Son Dakika

Köylerde kış hazırlığı imece usulü başladı

Amasya Merkez Köyü Karaçalılık mevkiinde kadınlar yaklaşan kış mev-simi dolayısıyla hazırlıklarını kış aylarına yakın imece usulü ile kışın tüketecekleri yufka,hamur işleri ekmek-lerini hazırlıyor.
Amasya’da yaz sıcak-lıklarının etkisini yitirmesi ile birlikte kış hazırlıkları yavaş yavaş başlarken, ilçe merkezinden uzak köyde ya-şayan kadınlar, kışın yemeklerinin yanında sofra-larda yerini alan börekleri, tatlıları için yufkaları açmaya başladı.
Karaçalılık mevkiinde, yufka yapımı, merkez ve köylerde genellikle sonbaharın başlangıcında yoğunluk kazanıyor. Yufka ekmeği tandırda veya sacda genelde evin bahçesinde veya mahalle yanlarındaki boş arsalarda dayanışma ile yapılıyor.
Amasya’nın Karaçalılık köyünde bir araya gelen kadınlar, imece usulüyle hamuru yoğurduktan sonra yufkaları açıyor.
Bu arada tandır ve sac yakmak için hazırlıklarını tamamlıyor. Hamurlar yu-varlak şekilde parçalara ayrıldıktan sonra kadınların ellerinde oklava ile açılarak yaktıkları sac ateşinde pişiriliyor. Yufka ekmeği yenileceği zaman hafif ısla-tılıp bir bez arasında yumuşaması için konulur-ken, ardından da katlanıp sofraya hazır hale getiriliyor. Bayatlama riski olmadığı için yapılan yufka ekmekler uzun süre kullanılabiliyor. İmece usulü pişirilen yufka ekmek-ler ailelerin bütçesine de katkı sağlıyor. Özellikle köylerin vazgeçilmezi tandırda yufka ekmeği, imece usulü ile pişirilip soğuk kış günlerinde hane hanımlarının işini kolay-laştırdığı için çok ilgi görüyor.
Bahara kadar tüke-tiriz”
Karaçalılık köyü kışlık ekmeklerin yapımına yakınlarının, komşularının bir araya gelmesiyle başladıklarını dile getiren Seyhan Ferahoğlu, öncelikle köyde “Yufka yapmadan önce kom-şularımızla ekmek yapılacak günü kararlaştırılır.
Daha sonra bir araya gelip ihtiyacımız olan miktarda yufka ekmeğimizi akşama kadar birlik, beraberlik ve muhabbet içinde yaparız. Ertesi günlerde de diğer komşuları-mızın ihtiyacı olan ekmeği yine aynı beraberlik içinde yaparız.
Böylelikle kendi aramızda yardımlaşmanın hazzını yaşayarak yufka ekmek ihti-
yacını karşılamış oluruz. Kış boyunca yiyeceğimiz yufka ekmeğimizi yapar, bahara kadar tüketiriz. Baharın ilk günlerinde de yazın gelecek misafirlerimize ikram edeceğimiz kadar yufka ekmek yaparız” dedi
İmece usulü yufka açtıklarını ifade eden Canan Gökçe ise, “İşte böyle hayat pahalı.
Biz kış hazırlıklarına başladık. Komşularla beraber, kadınlarla beraber. Günde birimize kış hazırlığı yapıyoruz. Bunun ismi yufka. Böyle açılır, kurutulur kışa hazırlarız. Cevizlisi, çökeleklisi. Tabii ki hayat pahalı. Hepsi dükkandan olmuyor. Evimizden kendimize üretmek istiyoruz.Kış aylarının olmazsa olmazlarından olan yufkalar, erişte olarak da kışın sofralarda yerini alıyor. Kışın çorba ve pilav yapılan erişte yoğun bir şekilde tüketiliyor. Her zaman birbirimize yardım ederek kışlıklarımızı hazırlarız. Birlikte yapınca hem daha rahat, hem de bereketli olu-yor. Kendi ellerimizle yaptı-ğımız yiyecekleri yemek de bizi mutlu ediyor”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı