Gündem

KANOLA İLE ÜRETİM DESTEĞİMİZE BİR ÜRÜN DAHA EKLEDİK

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Yerleşkesi’nde “Tarım Arazilerinin Kullanı-mının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında “Kuru Tarım Alanlarında Yağlık Kanola Geliştirme Projesi” tohum teslim töreni gerçek-leştirildi.
Taşova Şahinler Köyü çiftçilerden Hasan Şanlısoy, Kanola dağıtım törenine katıl-dı.
Yüzde 75 hibeli tohumun çiftçilere verilmesinde yetkili-lere teşekkür eden çiftçi Şanlı-soy, kanola üretiminde geçen sene Avrupa ortalamasının üzerinde ürün aldıklarını ifade ederek;”2021 yılında köyü-müzde 40 dönüm alana önder çiftçilerimizle birlikte kanola yetiştirdik. Kanolayı daha önce hiç yetiştirmediğimizden dolayı bazı sorunlar yaşama-mıza rağmen dönüme 350-400 kilogram arasından verim aldık Şahinler Köyü tamamı kuru tarıma dayalı araziye sahip olmasından dolayı yağlık ayçiçeği ve buğday üretimine dayalı bir üretim desteğimiz vardı. Kanola ile üretim desteğimize bir ürün daha ekledik. Kanola kışlık bir üründür ve haziran ayında hasat edilmektedir. Bu sebepten yaz sıcaklarından ve kuraklıktan daha az etkilen-mektedir. İlçe müdürlüğümüz ile yaptığımız istişareler sonucunda kanola ekiminin yapılmasının kanaatine vardık. Yüzde 75 hibeli olarak dağıtımı yapılacak kanola tohumlarının ekimini birlikte köyümüze ürün eklenmiş olacak ve ülke ekonomisine de katkıda bulunmuş olacağız. Özellikle son yıllarda tarımsal üretimin arz ile birlikte özellik-le yağlık bir bitkinin alternatif olan bu ürünün köyümüzde ekilecek olması bizi memnun etmiştir. İnşallah ürettiğimiz ürünlere de bakanlık desteği alabiliriz.
Bu proje çiftçilerimize yüzde 74 hibeli olarak verile-cektir.
Bu tohumu bize veren destek olan Cumhurbaşka-nımız olmak üzere Bakanımı-za, Valimize, Müdürlerimize teşekkür ediyorum. Kanola üretiminde dünya ortalaması 220 kilogram Avrupa ortala-ması 270 kg, Bizse hem dünya hem de Avrupa ortalamasının üstünde 350-400 kg ürün aldık”ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.