Yazarlar

Kilo Kontrolü İçin Ne Yapılmalı?

Dyt. Zeynep Başak KÖSE

Herkese merhaba. Cumartesi günü yerel bir televizyon kana-lında canlı yayına davet edildim. Orada dengeli ve yeterli beslen-me hakkında konuştuk. Çok verimli güzel bir söyleşi oldu. Genel-likle öğrencilerin beslenme alışkınları ve nasıl beslenmeleri gerek-tiği ile ilgili bilgilendirmeler yaptım. İzleyemeyenler için üstünde durduğumuz bir kaç konuyu buradada bahsetmek istedim.
1. Dengeli ve yeterli beslenme nedir? Zayıflamak için ne yapılmalı ?
Yeterli beslenmek, sağlıklı bir şekilde yaşlanmamız, sağlığı-mızı korumamız için gerekli olan bütün besin gruplarını günlük olarak vücudumuza almaktır. Dengeli ve yeterli beslenme aslında sağlıklı olmak kadar kilo kontrolü içinde çok önemlidir. Yani za-yıflamak istiyorsak, kilo almak istiyorsak veya kilo korumak isti-yorsak en önemlisi dengeli beslenmek.Dengeli beslenmemiz besin primidimiz var aslında. için almamız gereken besin gruplarını ora-dan görebiliriz.
Besin primidimiz en altında karbonhidratlar (ekmek, makarna, pilav)
Üstünde sebze ve meyve grubu
Üstünde hayvansal gıda grubu (et , tavuk, balık, süt, peynir , yoğurt)
En üste ise daha nadir yenmesi gerekenler olarak yağlar şeker, reçel, pasta işlenmiş besinler
En altan üste çıkana kadar azaltılmalı
Günlük diyetin %50-60 Cho, %15-20 pro, %30 yağdan karşı-lanmalıdır. Bunun için bir uzmandan yardım almak şart aslında.
Evde kendimiz dengeli tabakalar hazırlamak için şunları yapa-biliriz. Tabağın yarısı kadar karbonhidrat, geriye kalan birinci çey-reğe sebze yemeği, diğer çeyreğe de protein grubunu ekleyebiliriz.
Dengesiz beslendiğimediğimiz nasıl anlayabiliriz?
Hareket etme isteği yoksa, bir tembellik veya süreli yatma isteği varsa
Halsizlik varsa
Çok acıkıyorsanız
Canınız sürekli abur cubur istiyorsa
Tatlı isteğiniz çok oluyorsa
Genel görünüşünüzde sağlıksızlık varsa(yüz çöküntüsü, göz altı morlukları)
Çabuk hastalanıyorsanız, bağıkşıklığınız azalmış olabilir.
2. Öğrenciler en çok hangi öğünlere dikkat etmeli?
Özlellikle bu konu hakkında çok fazla makale taraması yaptım. Online diyet danışanlarımın arasında çok fazla üniversite öğrencisi olması daha fazla yeni bilgi edinme ihtiyacı doğuruyor. Yapılan çalışmalarda öğrencilerin %90’nı öğün atladığı çalışmalarda gö-rünüyor. En çok atlanan kahvaltı beraberinde de öğlen yemekleri geliyor. Her çalışmada farklılık gösteriyor. Fakat çoğunlukla so-nuçlar böyle. Bunun nedeni tabikide derslerin erken başlaması ola-bilir. Uykunun daha tatlı gelmesi ve daha fazla uyuyup, hızlıca derse yetişmek olaması olabilir. Yada özeliklede sınav haftalarında sabahlayıp, ders çalışıldığı için gece boyunca sürekli atıştırmadan kaynaklı artık sabah mide bulantısı yada doygunluk hissinden kay-naklı oluyor.
Yapılan çalışmalarda öğrencilerin %30’u kahvaltıyı aksatma-dığı, %70’ i nadiren veya hiç yapmadıkları ortaya çıkmıştır. Kah-valtı en çok simit ve poğaça tükettikleri gözlenmiş. Sadece öğren-cilerin %10’nu protein tükettiği gözlenmiş.
Daha fazlasıda var fakat bu hafta ikinci yazımda devamını siz-lerle paylaşacağım. O zaman kadar dengeli beslendiğinizden emin olun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı