruz ” dedi. Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte birçok hastalığı tetikleyen soğuk havalara ve mevsim geçişlerine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Dr.Koç, özellikle kronik hastalığı olanların dikkat etmesi gerektiğini söyledi.
Sonbahar dönemine geçişlerinde insan vücudunda-ki ısı ve nem oranının değiş-tiğini belirten Dr. Koç; “Bu mevsimde özellikle kronik hastalığı olan yaşlılar, hami-leler ve çocuklar bundan daha sık etkileniyor ve bu grupların beslenmesi daha çok önem arz ediyor. Vücut ısı ve nem dengesini sağlamak için almamız gereken bazı tedbirler vardır bu dönemlerde. Bunlardan en önemlileri beslenme ve uyku düzenidir. Mevsim değişikliği ile birlikte vücudumuzdaki hormonlar değişmeye başlıyor. Doğru beslenmede A,C ve E vitaminleri, omega 3, omega 9 gibi yağ asitlerinden zengin besinlerden beslenmek yaşlılar, hamileler ve çocuklar için önem arz ediyor.
Bu vitaminlerin olduğu ürünleri sayacak olursak; muz, süt, erik, ceviz, domates ve son dönemlerin popüler içeceği olan kefir’in tüketilmesi ge-rekiyor” dedi.
GÜNDE 10 BİN ADIM
Mevsim geçişlerinin daha rahat atlatılması için temiz havada en az 10 bin kadar yürüyüş yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Koç; “Vücut oksijenini arttırmak içinde günde en az temiz havada yürüyüş yani 10 bin adım. Mevsim geçişlerini rahat ve hastalıksız atlatabilmek için almamız gereken tedbirlerin başında geliyor. Bunun hari-cinde saydığım kronik hasta-lığı olan yaşlı, hamile ve ço-cuklarda gribal enfeksiyon sonucunda vücut direnci eğer düşükse, beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmezse üzerine bakteriyel enfeksi-yonların binmesiyle zatürre ye kadar götürme durumu söz konusu olur” diye konuştu.
BOL C VİTAMİNİ TÜKETİLMELİ
Bu aylarda ani hava değişimi dolayısıyla ortaya çıkan gribal enfeksiyonlara yakalanmamak için C vitamini içeren gıdaların alınması ge-rektiğini ifade eden Dr. Koç,sözlerine şöyle devam etti: “Grip nezle ve soğuk al-gınlığı gibi hastalıklara karşı bol C vitamini tüketilmesi çok etkili.
C vitamini herkesin tah-min ettiğinin tersine gribi önlemez. Sistemi güçlendirir, hastalıklara karşı vücut diren-cini hafifçe arttırabilir, ama gribi kapmamızı ve hasta olmamızı kesinlikle engel-lemez.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.