Son Dakika

KARİYER MESELESİ YA ÇÖZÜLECEK, YA ÇÖZÜLECEK!

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, “Bir asır önce, varlığını milletin varlığına adayarak, emperyalist Haçlı saldırısını bir kez daha bertaraf eden yiğitlere selam olsun.”dedi
Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman ordusunu minnet, şükran ve dualarla anıyoruz” dedi. TBMM’nin açılmasıyla birlikte hızlı ve yoğun şekilde meslek kanununun adına yaraşır şekilde revize edilmesi noktasında gayretlerimizi sürdüreceğiz.
Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Terzi, Büyük Zaferin 100. yılında Afyonkarahisar’da olmaktan gurur duyduklarını söyledi.
Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun 4 Şubat 2022 tarihinde yürürlüğe girdiğini hatırlatan Geylan, 2023 Eğitim Vizyon Belgesi’nin açıklandığı 23 Ekim 2018 tarihinden itibaren Türk Eğitim-Sen’in meslek kanununun içeriğinin ne olması gerektiği konusunda gündem oluşturduğunu söyledi. Gelinen noktada sadece kariyer planlamasını düzenleyen bir kanunla karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Terzi, “Teklif, meslektaşlarımızı tatmin etmekten son derece uzak bir hüviyetle kanunlaştırıldı. Ne yazık ki öğretmenlerin muhatap olduğu süreçler bu kanunda yerini bulmadı” dedi.
Tüm gayretlerinin önümüzdeki süreçte meslek kanununun içeriğinin adına yaraşır şekilde zenginleştirilmesi olacağını bildiren Terzi, hem MEB hem de siyasi partilerle yoğun şekilde temas halinde olduklarını belirtti. Terzi, TBMM’nin açılmasıyla birlikte Türk Eğitim-Sen’in hızlı ve yoğun bir şekilde başta kariyer düzenlenmesindeki arazların giderilmesi olmak üzere, meslek kanununun adına yaraşır şekilde revize edilmesi noktasında gayretlerini sürdürdüklerini ifade etti.
Herhangi bir şarta bağlı kalmaksızın;10 yılını dolduran her öğretmenin uzman, 20 yılını dolduran her öğretmenin de başöğretmen olarak değerlendirilmesini istiyorum.
Uzman ve başöğretmenlik sürecinin ilk olarak 13 Ağustos 2005 yılında Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği ile başladığını ve tüm karşı çıkmalarına rağmen 2006 yılında uzman ve başöğretmenlik sınavı yapıldığını hatırlatan Terzi, o tarihten bu yana Türk Eğitim-Sen’in tavrında en küçük bir değişiklik olmadığını, bugün de herhangi bir şarta bağlı kalmaksızın;10 yılını dolduran her öğretmenin uzman, 20 yılını dolduran her öğretmenin de başöğretmen olarak değerlendirilmesini talep ettiklerini söyledi.
Türk Eğitim-Sen ekşi yemedi, karnı ağrıyor.
Kariyer basamakları sınavı hakkında 1-1,5 aydır infial olduğunu söyleyen Terzi, Türk Eğitim-Sen’e karşı eleştirilerin ise ‘manipüle edilmiş’ eleştiriler olduğuna dikkat çekti. Terzi “Türk Eğitim-Sen ekşi yemedi, karnı ağrımıyor. Öğretmenlerin kariyer planlaması ile ilgili gocunacak zerre yaramız yok. Bu nedenle sakın mahcup olmayın. Alnımız dik” dedi.
Bizim tek hesabımız, eğitim çalışanlarının hakkı ve hukukudur.
Yargıya başvurduklarını, eylemler gerçekleştirdiklerini, afişler hazırladıklarını, yazışma ve diyalog sürecinde defaten konuyu gündeme getirdiklerini söyleyen Terzi, “Kanun kimsenin umurunda değildi. 1-1,5 aydır ne olduysa, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dönüp bakmayan herkes canhıraş şekilde sahaya indi. Siyasi talimatlar ile hareket edenler güya öğretmenlerin mesleki problemlerine sahip çıkıyorlar! Çok net söyleyeyim: Alakası yok. Kariyer basamakları sınavı ile ilgili şu hazir undan başka, herkesin başka bir hesabı var. Bizim tek hesabımız, eğitim çalışanlarının hakkı ve hukukudur.
Kimsenin hedefi üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Bizim derdimiz ise üzüm yemek. Dolayısıyla bu sorun ya çözülecek, ya çözülecek! Çözümün adresi de her zaman olduğu gibi Türk Eğitim-Sen olacak.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.