Gündem

İMAM HATİPLİLER HAFTASI KUTLU OLSUN

Amasya İmam Hatipliler Derneği (AHİMDER) ve ÖNDER İl Dernek Başkanı İbrahim ASLAN İmam Hatip Liselerinin ilk nüvesi; Osmanlı Devleti’nin son döneminde vaiz yetiştirmek amacıyla 1912 yılında açılan Medresetü’l-Vaizin ile imam ve hatip yetiştirmek üzere 1913’te açılan Medresetü’l-Eimme ve’l-Huteba Dır. Bu iki medrese 1919’da Medresetü’l-İrşad adıyla birleştirildi.”dedi
Başkan Aslan açıklamasında şu ifadelere yer verdi;Bundan iki yıl sonra, 8 Mayıs 1921’de Medâris-i İlmiye Nizamnamesi, yani “Bilim Medreseleri Kanunnamesi” çıktı. Bu nizamname, İmam Hatip Liselerinin ilk prototipi olarak kabul edilebilecek olan okulların müfredatını, bugünkü imam hatip okullarının müfredatına benzer bir şekilde düzenlemişti. TBMM tarafından açılarak sayıları 465´i bulan ve hem fen bilimleri, hem de dini bilimlerin bir arada verildiği bu ilk Cumhuriyet okulları, 1924 yılında Tevhid-i Tedrisat Kanunu´nun kabul edilmesinden sonra kapatıldı. Yeni kanunla birlikte ilk kez “imam hatip” ismi de kullanılmaya başladı. Yeni kanun din adamı yetiştirmek üzere “İmam Hatip Mektepleri” açılmasını öngörüyordu. Ancak kapatılan yüzlerce medrese karşılığında sadece 29 yerde İmam Hatip Mektebi açıldı. Bu sayı ise her yıl biraz daha azalarak 1932’de İmam Hatip Mektepleri tamamen kapatıldı.
Okullar, 1949 yılında tekrar açıldığında adı “İmam Hatip Kursları”ydı. Demokrat Parti iktidarı sonrasında Celaleddin Ökten hocanın projesini hazırlayıp hükümete kabul ettirdiği imam hatip okulları ise 1951 yılında yeniden açıldı. İlk kurulan okul İstanbul İmam Hatip Lisesi olurken, onu 6 okul daha takip etti. 1969 yılında da Isparta’da ilk kız imam hatip okulunun temeli atıldı.
Devam eden yıllarda pek çok yenilik, değişiklik yaşandı ancak imam hatiplerin hayatı hep mücadeleyle geçti. 1997 yılında ise imam hatipleri 28 Şubat darbesi vurdu. Okulların orta kısmı kapatılırken, üniversiteye geçişte katsayı engeli kondu. 2009’da katsayı uygulaması kaldırıldı, 2012’de de 15 yıl aradan sonra imam hatip okullarının orta kısmı yeniden açıldı. Bugün Türkiye’de “proje okullar” başlığı altında fen ve sosyal bilimler, dil, sanat, spor ve hafızlık alanındaki imam hatiplerin yanısıra, uluslararası imam hatipler de faaliyet gösteriyor.
Geçtiğimiz yıllarda YKS başarılarında önemli mesafeler kaydeden Anadolu imam hatip liseleri YKS 2022’de başarısını daha da ileriye taşıdı. Türkiye’nin dört bir yanındaki okullardan gençler, sınavda ilk 100, ilk 1.000, ilk 10 bin ve ilk 100 binde önemli dereceler elde etti. Ayrıca İmam Hatip Ortaokulları da 2022 LGS de büyük başarı göstererek, önemli derecelere girmeyi başardı. 9 farklı şehirden 12 öğrenci, 500 tam puanla LGS şampiyonları arasına ismini yazdırdı.
Karanlık günlerin içinden geçerken gelecek nesillere aydınlık ufuklar açan ve okullarımızın kurulmasında, açılmasında ve geliştirilmesinde emeği olan başta Merhum Başbakan Adnan Menderes ve Mahmut Celaleddin Ökten Hoca’yı, Tevfik İleri’yi, Necmeddin Erbakan Hocamızı ve bu okulların var olması için her türlü fedakarlığı göstererek maddi manevi desteğini esirgemeyen bütün önder ve öncülerimizi her daim olduğu gibi minnetle yâd ediyor, vefat edenleri rahmetle anıyo-rum.”dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.