Son Dakika

İYİ PARTİ AMASYA İL BAŞKANI AVNİ VERDİ’NİN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

İYİ PARTİ AMASYA İL BAŞKANI AVNİ VERDİ’NİN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

İyi Parti İl Başkanı Avni Verdi 8 Mart Kadınlar günü dola-sıyla bir mesaj yayımladı.
Avni Verdi açıklamasında;Kadınlarla erkeklerin her alan-da eşit olmalarının hedeflendiği ve tüm dünyada bu amaca yönelik adımlar atılması gerektiğini her alanda vur-guladığımız ve dillendirdiğimiz bir gündeyiz. Farklı açı-lardan bakarak değerlendirdiğimiz ülkemizdeki duruma baktığımızda ne yazık ki böyle bir hedefe ulaşmaktan henüz çok uzak olduğumuzu görüyoruz.
Türkiye’de her yıl çok sayıda kadın cinsel saldırıya ve şiddete maruz kalmakta. Cinsel saldırıya uğrayan kişiler utanç, toplum içinde damgalanma kaygısı, suçluluk duyguları gibi nedenlerle çoğu kez yaşadıkları olayı kim-seyle paylaşmadıkları gibi çoğu zamanda üretimden ve sosyal yaşamdan uzak kalmak zorunda kalıyor. Ülkemizde egemen güçlerin söylemleri ve diyanet fetvalarıyla kadın bedeni üzerinden yürütülen politikalar kadınlara yönelik ayrımcılığı, şiddeti ve kadın cinayetlerini sıradanlaştırmakla birlikte, kadınların kamusal alanda var olmalarına ilişkin ciddi tehdit oluşturmaktadır. Katillere “aşırı sevgi”, “saygın tutum” gibi gerekçelerle verilen indirimleri onaylamıyor, haksız tahrik indirim-lerinin kaldırılmasına ilişkin yıllardır süren talep-lerin görmezden gelindiğini, konuyla ilgili yasal düzenlemelerin yapılmadığına ülkece hepimiz tanık oluyoruz.
Ülkemizde, son yıllarda daha belirgin olmak üzere,toplumsal ve yasal düzenlemelerle kadın-ların toplumsal rolü annelik ve ev kadın-lığına indirgenmekte, esnek çalışma adı altında kadın emeği daha da değersizleştirilerek ülkedeki rolleri silinmeye çalışılıyor.
Bizler İYİ Parti olarak, 21 yüzyıl Türkiye’sinde kadınlarla erkeklerin her alanda eşit hak ve özgürlüklere sahip olmasını, erken yaşta yapılan evliliklerin önüne geçilmesini, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin durdurulması için ilgili yasalarda gerekli düzenlemelerin hemen yapılmasını, egemen güçlerin söylemleri ve diyanet fetvalarıyla kadın bedeni üzerinden yürütülen politikalara son verilmesini mutlak suretle istiyor ve durumun her alanda takipçisi oluyoruz. Kahraman Türk kadınları! 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun, sizlerin için biz daima buradayız.”dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı