Gündem

KOÇ,DÜNYA ECZACILAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun Koç,25 Eylül Dünya Eczacılar günü dolayısıyla açık-lamada bulundu.
Müdür Dr.Dursun Koç açıklamasında; 25 Eylül bizler için önemli bir tarih. Dünyanın her köşesindeki eczacılar pan-deminin ilk gününden bu yana canla başla çalışıyor.
Türkiye’de yapılan ve dün-yanın hemen her ülkesinden eczacıların katıldığı Dünya Ec-zacılık Kongresi’nde alınan ta-rihi karar gereği, 25 Eylül tarihi, “Dünya Eczacılık Günü” olarak ilan edildi. Birliğimizin öneri-siyle kabul edilen 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü’nün bu yıl 3’üncüsünü kutluyoruz.
Bilindiği gibi, ülkemizde her yıl, akademik eczacılık eğiti-minin başladığı 14 Mayıs tarihi, Eczacılık Günü olarak kutlan-maktadır.
Bazı ülkeler farklı tarihlerde kutlamakta, bazılarıysa hiç kutlamamaktaydı. Ancak geçti-ğimiz yıl, Türk Eczacıları Birliği’nin ev sahipliğinde İstan-bul’da düzenlenen Dünya Ecza-cılık Kongresi sırasında, Birliği-miz delegasyonunun “FIP in kuruluş tarihi olan 25 Eylül’ün tüm dünyada ortak olarak Dünya Eczacılık Günü adıyla kutlan-ması” önerisini, Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FIP) delegasyonu oy birliği ile kabul ederek, tarihi bir karara imza attı.
FIP, Genel Kurulda kabul ettiği öneriyi, daha sonra tüm dünya ülkelerine gönderdiği yazıyla bildirdi ve “25 Eylül tarihinin Dünya Eczacılık Günü olarak kutlandığını” ilan etti.
İnsan ırkının var olduğu en eski tarihlerden beri bilinen belki de en eski meslek gruplarından biri olan eczacılık mesleği, insan sağlığını iyileştirmek gibi son derece kutsal bir görevi üstlen-mek. Çünkü, toplum sağlığının korunması ve devamı için dünyadaki gelişmeleri sürekli olarak takip eden biz eczacılar, sermayesi sadece kendi emeği olan bir meslek grubunun üye-leriyiz.
Hastalarımızla aramız-daki koparılamayacak olan organik bağımız ve insan sağlığı merkezli hizmetlerimiz saye-sinde, dün var olduğumuz gibi yarın da insanlığa hizmet için çalışacağız.
Bin yıllık geçmişinden güç alan, sağlıklı nesillerin sürek-liliği için yüzü daima geleceğe dönük olan biz eczacılar, mesleğimize duyduğumuz sevgiyi ve heyecanı sürekli büyüterek yaşatıyoruz.
Türk Eczacıları Birliği olarak, tekrar ülkemizdeki ve Dünyadaki meslektaşlarımızın bu önemli günlerini kutluyor, yüreklerinde taşıdıkları meslek aşkını hiç yitirmemelerini temenni ediyoruz.”dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.