Gündem

KOVİD-19 MEKTUP YAZMA YARIŞMASI BAŞLIYOR

KOVİD-19 MEKTUP YAZMA YARIŞMASI BAŞLIYOR

PTT Amasya Başmüdürü Yüksel Him, Dünya Posta Birliğinin (UPU) düzenlediği “Ulus-lararası Mektup Yazma Yarışması’nın” konusu bu yıl, “Ailenden Birine Kovid-19 Hakkındaki Deneyimlerinle İlgili mektup Yaz” oldu. Türkiye’de PTT AŞ tarafından organize edilen yarış-maya katılacak olan 9-15 yaş arası gençlerden dereceye girenlere, çeşitli ödüller verilecek dedi.
Him yaptığı açıklamada, “Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PIT AŞ) Dünya Posta Birliğinin düzenlediği mektup yazma yarışmasına katılım için ülkemizin gençlerine bir fırsat sunuyor. Yarışma; dijital iletişim kanallarının giderek yaygınlaştığı günümüzde, mektup kül-türünün canlandırılmasının yanı sıra gençlerin düşüncelerini net bir şekilde ifade etme beceri-sini geliştirmeyi hedefliyor.
Ülkemizden yarışmaya katılanların mektupları, alanında uzman PTT AŞ yetkililerinden olu-şan bir komisyon tarafından değerlendirilecek.
Mektubun yapısı, konuya bağlılık, yaratıcılık ve dilin kullanımı gibi kriterlerin göz önünde bulundurulacağı değerlendirme sonucunda birinci seçilecek mektup, UPU’ya gönderilerek, diğer ülkelerde birinci olan mektuplarla yarışacak ve ülkemizi uluslararası alanda temsil ede-cek. UPU tarafından belirlenecek uluslararası jüri üyeleri ise her ülkeden gönderilen mek-tupları değerlendirerek en iyi üç mektubu belirleyecek.
Ödüller Sahiplerini Bulacak
Dereceye giren 3 yarışmacıya PTT AŞ tarafından çeşitli ödüller verilecek. Bu kapsamda 1’inci olan yarışmacıya bin 500 TL, tablet bilgisayar ve kişisel pul albümü. 2’nci olan yarış-macıya bin TL ve kişisel pul albümü. 3’üncü olan yarışmacıya ise 500 TL ve kişisel pul albümü hediye edilecek.
UPU’nun ülke birincileri arasından yapacağı değerlendirme sonucunda ise 1’inci olan yarışmacıya altın, 2’nci olan yarışmacıya gümüş ve 3’üncü olan yarışmacıya bronz madal-yanın yanı sıra ilk üçe giren yarışmacılara katılım sertifikalan takdim edilecek. UPU tarafından belirlenecek bazı mektuplara da özel mansiyon ödülü verilecek.
Katılımcılar Mektuplarını PTT İş Yerlerinden Gönderecek
Katılımcıların, kendi el yazıları ile yazmış oldukları mektupları (içerisine çizimler de eklenebilir) ve gerekli belgeleri 9 Nisan 2021 tarihine kadar PTT iş yerlerinden göndermeleri gerekiyor. Katılımcıların mektuplarını Türkçe ya da doğrudan İngilizce veya Fransızca dillerinden birinde 800 kelimeyi aşmayacak şekilde hazırlaması şartı bulunuyor. Yarışma sonuçları 26 Nisan 2021 tarihinde ilan edilecek.
Yarışmaya katılmak isteyen tüm yarışmacılar ilgili detaylara www.ptt.gov.tr adresinde ula-şabilecek.” şeklinde konuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı