Son Dakika

Kurban Bayramı Öncesi Bıçakçılarda Hareketlilik Başladı

Kurban Bayramı Öncesi Bıçakçılarda Hareketlilik Başladı

Tarihi Amasya Bıçakçısı Nurettin KARADEMİR, “Kalitesiz bıçaklar kurban hayvanına acı çektirebilir” dedi
Amasyada Esnaflıkla uğraşan Tarihi Amasya Bıçakçısı Nurettin Karademir gazetemize yapmış olduğu açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Kurban Bayramına az bir süre kala bıçakçılarda ‘kurban mesaisi’ başladı. Bıçakçılarda satışlar artmaya başlarken satışların yoğun olduğu ve müşterilerin kurban ibadeti öncesi bıçaklarını bileylettirmeye getiriyor.
Kurban kesimi ibadetinde kullanılacak olan bıçakları keskin ve kaliteli olması hayvan kesiminde önem taşırken kurban kesiminde kullanılacak bıçakların kaliteli, keskin ve çelikten olması gerektiğini söyledi.
Ucuz olan bıçakların kalitesiz ve keskin olamayacağını söyleyen Karademir, kalitesiz bıçakların Kurban kesimlerinde hayvana acı çektirebileceği konusunda da uyardı.
Nurettin Karademir,”Kurban bıçağı özel bir bıçaktır. Kurban bıçağının kaliteli,çelik ve el yapımı olmasını öneriyoruz. Elde dövülmüş olan bir bıçağın keskinliği diğerlerine göre daha iyidir. Kurban için genelde üç bıçak alınıyor. Kelle bıçağının hayvanın boynunda bulunan üç damarını çok rahatlıkla kesmesi gerekiyor. Aksi takdirde kör bir bıçakla, kalitesiz bıçakla bu işlem yapıldığında hayvana acı ve eziyet olur” dedi
Bıçakların özelliklerinden de bahseden Nurettin Kandemir,Kurbanı kesecek kasaplar üç adet bıçak ile kesimlerini uygun şekilde gerçekleştirilebilir. Kurban bıçağı fiyatlarımız 150 liradan başlıyor. En pahalı bıçağımız 180 lira” ifadelerini kullandı.
Kurban hayvanı kesimi için ucuz bıçakların tercih edilmemesi gerektiğinin altını çizen Kandemir, “Eğer bıçak kaliteliyse kurbanı kesen asla korkuya düşmez ve hayvana da eziyet etmemiş olur” açıklamalarında bulundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı