Son Dakika

KURT, “Down Sendromlu bireylerin sevgileri sonsuz, saf ve gerçektir.”

KURT, “Down Sendromlu bireylerin sevgileri sonsuz, saf ve gerçektir.”

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Mü-dürü Ahmet Kurt ’un “Dünya Down Send-romu Farkındalık Günü” mesaj yayımladı.
Down sendromlu bireylerde 21’inci kro-mozom çiftinde fazladan bir kromozom ol-ması sebebiyle normal gelişim gösteren bireylerden bir fazla yani 47 kromozom bulunmaktadır.
Down sendromunun bir hastalık ol-madığını, farklılık olduğunu ve farklı ol-manın normal olduğunu herkese duyurmak ve bu duyarlılığı arttırmak çok önemlidir. Bu anlamda herkesin üzerine düşen çabayı göstermesi gerekmektedir.
Down Sendromlu çocuklarımızın top-lumdan dışlanmadığı, diğer çocuklar gibi onların da eşit haklarla yaşadığı, eşit koşul-larda eğitim almaları tek dileğimizdir. 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü, bu alandaki çabaların yoğunlaştığı, neler yapı-labileceğinin konuşulduğu ve bunların ha-yata geçirildiği bir gündür. Unutmayalım ki onlar acıma duygusu oldukça gelişmiş, çı-karcılık, bencillik gibi davranışları olmayan karşılıksız seven, yalan söylemeyen ve sa-dece sevilmeyi hak eden bireylerdir.
Onlarla hayat daha anlamlı, daha renkli ve daha eğlencelidir. Çünkü Down Send-romlu bireylerin sevgileri sonsuz, saf ve gerçektir. Sizi karşılıksız severler ve size gerçekten sevmenin ne kadar anlamlı ve güzel bir şey olduğunu hatırlatırlar.
Bu duygu ve düşüncelerle, 21 Mart’ın eşit olduğumuzun ve aramızdaki bir sayı farkın “fark” olmadığının anlaşıldığı bir gün olması temennisiyle, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”diye konuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.