Gündem

‘Kadim Kentin Yeni Kültür Rotası, Sofular’ projesi kapsamında Sofular Mahallesindeki cadde ve kaldırımlar geleneksel dokuya uygun şekilde yenilendi.

‘Kadim Kentin Yeni Kültür Rotası, Sofular’ projesi kapsamında Sofular Mahallesindeki cadde ve kaldırımlar geleneksel dokuya uygun şekilde yenilendi.

İlimizde uygulanan ‘Kadim Kentin Yeni Kültür Rotası, Sofular’ projesi kapsamında Sofular Mahallesindeki cadde ve kaldırımlar geleneksel kent dokusuna uygun şekilde yenilendi. Vali Dr. Osman Varol, planlanan projelerin tamamlanmasıyla mahallenin bir turizm cazibe merkezi olacağına inandığını belirtti.

Valiliğimizin himayesinde Amasya İl Özel İdaresi tarafından uygulanan “Kadim Kentin Yeni Kültür Rotası, Sofular” projesi kapsamında Sofular Mahallesinde yer alan Saraydüzü Caddesi ve Pirler Sokağındaki cadde ile kaldırımların doğal dokuya uygun malzeme ile yenileme çalışmaları sona erdi. Sokaktaki asfalt ve beton yol ile kaldırımlar sökülerek tarihi dokuya uygun bazalt taş kaplama ile yenilendi.

Geleneksel Osmanlı evlerinin yoğun bulunduğu ve kadim şehrin ruhunu oluşturan çok önemli mahallelerinden biri olan Sofular Mahallesinin Çilehane, Pir İlyas ve Hamdullah Efendi türbeleriyle birlikte manevi olarak da inanç turizmi merkezlerinden olmaya aday olduğunu belirten Vali Varol, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erdin Acar’ın da katılımıyla incelemede bulunduğu mahallede gazetecilere yaptığı açıklamada, “Meydandan başlayarak tarihi mahalleye girdiğimiz andan itibaren yolları tamamen Arnavut kaldırımına çevirdik. O dönemin güzel görüntüsünü yansıtacak şekilde düzenledik. Ayrıca hat üzerindeki aydınlatma armatürlerini değiştirdik. Yapılarla eski görüntüsünü muhafaza eden sokağımızda yerdeki kaplamayla birlikte bunu bütünlemiş olduk” dedi.

Projenin diğer ayağı olan Amasya İl Özel İdaresine ait 2 adet tescilli ‘Amasya Evi’nin restorasyonunun tamamlanmak üzere olduğunu ve tescilli ahşap evlerin aslına uygun olarak yerel yaşamı yansıtacak şekilde “Yaşam Kültürleri Müzesi” olarak Amasya turizmine kazandırılacağına değinen Vali Varol, binanın içerisinde sanal müze konsepti de oluşturmayı planladıklarını söyledi.

Amasya’ya her yıl gelen yüzbinlerce turistin önemli bir bölümünü bu mahalle ile buluşturmak ve burada saklı kalmış değerlerin ortaya çıkmasını sağlamak istediklerini vurgulayan Vali Varol, “Burada oluşacak turizm hareketiyle bölgede gelir kaynağı oluşmasını sağlamak istiyoruz. Ayrıca nihai hedefimiz olan turistlerin Amasya’da daha uzun süre kalmasını, daha uzun süre vakit geçirmesini sağlayacak yeni aktivite alanları oluşturmaktır. Bu kapsamda bu bölgeyi yeni destinasyonumuz, yeni rotamız, yeni genişleme alanımız olarak kabul ettik. Bu çalışmalar daha genişleyecek” diye konuştu.

Bölgenin en üstünde Şehzade saraylarının bir örneği olan Beyler Sarayı’nın hayata geçirilmesini planlarken bölgedeki Sofular Abdullah Paşa Camisinin de restore edileceğine değinen Vali Varol, “Burası Amasyamızın önümüzdeki dönemde belki içerişehir kadar olmasa bile ona yakın bir turizm cazibe merkezi olarak vatandaşımızın ziyaretine açılacak” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.