GÜNCEL HABER

Kamil Terzi; 2020 Yılı ile birlikte corona virüsü de uğurlayabilmek şu an için en büyük arzumuzdur

"Alanlar, sendikacılığın er meydanlarıdır" sloganıyla hareket eden Türk Eğitim Sen teşkilatları için 2020 yılı kayıp bir yıl olmuştur

eştirmek yerine elbirliği ile eksiklerin giderme yollarının konuşulduğu bir yıl olması gerektiğini düşünüyoruz.”dedi
Kamil Terzi yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Üzerimize kabus gibi çöken, bizleri birbirimizden ayıran corona virüs belasıyla anılacak 2020 yılını nihayet sonlandırıyoruz. 2020 YılıI ile birlikte corona virüsü de uğurlayabilmek şu an için en büyük arzumuzdur.”Alanlar, sendikacılığın er meydanlarıdır” sloganıyla hareket eden Türk Eğitim Sen teşkilatları için 2020 yılı kayıp bir yıl olmuştur.
Ancak en önemli kaybın insan sağlığı olduğu bilinciyle bu zor günlerin geçip, gelen yeni yılın sendikacıların üyeleriyle, öğretmenlerin öğrencileriyle, çocukların nineleri ve dedeleriyle gönül rahatlığıyla kucaklaşacağı bir yıl olmasını ümit ediyoruz.
2020 yılının, eğitim öğretim açısından eleştirmek yerine elbirliği ile eksiklerin giderme yollarının konuşulduğu bir yıl olması gerektiğini düşünüyoruz.
Bu konuda, akademisyen, öğretmen, Memur, hizmetli tüm eğitim çalışanlarının özveriyle elinden geleni yaptığını herkesin görmesi gerekir.
Eğitim ordusunun bu özverili çalışmasının yöneticilerimizce hiçbir ayrım yapılmadan takdir edilmesi gerekmektedir.İlimizde gerek bir önceki Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İlker Kösterelioğlu, gerekse yeni Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Coşkun’un olumlu ve anlayışlı yaklaşımlarının eğitim çalışanları ve sendikamızca memnuniyetle karşılandığını söyleyebiliriz.
Devletin makamlarını, devlet adamı ciddiyetiyle yönetme gayretinde olan bütün idarecilerimize teşekkür ediyoruz.2021 yılının Türk milleti için her türlü felaketten, salgın ve musibetten uzak, sağlığın, mutluluğun ve başarıların konuşulduğu bir yıl olmasını temenni ediyor, eğitim çalışanları ve bütün vatandaşlarımızın yeni yıllarını kutluyoruz.
Değerli basın mensupları;26 Aralık 2020 tarihinde çevrimiçi olarak yapılan Türk Eğitim Sen Amasya Şubesi İl İstişareToplantısına Türk Eğitim Sen Genel Başkanımız Sayın Talip GEYLAN da katılarak, bizleri onurlandırmışlardır.
Amasya Şubemizin Yönetim, Denetleme ve Disiplin Kurulları, Kadın Komisyonu, ilçe başkanları ve ilçe yönetim kurulu üyelerinin katıldığı iki buçuk saat süren toplantımızda eğitimin, eğitim çalışanlarının yerelde ve genelde yaşadığı bütün problemler tartışılmış, Genel Başkanımız Sayın Talip Geylan, arkadaşlarımızdan gelen soruları cevaplamanın yanında Türk Eğitim Sen Genel Merkezinin çalışmalarından bahsetmiştir. Çok verimli bir toplantı olmuştur.
TÜRK EĞİTİM-SEN AMASYA ŞUBESİ İL İSTİŞARE TOPLANTISI KARARLARI:
*Dünyayı saran, ülkemizi de tehdit eden koronavirüs salgını ile mücadelede devletimizin yanında olmaya, alınan kararları desteklemeye devam edeceğiz. Vatandaşlarımızı da alınan tedbirlere titizlikle uymaya davet ediyoruz.
*Koronavirüsle mücadelede canlarını ortaya koyan sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Parayla, pulla ödenemeyecek fedakarlıklarının devletimiz tarafından görülmesi ve taleplerinin biran önce karşılanması büyük devlet olmanın gereğidir.
*Eğitim öğretimin uzaktan değil, yüz yüze olacağı günlerin bir an önce gelmesi bütün öğretmenlerin ve Sendikamızın ortak temennisidir.
*Bütün Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de öğretmen ve akademisyenlerimiz, bilgisayar başında zaman kavramı tanımadan öğrencilerine ulaşmak için olağanüstü gayret sarf etmektedirler.Ayrıca eğitim çalışanları filyasyon ekiplerinde de görevlendirilmektedirler. Böylesine fedakarca çalışan eğitim çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu bozacak, incitecek söz ve davranışlardan kaçınılmalıdır. İtibarımız namusumuzdur.
*Son günlerde öğretmenlerimizin yazılı notu olmayan ortaokul ve lise öğrencilerine puan vermeye zorlanmasını çok yanlış buluyoruz. Çünkü MEB, 8 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanan Resmi Gazetedeki yönetmelik değişikliği ile uzaktan eğitimde puanlama yapılmayacağını açıkca belirtmiştir. Öğrencilerimizin bir kayba uğramaması ve öğretmenlerimizin töhmet altında bırakılmaması için 2020-2021 yılı 1.dönemi puanlama dışı bırakılmalıdır.
*Milli Eğitim Bakanlığının en büyük handikapı uzaktan eğitimi, yüz yüze eğitim mevzuatıyla yürütmeye çalışmasıdır. Bakanlık birimleri arasında da koordinasyon tam olmayınca eğitim çalışanlarının ekonomik hak kayıpları oluşmaktadır.
Uzaktan eğitim yapan öğretmenlerimize hiçbir şart ileri sürülmeksizin yüz yüze eğitimde olduğu gibi ders yüküne göre ücretlendirme yapılmak zorunluluğu vardır. İller arası, ilçeler arası, okullar arası farklılıklar, iş, ilçe yöneticilerin inisiyatif almalarıyla giderilmelidir.
*Eğitim çalışanlarının ekonomik kayıpları had safhadadır. Yüzdelik kandırmaca zamlarla bu kayıpların kapanması mümkün değildir.
Memura, emekliye ek zam yapılması zaruridir. Memurun, emeklinin açlığa mahkum edilmesinin sorumluları iktidar ve iktidarın sözünden çıkmayan yetkili sendikadır.
Yetkili sendika Toplu Sözleşme Masasında memur için adam gibi zam talep etmek yerine diğer sendikaların masada olmamasını talep etmiştir.
Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen, tüm eğitim çalışanlarının, kamu çalışanlarının ve emeklilerin ekonomik şartlarının düzeltilmesi için TBMM’ye iki tane teklif sunmuştur.
Bu teklifler kanunlaştığında kamu çalışanları ve emekliler bir nebze de olsa rahatlayacaklardır. Birincisi tüm memurların ek göstergelerinin 800 puan artırılması ve ek göstergesi olmayan yardımcı hizmetler sınıfına 800 ek gösterge verilmesidir. İkincisi ise memura yapılan tüm ödemelerin emekliliğe sayıldığı, memurların gelir vergisinin yüzde 15’te sabitlendiği, kamuda sözleşmeli çalışmaya son verildiği, hizmetli personelin Memur kadrosuna geçirilmesini içeren MEMUR PAKETİ’dir.
Ayrıca Türk Eğitim Sen, öğretmenlerin atamalarında ve yönetici olmalarında mülakatın kaldırıldığı, il içi atamada sıra tayin sisteminin geldiği, zorunlu hizmet bölgelerinde çalışmak için maddi teşvikin verildiği, bütün branşlarda maaş karşılığı okutulacak derslerin 15 saatte eşitlendiği, 10 yılını dolduran öğretmenin uzman, 20 yılını dolduranın başöğretmen olduğu, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirildiği, adaylık kaldırma sınavının olmadığı gibi birçokkonuyu içeren ÖĞRETMEN MESLEK KANUNU’nun çıkarılması için olağanüstü çaba göstermektedir.
Bu konuda bütün öğretmenlerden Türk Eğitim Senin başlattığı ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU UNUTULMASIN imza kampanyasına destek vermelerini bekliyoruz.
*Eğitim çalışanları bütündür. Hizmetli, memur, öğretmen ayrı düşünülemez.
Eğitim-öğretim ödeneği tüm eğitim çalışanlarına ödenmelidir.
Okul ve kurumlarımızda hizmetli normları oluşturulmalıdır. Hiçbir kadroya keyfi atama, görevlendirme yapılmamalı, tüm kadrolara duyuruya çıkılarak atama yapılmalıdır.
Hizmetli ve memurların fazla mesai ücretleri, işçiler gibi bir yevmiye olmalıdır. Kullanmadıkları izinleri paraya çevrilebilmelidir.
*Üniversitelerimiz, daha demokratik hale getirilmelidir. Öncelikle Rektör atamaları tüm personelin katılacağı demokratik seçimlerle olmalıdır. Akademisyenlerimizin kadro problemi olmamalıdır. YÖK koordinesinde idari personel için yer değiştirme ve becayiş hakkı getirilmeli, muvafakat zorunluluğu kaldırılmalıdır.
*Kamunun her alanında olduğu gibi MEB ve üniversitelerimizde de en büyük problem liyakatsizlik ve STK, vakıf, sendika, siyaset referanslı yönetici atamalarıdır. Bu tür yöneticiler devletin menfaatini, kanunları, hakkı, hukuku değil kendine referans olanları gözet-mek zorunluluğu hissetmektedirler.
Tüm yöneticilerimizin liyakatli ol-ması, sadece Türkiye Cumhuriyeti Devletine bağlı olmaları gerekmektedir. Türk Eğitim-Sen, Genel merkezi ve tüm teşkilatlarıyla kurumlarımızın usulsüz atamalarla işgal edilmesine müsaade etmeyecektir. Türk Eğitim Sen, adaletin, liyakatin hakim olduğu, demokratik çalışma ortamlarında kesinlikle yetkili olacağının bilinciyle, sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne bağlı kalacak ve büyük Türk milletine hizmet etmeye devam edecektir. Tüm vatandaşlarımıza Mutlu Sağlıklı, hayırlı yıllar diliyor, bütün eğitim çalışanlarını da Türkiye’nin en güvenilir, gerçek sendikası Türk Eğitim Sen çatısı altında toplanmaya davet ediyoruz.”şeklinde konuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı