Eğitim

Kekemelik Tedavi Edilebilen Bir Konuşma Bozukluğudur

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun Koç Etkili iletişim kurmada, yeteneklerdeki sınırlılığı ifade eden kekemelik, toplumda yaygın görülen bir çeşit konuşma bozukluğudur.”dedi
Bu konuşma bozukluğuna dikkat çekmek için 22 Ekim Dünya Kekemelik Günü’nde çeşitli farkındalık çalışmaları yapılıyor.
Amasya İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun Koç, Dünya Kekemelik Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Altuntaş, kekemeliğin hastalık değil; tedavi edilebilen bir konuşma bozukluğu olduğunu ifade etti.
Dr.Koç,, yaptığı açıklamada kekemeliğin çocukluk çağlarında başlayıp ileri yaşlarda da devam edebileceğini belirtti. Açıklamasında, Altuntaş; “Kekemelik bir konuşma bozukluğudur. Bir hastalık değildir. Bu yüzden kekemeliğin tedavisinden çok yönetiminden bahsetmek gerekir. Kekemelik, genellikle konuşmanın en çok geliştiği 2-6 yaş aralığında görülür. Ailesel ve genetik yatkınlık kekemeliğin sebepleri arasında yer alır. Bu sebeplerin yanısıra halk arasında korkunun veya yaşanılan acı bir olayın da kekemeliğe neden olduğuna inanılır. Tüm bu sebepler bir araya getirildiğinde genetik, psikolojik ve nörolojik faktörlerin kekemeliğe neden olduğu görülmektedir.” dedi.
Koç,, konuşmasının devamında kekemeliğin ortaya çıkmasında farklı sebeplerin etkili olması ve kişiye özel tedavi yöntemlerinin uygulanması nedenleriyle iyileşme süreci için kesin bir müddet verilmesinin de mümkün olmadığını ifade etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.