Gündem

KENDİLERİ KÜÇÜK YÜREKLERİ BÜYÜK

Suluova TOKİ Celebi Mehmet İlkokulunun 1-E Sınıf öğrencileri “Ellerimiz Küçük Ama Yüreğimiz Büyük” etkinliği kapsamında örnek bir davranış sergileyerek biriktirdikleri harçlıklarıyla ihtiyaç sahiplerine Ramazan yardımında bulundu.

Sınıf Öğretmeni Mustafa Bahar ile birlikte ailelerinin de katkıları ile biriktirdikleri harçlıklarını yanlarına alarak çeşitli esnaf ziyareti yapan minik yürekler, toplamda 5 bin TL’yi geçen bir bütçe ile borcunu ödeyemeyen bazı ihtiyaç sahiplerinin Bakkal veresiyesini kapattı. Ardından 3 fırındaki askıda ekmek uygulamasına katkı için para bıraktı. İhtiyaç sahipleri için markete 2 alışveriş kartı da hediye eden duyarlı minikler ayrıca 3 yetim veya öksüz çocuğa bayramlık alınmak üzere katkı sağlarken toplamda ise 6 aileye maddi katkıda bulunarak küçükte olsa yardım eli uzattı.

-“ELLERİMİZ KÜÇÜK AMA YÜREĞİMİZ BÜYÜK”

Öğrencilerine bilginin yanında iyilik, dayanışma ve ortak mutluluk değerlerini öğretmeye gayret ettiklerini ve bu kapsamda “Ellerimiz Küçük Ama Yüreğimiz Büyük” iyilik faaliyetinde bulunduklarını belirten Sınıf Öğretmeni Mustafa Bahar konu hakkında yaptığı açıklamasında; “Çocuklarımıza öğreteceğimiz bilginin yanında milli ve manevi değerlerimizi de öğretmek için Ramazan ayını fırsat bilerek çocuklarımızla birlikte biriktirdiğimiz kumbaralarındaki harçlıkları gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için böyle bir etkinlik yaptık. Çocuklarımız bu ayda gerçekten iyiliğin ve yardımlaşmanın ne demek olduğunu yaparak ve yaşayarak öğrendiler. Bu gibi iyiliklerin sürekli olabilmesi için küçük yaşlarda öğretilmesi gerekir. Bunun için biz bu etkinliği birinci sınıfta yaparak inşallah bunun temellerini atmış olacağız.” İfadelerini kullandı.

Arkadaşları ile velilerinin katkılarıyla ihtiyacı olanlar için bir süredir para biriktirdiklerini anlatan öğrencilerden Muhammed Eren Erçetin(7), “biz arkadaşlarımızla kumbaralarımızdaki paraları aldık ve ihtiyacı olanlara ulaşması için bakkal ve fırınlara verdik. Böyle bir iş yaptığım için çok mutluyum.” Dedi.

Bakkal ve Fırın sahiplerine teslim ettiği harçlıklarının bir kısmını ile ihtiyacı olanlara yardımda bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirten öğrenci Yağmur Özkanoğlu(7) ise; “biz bu parayı harçlıklarımızla biriktirdik. Bu parayı küçük çocuklar sıcak sıcak ekmek yesinler diye fırına getirdik. Onlar mutlu olsun ki bizde mutlu olalım.” Diye aktardı.

Daha önce böyle örnek bir davranış ile karşılaşmadığını ve memnuniyetle birlikte şaşkınlık yaşadığını belirterek duyarlı ve iyiliksever öğrencilere teşekkür eden Bakkal Bahattin Bayar(57) ise, “çocuklar gelip bize sürpriz yaptılar. Kendi harçlıklarını biriktirerek büyüklerin yapabileceği bir davranışta bulundular. Bizim veresiye defterimizde gerçekten ihtiyaç sahibi olanlar var. İnşallah çocuklarımızın verdiği harçlıklarla biz onların borçlarını kapatacağız. Borcu olan ve ödeyemeyen 3-4 kişiyi sevindireceğiz. Çocukların çok güzel katkısı oldu. Hepsine tek tek teşekkür ediyorum. İnşallah bu örnek davranışları büyüyünce de devam eder. Bende çocuklarımız çeşitli hediyeler vererek onları sevindirdim.” Diye konuştu.

Yıllardır askıda ekmek uygulaması ile İhtiyaç sahiplere yardımcı olmaya çalıştıklarını belirten ve çocukların katkısından da büyük memnuniyet duyduğunu aktaran Fırın işletmecisi Kezban Buğa’da; “çocuklarımız ihtiyaç sahiplerine ekmek ulaştırılması amacıyla bir miktar parayı bana getirdiler. Çok mutlu olduk. Öğrencilerimizi duyarlı davranışları ve hassasiyetlerinden dolayı kutluyorum. Öğretmenimize, çocuklarımız ve velilerine çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Ramazan ayında “Ellerimiz Küçük Ama Yüreğimiz Büyük” sloganıyla yardımlaşma adına örnek olacak bir davranışta bulunan 1-E Sınıf öğrencileri, biriktirdikleri harçlıklarını öğretmenleri ile birlikte ziyaret ettikleri esnaflara teslim ederek ihtiyacı olan çocuk ve ailelere katkı sağlarken böyle bir iyilik yapmaktan oldukça mutlu oldukları gözlendi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.