Son Dakika

KALİTELİ, EN EYİ ELMAYI ÜRETECEĞİZ

AGeçen seneden itibaren Amasya’mızda meyvecilik ve tarımsal konularla ilgili pek çok işler yapıldı. DSİ Şube Müdürlüğümüz Aydınca Barajı ile ilgili ciddi şekilde çalış-malarını sürdürüyor. Barajımız tamamlandığında 33 bin dekar alanı inşallah sulamaya açacağız.
Yine İl Özel İdaremizin sulama bütçesini 9 kat arttırarak, 3 milyon 600 bin liradan 32 milyona çıkardık. İnşallah bu yatırımları önümüzdeki sene de devam ettireceğiz.
Bununla beraber geçen seneden beri ciddi derecede meyveciliği, özellikle de rekabet edebileceğimiz alanları genişletme bakımından hem İl Özel İdaresi, hem de DOKAP destekli birtakım projeler hazırladık.
Bunlarla birlikte Trabzon Hurması bizim topraklarımıza çok değer kattı. Bu ürünü yetiştirip bölgedeki ve ülkedeki rekabet gücümüzü, bu meyvede de kullanabiliriz.
Geçenlerde Çiğdemlik Köyünde de kurutma tesisinin açılışını yaptık. Bunların hepsini bizim kombine olarak yürütmemiz gerekiyor. Yani Elmayı ürettik bununla bitmiyor. Kaliteli, en iyi Elmayı üreteceğiz. Hurmayı ürettik en kalitelisini üreteceğiz ve daha sonra buna katma değer katacağız.
Elmayı kurutacağız, yaşını dört liraya satıyorsak, kurusunu da elli lira-ya satacağız. Yeni bir ürüne katma değer katabilirsek, ancak o zaman daha çok gelir elde etmiş ve tarımsal gayri safi milli hasılamızı o ölçüde ar-tırmış oluruz.
Dolayısıyla hep beraber kendimizi geliştirerek, dönüştürerek, değiştirerek Ülkemizin dönüşümüne ve kalkınma kervanına bizlerde hep beraber omuz vereceğiz.
Dağıtımını yaptığımız fidanların en kısa sürede çiftçilerimiz tarafından toprakla buluştuğunu görmek isteriz. Çiftçilerimiz nasıl evladına ya da hayvanlarına özenle bakıyorsa, bu fidanlara da öyle bakıp, en kısa sürede verim almasını da sağlayacaktır.
Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Milletvekillerimize, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, İl Özel idaremize, İl Genel Meclis üyelerine, DOKAP yetkililerine çok teşekkür ediyor, çiftçilerimizin bere-ketli ürünler olmasını temenni ediyorum.”ifadelerini kullandı
Valİ Mustafa Masatlı’nın konuşma-sının ardından üreticilerimize 100 dekar alana dikimi yapılmak üzere 5 bin adet Misket Elması fidanı ve 240 dekar alana dikimi yapılmak üzere 9600 adet Trabzon Hurması fidanının dağıtımı gerçekleştirildi.masya Valisi Mustafa Masatlı, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) ile İl Tarım ve Orman Müdür-lüğünün ortaklaşa yürüt-tüğü ‘Amasya İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşit-lendirilmesi Projesi’ çerçe-vesinde Amasya Misket Elması ve Trabzon Hurması Fidanı Teslim Törenine katıldı.
İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde gerçekleşen programa Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Celil İnce, protokol üyeleri ve çiftçiler yer aldı.
Törende son konuşmayı yapan Amasya Valisi Mustafa Masatlı şu ifade-lere yer verdi; “Bizim için artık klasik olmaya başladı ama, yine de biz her fidan dağıtımında büyük mutluluk duyuyoruz.”dedi
Ülkemiz dünya tarım kategorisinde süratle her bakımdan büyüyor, gelişi-yor, ürünlerini çeşitlendiri-yor ve bunun yanında da ihracat yapıyor.
Geldiğimiz noktada sadece Türkiye’de değil, Dünyanın hemen hemen her bölgesine her çeşit ürünü üretip satma imkânına kavuşmuş olduk. Tabii önemli olan her şeyde oldu-ğu gibi, tarımda da sürdürü-lebilirliği sağlamaktır. Sür-dürülebilirliği arttırarak, yukarı doğru tırmandırarak, daha da büyüterek ve geliştirerek yolumuza de-vam ediyoruz.
Sayın Cumhurbaşkanı-mızın liderliğindeki hükümetimizin, Tarım ve Orman Bakanlığımızın ve ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile ziraatla uğraşan herkesin ana gayesi de, bu yönde çalışmaya devam etmektir.
Amasya deyince tabii ki ilk olarak Elma aklımıza geliyor. Yavru Köyünde bulunan 2000 yıl öncesine ait mozaiklerde bile, Elmanın bu toprakların en önemli ürünlerinden biri olduğunu görüyoruz.
Türkiye’de Elma üreti-minde 3. sıradayız. Bunu arttırarak devam ettirme-miz gerekiyor. Bu sene çok şükür rekoltemiz çok iyi durumda. 2020 yılında 9 bin ton olan rekoltenin, bu sene 12 bin ton olmasını bekliyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı