GÜNCEL HABER

İsa KAYA, “Gıda Güvenliğine önem veriyoruz Süt ve Süt tozunda Aflatoksin M1 analizi için numune kabulüne başlanmıştır.

İsa KAYA, “Gıda Güvenliğine önem veriyoruz Süt ve Süt tozunda Aflatoksin M1 analizi için numune kabulüne başlanmıştır.

Amasya İl Gıda Kontrol Laboratuvarı Müdürü İsa Kaya “Gıda Güvenliğine önem veriyoruz. Süt ve Süt tozunda Aflatoksin M1 analizi için numune kabulüne başlanmıştır.”dedi
İsa Kaya açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Süt, doğumdan itibaren en temel ihtiyaçları karşılayan kritik bir besin maddesidir.
Her zaman insan beslenmesindeki önemi ve insan sağlığına olan tartışılmaz faydaları ile gündeme gelen süt, doğumdan itibaren en temel besin maddelerine olan ihtiyacı karşılayan kritik bir gıda maddesidir.
Sütte aflatoksin tayini kimyasal yöntemlerle laboratuvarlarda uzun süren işlemler sonu-cunda yapılabilmektedir. Aflatoksin M1 tayini oldukça zor ve maliyetli bir analizdir.
Aflatoksinler insan ve hayvanlarda akut ve kronik zehirlenmelere neden olan metabolitler dir. Aflatoksinin süte bir yoldan, süt ürünlerine ise iki farklı yoldan bulaşması söz konusu ola-bilir. Sütler ancak süt ineklerinin Aflatoksin B1 (aflatoksinin en önemli ve toksik formu) içeren yemlerle beslenmeleri sonucunda Aflatoksin M1 ile kontamine olurlar.
Yemeklerle birlikte alınan Aflatoksin B1’in bir kısmı ineklerin karaciğerinde metabolize olarak Aflatoksin M1’e dönüştürülür ve süt bezleri ile süte salgılanırlar. Bunun sonucunda bu sütlerden elde edilecek diğer süt ürünlerinin de Aflatoksin M1 ile kontaminasyonu söz konu-su olabilir.
Aflatoksinlerin en önemli kaynakları; küflenmiş yemler, uygun olmayan koşullarda depo-lanmış olan yemler ve uygun olmayan şekillerde hazırlanmış hayvan yemleri dir. Hayvanlar bu sağlıksız koşullarda bulunan küflü yemlerle beslendikleri zaman mikotoksinler belirtilen şekilde süte geçmektedir.
Sütte Aflatoksin M1 miktarının bir litrede 0.05 mikrogramın üzerinde bulunması sarılığa, karaciğerde ciddi tahribata neden olmaktadır.
Tarım ve Orman Bakanlığımız gıdaların üretimden sofralarımıza ulaşana kadar geçen süre-cin her aşamasını dikkatle takip etmektedir. Gıdaların soframıza ulaşması kadar güvenilir olması da oldukça önemli bir husustur. Bu doğrultuda Müdürlüğümüzde Aflatoksin B1, B2, G1, G2 analizleri 2020 yılı içerisinde numune kabulüne başlanmıştır, üretimin son aşamasın-da tespit edilebilen süt ve süt tozunda Aflatoksin M1 analizine de yapılan çalışmalar sonuç-landırılarak numune kabulüne başlanmıştır.
Gıda güvenliğinin sağlanması hususunda daha çok çalışıp daha fazla üretmeye devam edeceğiz.”şeklinde konuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı