Gündem

‘KAMU ÇALIŞANLILARININ GELİR VERGİSİ %15 ‘TE SABİTLENMELİDİR!’

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil TERZİ: “Yapılacak en doğru düzenleme kamu çalışanlarının ödediği verginin sabitlen-mesidir.”dedi.
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Başkan TERZİ şunları kaydetti: “ Vergi Dilimine takılmayan memur yok. Yapılacak en doğru düzenleme kamu çalışanlarının ödediği verginin sabitlen-mesidir. Bunu yapan büyük bir haksızlığı giderecektir. Çünkü Ocakta %15, Mayıs, Haziran’da %20,Ekim Kasım’da %27 vergi ödendiğinde yapılan zammın hiçbir anlamı kalmıyor. Kaşıkla verilen, kepçeyle geri alınıyor.” ifadelerine yer verdi.
‘ASLI ASTARI OLMAYAN ŞİKÂYETLERLE İLGİLİ SORUŞTURMA AÇILMAMALIDIR’
Başkan Terzi: “Son yıllarda öğretmenlerin CİMER’e şikayet edilmeleri ile sık sık karşılaşır olduk. Sonra öğretmene sarı zarf içinde bir yazı veri-yorlar, bazen muhakkik bazen müfettiş geliyor savunmalar savunmalar….
Neredeyse şikayetlerin tamamına yakını iftira, yalan, uydurma, abartı çıkıyor. CİMER başvurusu da olsa bir komisyon vasıtasıyla aslı astarı olmayan şikâyetlerle ilgili soruşturma açılmamalıdır. Öğret-menlerin zan altında bırakılmasına, yıpratılmasına müsade edilmemelidir.
Hatta öğretmene iftira atanlar hakkında Milli Eğitim Müdürlükleri suç duyurusunda bulunmalıdır. Kamuyu asılsız şikâyetlerle meşgul edenler cezalandırılmalıdır.”dedi.
‘SIRA SİSTEMİ ÇALIŞTIRILMALI, 2.YARIYIL BAŞLANGICINA KADAR BOŞ NORMLARA SIRADAN ATAMALAR YAPILMALIDIR’
İl içi yerdeğiştirmede sıra atama sistemi getirilmesi zorunluluk olduğunu ifade eden Başkan Terzi: “Mevcut durumda İl dışından,özür grubundan, norm fazlasından gelen ve yöneticilikten istifa eden düşük puanlı öğretmenler merkezdeki boş normları doldurduğundan 15-20 yıl köylerde çalışan yüksek puanlı öğretmenler yer değiştirememektedirler.
Bu yüzden il içinde 2006 öncesinde olduğu gibi sıra sistemi çalıştırılmalı, 2.yarıyıl başlangıcına kadar boş normlara sıradan atamalar yapılmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.