Gündem

KARANFİLİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Nival Bitkisel Ürünler işletmecisi Necmettin Bacanak: “Sindirim sisteminde yer alan zararlı maddelerle savaşan Karanfili çiğnemenin demir, protein, fosfor, kalsiyum, karbonhidrat ve A, C vitaminlerinden faydalanmanızı sağla-dığını söyledi.
Kent merkezi Mustafa Kemal Paşa Caddesinde hizmet vermekte olan aktar Necmettin Bacanak gazetemize yaptığı açıklamada: ”Sindirim sisteminde yer alan zararlı maddelerle savaşır.Karanfil suyu içildiğinde, karaciğerin kendisini yeni-lemesine yardımcı olur. Karaciğer organı, vücut içerisinde yağ depolanmasına ve toksinlerin çoğalmasına izin vermeyen organdır.”dedi.
Aktar Bacak: “Geçmişten günümüze alternatif tıbbın gözdesi olan Karanfilin içerisinde bulunan maddeler, kemik sağlı-ğını geliştirici özelliklere sahiptir. Kemik-lerimiz için gerekli olan potasyum ve kal-siyumun depolanmasına yardımcı olur. Antioksidan olan karanfil, bağışıklık sis-temine olumlu yönde etki sağlar. Beyaz kan hücrelerinin artmasına sağlar. Karan-filde bulunan maddeler, kısa sürede ağrıyı kesici özelliklere sahiptir. Karanfilin insan sağlığı açısından faydalarından bazıları şöyledir:
Sadece bir çay kaşığı karanfile uygun miktarda manganez, lif ve C ve K vita-minleri içerir. Manganez beyin işlevini arttırırken kemiklerin oluşumuna yardımcı olurken, C ve K vitaminleri bağışıklığı ar-tırır ve kanın pıhtılaşmasını önler. Özel-likle karanfil yağı bronşit, astım ve soğuk algınlığı, öksürük gibi diğer solunumsal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir. Karanfil çiğnemek boğaz ağrısını hafifle-tebilir ve hatta soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde bile yardımcı olabilir. Karan-filde bulunan öjenolun anestezik ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve bu mad-de diş ağrısı ile başa çıkmanıza yardımcı olur.
Diş ağrısından kurtulmanın basit bir yolu ağzınıza birkaç karanfil koymak ve bunları tükürükle yumuşatmak ve daha sonra onları dişlerinizle ezmektir. Bazı çalışmalar karanfil ve içerdikleri bileşik-lerin oksidatif stresi azaltmaya ve karaci-ğerin korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu bitkinin yağı ayrıca eklem ve kas ağrıları için fayda sağlamak-tadır. K vitamini kemik sağlığı için de ö-nemlidir. Karanfil yağı, mide mukozasının kalınlığını artırabilir ve bu da mide astarı-nı korur ve peptik ülserleri önler. Eklem-lerdeki şişkinliklerin geçmesine yardımcı olur ve romatizma ağrılarına karşı faydalı olduğu bilinmektedir. Karanfil yağı ayrıca ciltte meydana gelen sivilce tedavisinde Hindistan cevizi yağı ya da jojoba yağı ile beraber kullanılarak sivilce ve aknelere kesin çözüm sunar. Karanfil, yağı ve kuru haliyle eski zamanlardan beri enfeksiyon tedavisinde kullanılmış doğal bir bitkidir. Karanfilin içeriğindeki antiseptik ve anes-tezik özellikler nedeniyle diş ağrınızın azalmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle karanfilin içinde bulunan eugenol denen maddenin yoğun bir şekilde var oluşu, diş eti veya diş arasında oluşan bakterilerin ölerek ağrıya neden olan bakterilerden kurtulmaya yardımcı olmaktadır.”dedi.
Bacanak açıklamasının devamında: “Karanfil aşırı tüketildiğinde bağırsak kanaması, solunum problemleri, ishal, nöbet, ağızda hassasiyet, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve hatta karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Tüketim öncesi mutlaka uzman görüşüne baş-vurulmalıdır.”dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.