Son Dakika

KIŞIN EN SAĞLIKLI MEYVESİ ÜVEZ

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla Tezgâhlarda yerini alan üvez piyasaya çıktığı andan itibaren satışı başladı.

Kış mevsiminin yaklaştığını söyleyen Amasya Esnaf sahiplerinden Konak Market sahibi Savaş AKTAŞ,  Doğada yetişen doğal bir meyve olan üvez tam bir şifa deposu C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olduğunu dile getiren AKTAŞ, Üvez meyvesi Amasya’da tezgahlarda yerini almaya ve  bi çok sağlığa da faydalı olarak görülen meyve tezgahlarda yerini alarak  görüntüsüyle de dikkat çekiyor.

Aktaş,”Kış aylarına doğru hasadı yapılan üvez özellikle son yıllarda aranan meyve türü oldu. Üretimin artırılmasında çok kaliteli sanayi ürünü ve inanılmaz bir müşterisi olan meyve haline geleceğine inanıyorum.”dedi

Üvezin kış hastalıklarına karşı vücut direncinin artırıcı özelliği var. Üvez gibi meyveleri kışın bol miktarda tüketmek lazım. Çünkü hiçbir yan etkisi yok, tamamen doğal.

Üvez meyvesi dalından koparılıp tüketildiği takdirde ağızda buruk bir tat bırakacaktır. Bu yüzden dalından koparıldıktan ortalama 10 gün sonra tüketilmesi gerekmekte toplanan üvez meyvesinin güzel görünümlü olması ve yenilmesi 15 liradan sattığını ifade etti.

Üvez Nedir?

Üvez bir meyvedir. Gülgiller familyasına mensup olan meyveler arasında yer almaktadır. Üvez meyvesinin bir diğer ismi de sorbierdir. Sorbier olan bu meyve oldukça faydalı bir meyvedir. Orta boylu ağaçlarda yetişen üvez meyvesinin birkaç tane de çeşidi bulunmaktadır. Ülkemizde yaklaşık olarak 10’u aşkın üvez çeşidi yer almaktadır. Üvez meyvesi yoğun miktarda C vitamini içeren bir meyvedir. Üvez meyvesinin tüketilmesi için mutlaka olgunlaşması gerekmektedir. Belirli olgunlaşmaya erişince üvez meyvesi tüketilebilir.

Üvez Meyvesi Faydaları?

Aktaş,meyvenin faydalarından kısa bilgiler vererek meyvenin sağlık açısından yerinin ayrı olduğunu belirtti;Bu meyve üzerinde yapılan son araştırmalarda, içeriğinde tanen (kalp krizini önleyici ve vücut direncini arttıran maddeler olduğunu Yine üvezin yapraklarının göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü etkiye sahip olduğunu anlatan Aktaş,Üvez meyvesinin kanamayı durduran ve güçlendirici ilaç olarak kullanımı Hipokrat’a kadar uzanır” açıklamasında bulundu.

Tansiyon ve şeker hastalığına iyi gelir .

Bu meyvenin kendisinin veya yapraklarının taze bir biçimde tüketiminden sonra, vücutta kan şekerinin düşürücü etki altına girdiği gözlemlenmiştir.

Yapılan testlerle ispatlanan bu durum için hem tansiyon hastalarına hem de şeker hastalarına bu meyveyi taze olarak tüketmeleri önerilmektedir.”dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.